hétfő–vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

A kastélypark

HU EN DE
Királyi Kastély

A kastélypark

A kastélypark

 

Grassalkovich I. Antal 1723 és 1748 között több lépésben szerezte meg Gödöllőt és a környékbeli településeket. Az egységes birtoktestté szervezett terület központjává a Rákos-patak völgyében fekvő, kedvező természeti adottságú Gödöllőt tette meg. A kastély építésével egy időben nagyszabású, tudatos településfejlesztésbe fogott. Ennek részeként alakíttatta ki a kastélykertet, amelyet az épület osztott Felső és Alsó kertre. A főúri ízlést, vagyoni helyzetet és politikai hatalmat egyaránt reprezentáló kertet Versailles mintájára francia stílusban építtette meg. Egyedi sajátosságnak számít, hogy a díszkert nem a főhomlokzat előtt kapott helyet, hanem a kastély szárnyaitól határolt belső udvar folytatásaként alakították ki. Az udvart dézsás növények (citrom-, narancs- és babérfák) díszítették. A déli épületszárny szoborfülkéjében már I. Antal idejében kis falikút működött: a mozgalmas barokk szobor a görög mitológiai figurát, az oroszlánt legyőző Héraklészt ábrázolja. A balusztráddal határolt díszudvarból lépcső vezetett a Felső kertbe, amelyet az épülettől mintegy 440 méterre kőkerítés zárt le. A kert két oldalát szegélyező fasorok közötti területet szabályos mértani formájú virágágyak tagolták. A kert közepén szökőkút működött, mögötte formára nyírt növényzettel és labirintussal. Az északnyugati részen, az ún. Királydombon álló pavilonban a magyar uralkodók portréit helyezték el. Ezzel átellenben épült a céllövészetre szolgáló Lövőház. A díszkert különleges, Magyarországon ritkaságnak számító növényeiről és mitológiai tárgyú szobrairól is nevezetes volt. Az Alsó kertet szintén a barokk tájszerkezetre jellemző, egyenes, fasorral szegélyezett utak tagolták. Ezen a területen alakították ki a konyhakertet, a vadaskertet és a fácánost.
    A franciakertet a XIX. század elején Grassalkovich III. Antal (1771–1841) és felesége, Esterházy Leopoldina (1776–1868) építtette át a kor divatjaként hódító angol (vagy tájképi) kertté. A Felső kert végén álló kőkerítés elbontásával megnövelték a park területét. A barokk kert egyes elemeit megtartották (vadgesztenyefasor, Királydomb, Lövőház), de az új park a reprezentáció helyett a romantika, a szentimentalizmus jellemző hangulatainak tükrözését szolgálta. Lágyan ívelő útrendszer tagolta a parkot, amelyben ligetes facsoportok, virágkülönlegességekben gazdagon pompázó virágágyások váltották egymást. A kastély főhomlokzata előtt 1817-ben a Rákos-patak felduzzasztásával két hattyústavat is létesítettek. Az épület északi szárnyát 1837-ben egy új narancsházzal bővítették.
    A Grassalkovich-család férfi ágának kihalása után (1841) a birtok még 9 évig zárgondnokság alatt volt. Az 1848–49-es szabadságharc katonai hadműveleteit a park is megsínylette: a narancsfákat eltüzelték, a kerítéseket lerombolták, a vadállomány szétszéledt.
    A kastélyt és az uradalmat – két tulajdonosváltás után – a magyar állam vásárolta meg 1867-ben. Az épületet és a parkot koronázási ajándékként I. Ferenc József (1830–1916) és Erzsébet királyné (1837–1898) rendelkezésére bocsátották. A főhomlokzat előtti kis előkerteket a király és a királyné személyes használatára alakították ki. Mindkettőt dús lombozatú fák szegélyezték. A Király kertje I. Ferenc József napi sétáinak helyszíne volt. Egyszerűbb, szikárabb benyomást nyújtott, mint a Királyné kertje, amelynek színpompás ágyásaiba Erzsébet itt-tartózkodásakor kedvenc virágait (árvácska, ibolya) ültették. A királyné földszinti szobái előtt kis faveranda épült, kijárással a kertre. (Innen indult az a fafolyosó, amelyen keresztül Erzsébet rossz időben is eljuthatott a lovardába.)
    A kastély díszudvarát a királyi időszakban is dézsás növények (narancsfák és jukkák) tették hangulatossá. A Felső kert tájképi jellegét megőrizték. A gesztenyefasortól délre alakították ki az ún. „Reservé-kertet” (előnevelő kert), ahol 1870-ben Pálmaház, 1895-ben üvegház épült. Itt termelték a parkba szánt növényeket, a kert délnyugati sarkában pedig faiskola működött. A gesztenyefasor végén díszes fapavilon állt, nem messze tőle az 1875-ben megújított Lövőház. A Narancsház előtt tekepálya kapott helyet. A parkot a királyi család jelenlétében lezárták, egyébként meghatározott nyitva tartás mellett látogatható volt.
    Az Alsó parkot az uralkodó rezidencia miatt erre kanyarodó északi vasútvonal vágta két részre. A főhomlokzat előtti két hattyústavat 1873-ban és 1894-ben töltötték fel. A fácánost és a vadaskertet a királyi vadászatok miatt továbbra is fenntartották. Az ekkor még körbekerített Alsó parkot a lakosság szabadon látogathatta.
    Az I. világháború után a kastély Horthy Miklós kormányzó (1868–1957) pihenőhelye lett. A tájképi kertben ebben az időszakban (1920–1944) csak kisebb beavatkozások történtek. Az egykori Királyné kertjében 70 m²-es óvóhelyet létesítettek. A belső udvarba egy aránytalanul nagyméretű, kör alakú, szökőkutas medence került. A park beljebb eső részén, a gesztenyefasor végével egy vonalban 1930-ban úszómedence épült, kis öltözőpavilonnal. Az egykori főudvarmesteri épület mellett pedig teniszpálya működött. (Mindezek közül ma már csak az úszómedence látható.)
    A II. világháború utáni évtizedekben a kert lassú pusztulásnak indult. A gyomos, elvadult parkba tájidegen növényeket telepítettek, s új épületeket emeltek (raktárak, óvoda). Az 1994-ben felgyorsult kastélyrekonstrukció keretében megkezdődött a park rehabilitációja is. (Ez a 26,1 hektáros Felső parkot érinti, az Alsó park ma már jórészt beépített közterület.) A főhomlokzat előtti két előkertet a királyi időszaknak megfelelően állították helyre 1998-ban és 2000-ben. (A Királyné kertjében ekkor bontották el a Horthy-bunker föld feletti részét.) A díszudvarban megszüntették a Horthy-időszakból származó medencét, majd új díszburkolat és balusztrád került ide. A Felső park ma is az angol, tájképi kert szerkezetét őrzi. Karakterét a százéves, vagy annál idősebb fák adják.  Az értékesebb fajokat képviselik többek között a páfrányfenyő, a hegyi mamutfenyő, a magyar kőris, az ezüsthárs, a tiszafa, a juharlevelű platán, a molyhos tölgy, a közönséges vadgesztenye. A park hátsó részében maradtak fenn a Gödöllő környéki homokpusztarétekhez hasonlítható gyepfoltok, amelyekben fellelhető a védett növénynek számító janka tarsóka, budai imola, selymes boglárka.
A parkban megkezdődött a terület megtisztítása, a tájidegen növények eltávolítása, a beteg fák gondozása, majd a fiatal fák telepítése.
    Az előkerteket és a Felső parkot 1998-ban természetvédelmi területté nyilvánították. 2004-ben elkészült a Királydombi pavilon felújítása. 2010-ben pedig a Felső parkban 5,2 hektárnyi terület újult meg romantikus tájképi kertként.

 

 

 

A természetvédelmi területek szabályainak megfelelő növényvédelmi kezelések miatt a Kastélypark területén a növényi termékek (pl. gombák, bodzavirág stb.) emberi fogyasztásra NEM alkalmasak, így ezeket gyűjteni TILOS!

 

Ajánlatkérés

Vegye fel velünk a kapcsolatot, kollégánk hamarosan felkeresi megadott elérhetőségein!

Aktuális

Hírek és információk

Október 23

Október 23-i programok a Gödöllői Királyi Kastélyban

A múzeum állandó kiállítása 2024. október 23-án ingyenesen, regisztrációs jeggyel lesz látogatható!   A REGISZTRÁCIÓS ÜNNEPI JEGYET KIZÁRÓLAG ONLINE LEHET MEGVÁLTANI: https://kiralyikastely.jegy.hu/program/unnepi-regisztracios-jegy-159913   Kérjük vendégeinket a pontos érkezési idő betartására! Az állandó kiállítás megtekintése kizárólag a regisztrációs jegyén feltüntetett idősávban lehetséges!       További információ: E-mail: informacio@kiralyikastely.hu Telefonszám: +36 30 427 3535  
Elolvasom
Tovább

Múzeumok Őszi Fesztiválja 2024

Minőségét megőrzi! mottóval 2024. szeptember 30. és november 10. között rendezzük meg a 19. Múzeumok Őszi Fesztiválja országos programsorozatot. A 2024-es Múzeumok Őszi Fesztiválja célja, hogy a folyamatosan alakuló és az elmúlt években forradalmi változásokat megélő gasztronómiai kultúra összetett kérdéskörét, és ennek múzeumi vonatkozásait állítsa a figyelem középpontjába.
Elolvasom
Tovább

XXIII. Liszt Fesztivál | 2024. november 29-ig

A Gödöllői Királyi Kastély idén már 23. alkalommal rendezi meg a híres Liszt Fesztivált! A repertoárban idén is csemegéket találhat a komolyzene iránt érdeklődő közönség!   Programok:   október 19.  15 óra  Barokk Színház Bartók Béla Zeneművészeti és Hangszerészképző Gyakorló Szakgimnázium hallgatói - ingyenes   október 19.  19:30.  (KARMELITA, BEETHOVEN-TEREM) Muza Rubaczkyte zongoraestje Jegyvásárlás   október 20. 19 óra Díszterem Simonas Poska (Litvánia) zongoraművész koncertje- 5.300Ft Jegyvásárlás   október 22.  19 óra Lovarda Szilasi Alex zongorakoncertje MTVA felvétellel műsor: F Chopin:  Összes Keringője Chopin f-moll zongoraverseny op 23. Nr2  - zongoraötös változat Jegyvásárlás A koncert közreműködői: Martin Reimann svájci hegedűművész a luzerni és párizsi konzervatóriumokban tanult Gunars Larsensnél és Jean Lenertnél, valamint Ivry Gitlisnél és Franco Gullinál. 2002-ben Philippe Herreweghével való döntő találkozása alapozta meg érdeklődését a 19. századi előadói gyakorlat iránt, amely arra késztette, hogy olyan zenekarokkal és együttesekkel lépjen fel, mint az "Orchestre des Champs-Elysées", a "l'Orchestre révolutionnaire et romantique", az "Anima Eterna", a "la Chambre Philharmonique" vagy a "Dresdner Festsspielorchester" olyan karmesterek irányítása alatt, mint John Eliot Gardiner, Kent Nagano, Pablo Heras-Casado, Emmanuel Krivine és Jos van Immerseel. Olyan kamarazenei partnerekkel lép fel, mint Bruno Pasquier, Alice Ader és Jos van Immerseel. Claire Chevalier zongoristával és Sergeï Istomin csellistával együtt rögzítette Csajkovszkij op. 50-es triójának első változatát autentikus hangszereken, a belga "Passacaille" kiadó szerkesztésében. Ugyanezzel a kiadóval adta ki Eugène Ysaÿe op. 27 szonátáinak első rögzített változatát kizárólag hegedűre bélhúrokon, amelyet a nemzetközi szaksajtó nagy sikert aratott. Hadrien Delmotte Reimsben kezdett hegedülni. Tanulmányait Lille-ben folytatta, ahol modern hegedűből szerzett alapdiplomát, de szenvedélyesen játszott korhű hangszereken is Philippe Couvert-vel. Ezután Saintes-ben tanult a Jeune Orchestre de l'Abbaye-nél, majd mesterfokozatot szerzett kutatásból és kamara gyakorlatból, a klasszikus és romantikus repertoárok értelmezésére specializálódva. Ezután a Conservatoire National Supérieur de Paris hallgatója lett, ahol barokk hegedűből szerzett mesterfokozatot. Ma Hadrien különböző együttesekben és zenekarokban játszik és virágzik, mint például a Les Talens Lyriques (Christophe Rousset), les Ambassadeurs / la Grande Écurie (Alexis Kossenko), les Siècles (François-Xavier Roth), le Concert Spirituel (Hervé Niquet), le Caravansérail (Bertrand Cuiller)... Rendszeresen játszik kamarazenét különböző együttesekkel, általában korhű hangszereken: a Leonard vonósnégyes primáriusa, és duózik Aude-Liesse Michel zongoristával. Hadrien tanít a párizsi Camille Saint-Saens Konzervatóriumban is. Jérémie Legrand két hegedűjén, valamint egy 18. századi német hegedűn játszik. Az ADAMI és Vincent Meyer alapítvány támogatottja. Ádám Örzse magyar-holland brácsaművésznő mind a modern, mind a historikus brácsa aktív előadója, olyan együttesekkel turnézott és kamarázott világszerte, mint: Dresdner Festspielorchester, Anima Eterna, LUDWIG, Il Gardellino, Musica Ad Rhenum, Amsterdam Baroque Orchestra, Les Musiciens du Louvre, a Wiener Akademie, Harmonie Universelle, Van Swieten Society, Hortus Ensemble, The Holland Harp Trio, Holland Symfonia, Holland Rádió Kamarazenekara, Magyar Rádiózenekar, Budapest Fesztiválzenekar, Forrás Kamarazenei Mühely, Le Concert Spirituel (FR), Malando Tango Orchestra és Nynke Laverman. Szólistaként a Bonheur Színház Odyssee projektjében, valamint viola d'amore-val Michael Chance, Greta de Reyghere, Musica ad Rhenum, János Passió projektekben lépett fel. Előadóművészi karrierje mellett 2003-tól saját kulturális vállalkozását vezeti, Musix For You néven. Koncert- és rendezvényszervezőként mindig egyedi projektek létrehozására törekszik, akár szokatlan repertoárral, hangszereléssel, helyszínnel, akár különböző művészeti ágak ötvözésével. A Musix For You-n keresztül Örzse számos koncertsorozatot hozott létre többek között: Holland Symfonia Chamber Music Series, World Trade Center Amsterdam Lunch Concerts, Musix Salon Sandenburg, egy holland-magyar ZeNe Fesztivált Utrechtben és a Királyi Concertgebouwban a Salon Classique mini-szériát. Ádám Örzse a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, az amerikai bloomingtoni Jacob School of Music és az amszterdami Sweelinck Conservatoriumban végzett. 2006-ban koncert- és műsorprogramozó oklevelet szerzett az ArtEZ Konzervatóriumban.   László Andrea csellómüvésznő zenei tanulmányait Budapesten, a Zeneakadémián szólista diplomával végezte, ezután DAAD ösztöndíjjal Németországban folytatta. Mint szólista és kamarazenész több fesztiválon vett részt pl.: Villa Musica, Schleswig-Holstein Musikfestival. Továbbá fellépett híres karmesterek vezetése alatt mint Leonard Bernstein, Claudio Abbado, Sir Georg Solti, Sir Yehudi Menuhin. Különböző zenekarokkal és kamarazenei hangversenyekkel bejárta Európa híres koncerttermeit mint pl.: Concertgebouw Amsterdam, St.Petersburg Philharmonie, Gewandhaus zu Leipzig, Esterházy-kastély Fertőd. Tanulmányai befejezése után először a Nationaltheater Mannheim zenekarában kapott állandó szerződést, 2003 óta pedig a lipcsei Opera tagja. október 23.  15:30 Barokk Színház „Liszti Hiszti”  -- ingyenes Eckhardt Gábor előadása a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Rendkívüli Tehetségek Osztályának zongoraszakos hallgatói közreműködésével   19:00 Lovarda  Journée des Héros – Hősök napja A Gödöllői Szimfonikus Zenekar ünnepi gálahangversenye I. 5.900/ II. 4.900Ft Jegyvásárlás Közreműködnek: Balog József   október 23. Barokk Színház 15:00 „Liszti Hiszti”  -- ingyenes   november 29.  19.00  Díszterem  Hauser Adrienne és a V4  Stringquartet hangversenye  5.800Ft Jegyvásárlás   Gödöllői kedvezmény: - 1.000Ft   Jegyvásárlás a https://lisztfesztival.jegy.hu/oldalon illetve személyesen a kastély Tourinform irodájában lehetséges! A program változás jogát fenntartjuk. Az eseményeket képi- és videófelvétel készül.
Elolvasom
Dolgozz a Gödöllői Királyi Kastélyban!

ÁLLÁSAJÁNLATAINK

2024. augusztus 26-tól érvényes álláspályázataink:     Villanyszerelőt keresünk teljes munkaidős karbantartó munkakörbe   Feladatok: teljes körű általános karbantartási feladatok ellátása a kastély épületében és a kiszolgáló épületekben egyaránt   Elvárások: középfokú végzettség (pl.: gyengeáramú villanyszerelő) 3-5 év tapasztalat hétvégi ügyelet vállalása „B” kategóriás jogosítvány jó fizikum erkölcsi bizonyítvány Amit kínálunk: biztos munkahelyi háttér béren kívüli juttatások (Cafeteria, munkaruha, formaruha) Fényképes önéletrajzát az allaspalyazat@kiralyikastely.hu e-mail címre várjuk.      
Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

hétfő-vasárnap 10:00-18:00 Kassza 17:00-ig


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences