hétfő–vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

A kastélypark

HU EN DE
Királyi Kastély

A kastélypark

A kastélypark

 

Grassalkovich I. Antal 1723 és 1748 között több lépésben szerezte meg Gödöllőt és a környékbeli településeket. Az egységes birtoktestté szervezett terület központjává a Rákos-patak völgyében fekvő, kedvező természeti adottságú Gödöllőt tette meg. A kastély építésével egy időben nagyszabású, tudatos településfejlesztésbe fogott. Ennek részeként alakíttatta ki a kastélykertet, amelyet az épület osztott Felső és Alsó kertre. A főúri ízlést, vagyoni helyzetet és politikai hatalmat egyaránt reprezentáló kertet Versailles mintájára francia stílusban építtette meg. Egyedi sajátosságnak számít, hogy a díszkert nem a főhomlokzat előtt kapott helyet, hanem a kastély szárnyaitól határolt belső udvar folytatásaként alakították ki. Az udvart dézsás növények (citrom-, narancs- és babérfák) díszítették. A déli épületszárny szoborfülkéjében már I. Antal idejében kis falikút működött: a mozgalmas barokk szobor a görög mitológiai figurát, az oroszlánt legyőző Héraklészt ábrázolja. A balusztráddal határolt díszudvarból lépcső vezetett a Felső kertbe, amelyet az épülettől mintegy 440 méterre kőkerítés zárt le. A kert két oldalát szegélyező fasorok közötti területet szabályos mértani formájú virágágyak tagolták. A kert közepén szökőkút működött, mögötte formára nyírt növényzettel és labirintussal. Az északnyugati részen, az ún. Királydombon álló pavilonban a magyar uralkodók portréit helyezték el. Ezzel átellenben épült a céllövészetre szolgáló Lövőház. A díszkert különleges, Magyarországon ritkaságnak számító növényeiről és mitológiai tárgyú szobrairól is nevezetes volt. Az Alsó kertet szintén a barokk tájszerkezetre jellemző, egyenes, fasorral szegélyezett utak tagolták. Ezen a területen alakították ki a konyhakertet, a vadaskertet és a fácánost.
    A franciakertet a XIX. század elején Grassalkovich III. Antal (1771–1841) és felesége, Esterházy Leopoldina (1776–1868) építtette át a kor divatjaként hódító angol (vagy tájképi) kertté. A Felső kert végén álló kőkerítés elbontásával megnövelték a park területét. A barokk kert egyes elemeit megtartották (vadgesztenyefasor, Királydomb, Lövőház), de az új park a reprezentáció helyett a romantika, a szentimentalizmus jellemző hangulatainak tükrözését szolgálta. Lágyan ívelő útrendszer tagolta a parkot, amelyben ligetes facsoportok, virágkülönlegességekben gazdagon pompázó virágágyások váltották egymást. A kastély főhomlokzata előtt 1817-ben a Rákos-patak felduzzasztásával két hattyústavat is létesítettek. Az épület északi szárnyát 1837-ben egy új narancsházzal bővítették.
    A Grassalkovich-család férfi ágának kihalása után (1841) a birtok még 9 évig zárgondnokság alatt volt. Az 1848–49-es szabadságharc katonai hadműveleteit a park is megsínylette: a narancsfákat eltüzelték, a kerítéseket lerombolták, a vadállomány szétszéledt.
    A kastélyt és az uradalmat – két tulajdonosváltás után – a magyar állam vásárolta meg 1867-ben. Az épületet és a parkot koronázási ajándékként I. Ferenc József (1830–1916) és Erzsébet királyné (1837–1898) rendelkezésére bocsátották. A főhomlokzat előtti kis előkerteket a király és a királyné személyes használatára alakították ki. Mindkettőt dús lombozatú fák szegélyezték. A Király kertje I. Ferenc József napi sétáinak helyszíne volt. Egyszerűbb, szikárabb benyomást nyújtott, mint a Királyné kertje, amelynek színpompás ágyásaiba Erzsébet itt-tartózkodásakor kedvenc virágait (árvácska, ibolya) ültették. A királyné földszinti szobái előtt kis faveranda épült, kijárással a kertre. (Innen indult az a fafolyosó, amelyen keresztül Erzsébet rossz időben is eljuthatott a lovardába.)
    A kastély díszudvarát a királyi időszakban is dézsás növények (narancsfák és jukkák) tették hangulatossá. A Felső kert tájképi jellegét megőrizték. A gesztenyefasortól délre alakították ki az ún. „Reservé-kertet” (előnevelő kert), ahol 1870-ben Pálmaház, 1895-ben üvegház épült. Itt termelték a parkba szánt növényeket, a kert délnyugati sarkában pedig faiskola működött. A gesztenyefasor végén díszes fapavilon állt, nem messze tőle az 1875-ben megújított Lövőház. A Narancsház előtt tekepálya kapott helyet. A parkot a királyi család jelenlétében lezárták, egyébként meghatározott nyitva tartás mellett látogatható volt.
    Az Alsó parkot az uralkodó rezidencia miatt erre kanyarodó északi vasútvonal vágta két részre. A főhomlokzat előtti két hattyústavat 1873-ban és 1894-ben töltötték fel. A fácánost és a vadaskertet a királyi vadászatok miatt továbbra is fenntartották. Az ekkor még körbekerített Alsó parkot a lakosság szabadon látogathatta.
    Az I. világháború után a kastély Horthy Miklós kormányzó (1868–1957) pihenőhelye lett. A tájképi kertben ebben az időszakban (1920–1944) csak kisebb beavatkozások történtek. Az egykori Királyné kertjében 70 m²-es óvóhelyet létesítettek. A belső udvarba egy aránytalanul nagyméretű, kör alakú, szökőkutas medence került. A park beljebb eső részén, a gesztenyefasor végével egy vonalban 1930-ban úszómedence épült, kis öltözőpavilonnal. Az egykori főudvarmesteri épület mellett pedig teniszpálya működött. (Mindezek közül ma már csak az úszómedence látható.)
    A II. világháború utáni évtizedekben a kert lassú pusztulásnak indult. A gyomos, elvadult parkba tájidegen növényeket telepítettek, s új épületeket emeltek (raktárak, óvoda). Az 1994-ben felgyorsult kastélyrekonstrukció keretében megkezdődött a park rehabilitációja is. (Ez a 26,1 hektáros Felső parkot érinti, az Alsó park ma már jórészt beépített közterület.) A főhomlokzat előtti két előkertet a királyi időszaknak megfelelően állították helyre 1998-ban és 2000-ben. (A Királyné kertjében ekkor bontották el a Horthy-bunker föld feletti részét.) A díszudvarban megszüntették a Horthy-időszakból származó medencét, majd új díszburkolat és balusztrád került ide. A Felső park ma is az angol, tájképi kert szerkezetét őrzi. Karakterét a százéves, vagy annál idősebb fák adják.  Az értékesebb fajokat képviselik többek között a páfrányfenyő, a hegyi mamutfenyő, a magyar kőris, az ezüsthárs, a tiszafa, a juharlevelű platán, a molyhos tölgy, a közönséges vadgesztenye. A park hátsó részében maradtak fenn a Gödöllő környéki homokpusztarétekhez hasonlítható gyepfoltok, amelyekben fellelhető a védett növénynek számító janka tarsóka, budai imola, selymes boglárka.
A parkban megkezdődött a terület megtisztítása, a tájidegen növények eltávolítása, a beteg fák gondozása, majd a fiatal fák telepítése.
    Az előkerteket és a Felső parkot 1998-ban természetvédelmi területté nyilvánították. 2004-ben elkészült a Királydombi pavilon felújítása. 2010-ben pedig a Felső parkban 5,2 hektárnyi terület újult meg romantikus tájképi kertként.

 

 

 

A természetvédelmi területek szabályainak megfelelő növényvédelmi kezelések miatt a Kastélypark területén a növényi termékek (pl. gombák, bodzavirág stb.) emberi fogyasztásra NEM alkalmasak, így ezeket gyűjteni TILOS!

 

Ajánlatkérés

Vegye fel velünk a kapcsolatot, kollégánk hamarosan felkeresi megadott elérhetőségein!

Aktuális

Hírek és információk

Tovább

Eco Art Galéria és Bolt – A környezettudatos művészet

Az érdeklődők megismerhetik közel 70 magyar upcycling, illetve természetes anyagból (kőből, fából) dolgozó művész fantasztikus világát, egyedi szobrok, kisplasztikák, használati és dizájn alkotások kerülnek a Galéria és Bolt polcaira. Kiderül, miként lehet kerékpárváltóból falióra, autómotorból asztal, kavicsokból átütő erejű kép. Szoborként kel életre a fémhulladék, a csavar, a szeg. Átalakul a feleslegessé vált leveses kanál madárrá, a kés karkötővé, a villa fogassá. Az uszadékfa jól mutat a nappali falán, de a tűzoltó tömlőből készült hátizsák is figyelemfelkeltő.   Hulladékból művészet? Az eco art a művészet, a környezettudatos gondolkodás, a tehetség, a kreativitás és az alkotási vágy találkozása, amely komoly üzenettel bíró egyedi alkotásokat, használati tárgyakat hoz létre. Az eco art, trash art, upcycling, scrapmetal art, trash design alkotásokban közös vonás, hogy meghökkentő, elgondolkodtató, de egyben játékos és sokszor humoros elemekkel, üzenetekkel hívják fel a figyelmet a környezeti problémákra. Ezek a művészeti irányzatok a „minden eldobható” életérzés, azaz a fogyasztói társadalom visszásságát mutatják be, görbe tükröt tartva elénk. Az alkotások a művészek reakciói, amelyek gondolkodásra sarkallnak. Emellett a kidobott, látszólag értéktelen anyagokban rejlő szépségre és értékre is példát mutatnak. Az alkotók új értelmet, új életet adnak az anyagnak. Az Eco Art Galéria és Bolt az első hazai tárlat, ahol csak a fenti koncepciónak megfelelő, egyedi alkotások és termékek tekinthetők és vásárolhatók meg. (Utóbbira február 10-től nyílik lehetőség.) Az Eco Art Galéria Kft. azt a célt tűzte ki, hogy megismertesse a nagyközönséggel a művészeti irányzatot és azokat a hazai alkotókat, akik e területen dolgoznak – sokszor csak hobbiként vagy másodállásban. Az Eco Art Galéria és Bolt az éveken át futó Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Fesztivál szakmai programjának terméke. Az alapítók részt vettek a Trash Art Magyarország program menedzselésében, ami szabadtéri, hulladékból készült szobrokra fókuszált. Az ott kialakult kapcsolatrendszer és az alkotók munkáinak hatására indult el az Eco Art Magyarország program, majd a Galéria szervezése. Az Eco Art Magyarország program Az Eco Art Magyarország program mind a most megnyílt galériával, mind a tervezett kiállításaival azt szeretné elérni, hogy ennek az új, dinamikusan fejlődő és növekvő művészeti irányzatnak kialakuljon egy olyan információs és értékesítési csatornája, amelyen keresztül a nagyközönség megismerheti az alkotókat, munkáikat – és meg is vásárolhatja azokat! Az Eco Art Galéria és Boltban rendszeresek lesznek a kiállítások, amelyek egy-egy alapanyagra, témára, technikára fókuszálnak, az adott hónap kiemelt alkotóinak bemutatása mellett. Emellett az alapítók tavasztól az ország több helyszínén szabadtéri bemutatókat is terveznek. A programot –  és ezzel az alkotókat is – egy szakmai művészeti kuratórium támogatja. A művészeti kuratórium tagjai: - Meszlényi János szobrász, - Kovach Gergő szobrász, - Varga Zoltán Zsolt szobrász.   További tervek között szerepel: vándorkiállítás, workshopok és bemutatók szervezése, valamint a Gödöllői Királyi Kastéllyal és Gödöllő városával együttműködve 2026-ban az Eco Art Fesztivál elindítása. Az alapítók keresik az együttműködést azokkal az intézményekkel, vállalatokkal, amelyek a fenntarthatóságot kiemelten fontosnak tartják. Vállalják egyedi alkotások, termékek fejlesztését a cégeknél jelentkező újrahasznosítható alapanyagokból. Látogasson el Ön is az Eco Art Galéria és Boltba, szeretettel várjuk!   Elérhetőség: 2100 Gödöllő, Gödöllői Királyi Kastély, Körbástya (utcafront felől megközelíthető) Nyitva tartás: hétfőtől péntekig: 10.00-18.00 hétvégén: 10.00-17.00 További információ: https://www.ecoartgaleria.com, info@ecoartgaleria.com  Székelyhidi Tamás, szekelyhidi.tamas@ecoartgeleria.com, 06 30 540 3601     Az Eco Art Galéria és Bolt létrejöttét támogatta Gödöllő Város Önkormányzata és a Gödöllői Királyi Kastély.      
Elolvasom
A Kastély 2025. március 26-án zárva tart

A Kastély 2025. március 26-án zárva tart

Kedves Vendégeink!   A Kastély 2025. március 26-án technikai okok miatt zárva tart!   Megértésüket köszönjük!
Elolvasom
Tovább

Sisi, a sztár! - Erzsébet királyné filmen és színpadon

Új időszaki kiállítás 2024. november 9-től!
Elolvasom
Elemér-nap

15 éves a kastély mesevilága! Elemér-nap

Elolvasom
Mammutfenyőnk állapotmegóvása

Mammutfenyőnk állapotmegóvása

A legyengülés megállítását olyan Természet Alapú Megoldásokkal (komplex, hálózatos beavatkozás sorozattal) igyekszünk megállítani, mely a Zöld Kastélyprogramban is megfogalmazott fenntarthatósági alapelveknek maximálisan megfelel. 1. Koronaápolás. A legyengültség miatt gombásodó és elszáradt gally-levél részektől szakszerű faápoló munkálatokkal szabadítottuk meg a koronát, 2. Talajlazítás és tápanyagkutas gyökérzóna kezelés. Gyökérzetkímélő talajlazítás (légásó) segítségével a kiszáradt és tömörödött talajt fellazítottuk és szerves anyagot, segítő symbionta gyökérgombát valamint tápanyagot juttatunk a gyökérzóna leromlott talajának javítására, 3. Teraszolt rézsűtelevény kialakítása. A gyökérzet támogatását egymáshoz kapcsolódó szervesanyag és vízciklus optimalizálásával érjük el. Az ehhez kívánatos talajélet beindításához biológiai (televény) és fizikai (teraszok) természetvédelmi-biotechnikai alakítást hajtunk végre. A gyökérzónát lefedő teraszok „támfalait” helyi régebben kiszáradt fák tuskói és ágai alkotják, a teraszok feltöltése (televény kialakítás) érett komposzt és helyi félérett, avaros komposzt feltöltésével történik A Fenti Természet Alapú megoldás az esővíz megtartása és talajba juttatása, valamint a szervesanyag alapú élő talajhálózat (baktériumok, gombafonalak, gyökérszőrök kapcsolat rendszere) kiépülése következtében javulást várunk mammutfenyőnk állapotában. A fenti sürgős beavatkozási rendszert a közeli jövőre tervezett további életfeltételjavító ökológiai lépések követik majd. Megértésüket és támogatásukat mammutfenyőnk nevében is köszönjük!
Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

hétfő-vasárnap 10:00-17:00 Kassza 16:00-ig


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences           

Fénypark