hétfő–vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

A kastélypark

HU EN DE
Királyi Kastély

A kastélypark

A kastélypark

 

Grassalkovich I. Antal 1723 és 1748 között több lépésben szerezte meg Gödöllőt és a környékbeli településeket. Az egységes birtoktestté szervezett terület központjává a Rákos-patak völgyében fekvő, kedvező természeti adottságú Gödöllőt tette meg. A kastély építésével egy időben nagyszabású, tudatos településfejlesztésbe fogott. Ennek részeként alakíttatta ki a kastélykertet, amelyet az épület osztott Felső és Alsó kertre. A főúri ízlést, vagyoni helyzetet és politikai hatalmat egyaránt reprezentáló kertet Versailles mintájára francia stílusban építtette meg. Egyedi sajátosságnak számít, hogy a díszkert nem a főhomlokzat előtt kapott helyet, hanem a kastély szárnyaitól határolt belső udvar folytatásaként alakították ki. Az udvart dézsás növények (citrom-, narancs- és babérfák) díszítették. A déli épületszárny szoborfülkéjében már I. Antal idejében kis falikút működött: a mozgalmas barokk szobor a görög mitológiai figurát, az oroszlánt legyőző Héraklészt ábrázolja. A balusztráddal határolt díszudvarból lépcső vezetett a Felső kertbe, amelyet az épülettől mintegy 440 méterre kőkerítés zárt le. A kert két oldalát szegélyező fasorok közötti területet szabályos mértani formájú virágágyak tagolták. A kert közepén szökőkút működött, mögötte formára nyírt növényzettel és labirintussal. Az északnyugati részen, az ún. Királydombon álló pavilonban a magyar uralkodók portréit helyezték el. Ezzel átellenben épült a céllövészetre szolgáló Lövőház. A díszkert különleges, Magyarországon ritkaságnak számító növényeiről és mitológiai tárgyú szobrairól is nevezetes volt. Az Alsó kertet szintén a barokk tájszerkezetre jellemző, egyenes, fasorral szegélyezett utak tagolták. Ezen a területen alakították ki a konyhakertet, a vadaskertet és a fácánost.
    A franciakertet a XIX. század elején Grassalkovich III. Antal (1771–1841) és felesége, Esterházy Leopoldina (1776–1868) építtette át a kor divatjaként hódító angol (vagy tájképi) kertté. A Felső kert végén álló kőkerítés elbontásával megnövelték a park területét. A barokk kert egyes elemeit megtartották (vadgesztenyefasor, Királydomb, Lövőház), de az új park a reprezentáció helyett a romantika, a szentimentalizmus jellemző hangulatainak tükrözését szolgálta. Lágyan ívelő útrendszer tagolta a parkot, amelyben ligetes facsoportok, virágkülönlegességekben gazdagon pompázó virágágyások váltották egymást. A kastély főhomlokzata előtt 1817-ben a Rákos-patak felduzzasztásával két hattyústavat is létesítettek. Az épület északi szárnyát 1837-ben egy új narancsházzal bővítették.
    A Grassalkovich-család férfi ágának kihalása után (1841) a birtok még 9 évig zárgondnokság alatt volt. Az 1848–49-es szabadságharc katonai hadműveleteit a park is megsínylette: a narancsfákat eltüzelték, a kerítéseket lerombolták, a vadállomány szétszéledt.
    A kastélyt és az uradalmat – két tulajdonosváltás után – a magyar állam vásárolta meg 1867-ben. Az épületet és a parkot koronázási ajándékként I. Ferenc József (1830–1916) és Erzsébet királyné (1837–1898) rendelkezésére bocsátották. A főhomlokzat előtti kis előkerteket a király és a királyné személyes használatára alakították ki. Mindkettőt dús lombozatú fák szegélyezték. A Király kertje I. Ferenc József napi sétáinak helyszíne volt. Egyszerűbb, szikárabb benyomást nyújtott, mint a Királyné kertje, amelynek színpompás ágyásaiba Erzsébet itt-tartózkodásakor kedvenc virágait (árvácska, ibolya) ültették. A királyné földszinti szobái előtt kis faveranda épült, kijárással a kertre. (Innen indult az a fafolyosó, amelyen keresztül Erzsébet rossz időben is eljuthatott a lovardába.)
    A kastély díszudvarát a királyi időszakban is dézsás növények (narancsfák és jukkák) tették hangulatossá. A Felső kert tájképi jellegét megőrizték. A gesztenyefasortól délre alakították ki az ún. „Reservé-kertet” (előnevelő kert), ahol 1870-ben Pálmaház, 1895-ben üvegház épült. Itt termelték a parkba szánt növényeket, a kert délnyugati sarkában pedig faiskola működött. A gesztenyefasor végén díszes fapavilon állt, nem messze tőle az 1875-ben megújított Lövőház. A Narancsház előtt tekepálya kapott helyet. A parkot a királyi család jelenlétében lezárták, egyébként meghatározott nyitva tartás mellett látogatható volt.
    Az Alsó parkot az uralkodó rezidencia miatt erre kanyarodó északi vasútvonal vágta két részre. A főhomlokzat előtti két hattyústavat 1873-ban és 1894-ben töltötték fel. A fácánost és a vadaskertet a királyi vadászatok miatt továbbra is fenntartották. Az ekkor még körbekerített Alsó parkot a lakosság szabadon látogathatta.
    Az I. világháború után a kastély Horthy Miklós kormányzó (1868–1957) pihenőhelye lett. A tájképi kertben ebben az időszakban (1920–1944) csak kisebb beavatkozások történtek. Az egykori Királyné kertjében 70 m²-es óvóhelyet létesítettek. A belső udvarba egy aránytalanul nagyméretű, kör alakú, szökőkutas medence került. A park beljebb eső részén, a gesztenyefasor végével egy vonalban 1930-ban úszómedence épült, kis öltözőpavilonnal. Az egykori főudvarmesteri épület mellett pedig teniszpálya működött. (Mindezek közül ma már csak az úszómedence látható.)
    A II. világháború utáni évtizedekben a kert lassú pusztulásnak indult. A gyomos, elvadult parkba tájidegen növényeket telepítettek, s új épületeket emeltek (raktárak, óvoda). Az 1994-ben felgyorsult kastélyrekonstrukció keretében megkezdődött a park rehabilitációja is. (Ez a 26,1 hektáros Felső parkot érinti, az Alsó park ma már jórészt beépített közterület.) A főhomlokzat előtti két előkertet a királyi időszaknak megfelelően állították helyre 1998-ban és 2000-ben. (A Királyné kertjében ekkor bontották el a Horthy-bunker föld feletti részét.) A díszudvarban megszüntették a Horthy-időszakból származó medencét, majd új díszburkolat és balusztrád került ide. A Felső park ma is az angol, tájképi kert szerkezetét őrzi. Karakterét a százéves, vagy annál idősebb fák adják.  Az értékesebb fajokat képviselik többek között a páfrányfenyő, a hegyi mamutfenyő, a magyar kőris, az ezüsthárs, a tiszafa, a juharlevelű platán, a molyhos tölgy, a közönséges vadgesztenye. A park hátsó részében maradtak fenn a Gödöllő környéki homokpusztarétekhez hasonlítható gyepfoltok, amelyekben fellelhető a védett növénynek számító janka tarsóka, budai imola, selymes boglárka.
A parkban megkezdődött a terület megtisztítása, a tájidegen növények eltávolítása, a beteg fák gondozása, majd a fiatal fák telepítése.
    Az előkerteket és a Felső parkot 1998-ban természetvédelmi területté nyilvánították. 2004-ben elkészült a Királydombi pavilon felújítása. 2010-ben pedig a Felső parkban 5,2 hektárnyi terület újult meg romantikus tájképi kertként.

 

 

 

A természetvédelmi területek szabályainak megfelelő növényvédelmi kezelések miatt a Kastélypark területén a növényi termékek (pl. gombák, bodzavirág stb.) emberi fogyasztásra NEM alkalmasak, így ezeket gyűjteni TILOS!

 

Ajánlatkérés

Vegye fel velünk a kapcsolatot, kollégánk hamarosan felkeresi megadott elérhetőségein!

Aktuális

Hírek és információk

Tovább

Erzsébet királyné karácsonya

Erzsébet királyné karácsonya 2024. december 28. 10-16 óráig Élménydús kalandok a család minden tagjának
Elolvasom
Tovább

Királyi Karácsonyok - időutazás az európai királyi családokhoz

A kiállítás célja, hogy megismertesse az érdeklődőket a jelenleg is hatalmon lévő európai monarchiák karácsonyi levelezési szokásával. A világviszonylatban is egyedinek mondható gyűjtemény a múltat kapcsolja össze a jelennel, bepillantást adva az Egyesült Királyság, Hollandia, Belgium, Luxemburg, Dánia, Svédország, Norvégia, Spanyolország, Monaco és Liechtenstein legbefolyásosabb dinasztiáinak mindennapi életébe, az ünnepek alkalmával küldött királyi üdvözletek jelentősebb darabjaiba, miközben az egyes uralkodócsaládok is bemutatásra kerülnek. A kollekció részét képezik többek között II. Erzsébet királynő és Fülöp edinburgh-i herceg, Diana walesi hercegné, III. Károly király és Kamilla királyné újévi üdvözletei, a brit Viktória királynő 1885-ös és Vilhelmina holland királynő egyik legutolsó karácsonyi üdvözlőkártyái, a zeneszeretetéről is híres Erzsébet belga királyné – aki Sisi unokahúga volt – és férje, I. Albert király aláírt eljegyzési fotója, a luxemburgi nagyhercegi család fotójával gazdagított, illetve Ingrid dán királyné francia nyelvtanárának és gyermekei dajkájának küldött karácsonyi üdvözletei, Viktória svéd királyné és férje, a híres teniszjátékos V. Gusztáv király aláírt fotói, a gyönyörű Maud norvég királyné saját kezűleg aláírt portréja, XIII. Alfonz spanyol király unokanővéréhez címzett 1908-as köszöntője, a világhírű színésznő: Grace Kelly monacói hercegné személyes levele, illetve Mária liechtensteini hercegné kedves köszönete. Dr. Szalai Gábor monarchia szakértő, az európai királyi házak lelkes rajongója és családtörténeti kutatója 1998 óta folytat aktív levelezést az európai monarchiákkal. Gyűjteményét közel 1500 levél alkotja, amelyet időközben kiegészített az egyes monarchiák történelmi relikviáival, többek között az uralkodócsaládok saját kezűleg (alá)írt ünnepi üdvözlőlapjaival, leveleivel és állami portréival. Vegyen részt Ön is ezen a különleges karácsonyi időutazáson az európai királyi családok világába! A kiállítás ingyenesen megtekinthető 2025. január 12-ig a kastély nyitvatartási idejében. Fotó: Linszky Franciska
Elolvasom
Tovább

Sisi, a sztár! - Erzsébet királyné filmen és színpadon

Új időszaki kiállítás 2024. november 9-től!
Elolvasom
Tovább

XXIII. Adventi Kastélynapok 2024. december 14-15.

„…hogy az Ünnep teljes legyen…”  
Elolvasom
Szövetbe zárt történelem Prémium textíliák

Busatti prémium kollekcióval gazdagodott a Díszterem

Szövetbe zárt történelem Textil különlegességgel készül a legünnepibb alkalmakra a Gödöllői Királyi Kastély és a toszkán textilgyártó Busatti céget Magyarországon képviselő Toscaneria Kft. Erzsébet királyné tiszteletére, a tradíció és a minőség hagyománya mentén tervezett textíliában jelentős történelmi szimbólumok fonódnak össze az egyedülálló barokk kastély pompájával. Az együttműködés olyan közös értékeken alapszik, mint a tradíció és a magas minőség iránti elkötelezettség, de ebben a páratlan partnerségben az évszázados történelem és a meseszép Toszkána is kulcsszerepet kapott A Gödöllői Királyi Kastély Dísztermét öltöztető prémium textíliából lakberendezési ajándéktárgyak is készültek, amelyek 2024. december közepétől a kastély ajándékboltjában és webshopjában a nagyközönség számára is elérhetőek. Kevésbé közismert történelmi tény, hogy Erzsébet királyné Toszkána nagyhercegnéje is volt. 1736. február 12-én Mária Terézia férjhez ment Lotharingiai Ferenc Istvánhoz, ezzel a házassággal megalapítva a Habsburg-Lotaringiai-házat, az addigi Habsburg-ház helyett. Lotaringiai Ferenc Istvánnak a frigy érdekében azonban előbb le kellett mondani az örökségéről, Lotaringiáról, cserében viszont Toszkánát kapta meg. 1737-ben kihalt a Medici család utolsó sarja, így innentől kezdve a Habsburgok egészen 1859-ig Toszkána nagyhercegei is voltak, ennek köszönhetően Erzsébet királynét is megillette a Toszkána nagyhercegnéje cím.      
Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

hétfő-vasárnap 10:00-17:00 Kassza 16:00-ig


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences           

Fénypark