Látogassa meg a kastély parkját! A kertet Erzsébet királyné (Sisi) is nagyon kedvelte, a mai hársfasor helyén egykor magasló gesztenyefasor árnyékában sokszor lovagolt, de sétákat is gyakran tett benne. Bár minden évszakban más arcát mutatja, kertészeink gondos munkájának köszönhetően mindig szép látványt nyújt és kellemes az itt töltött idő. Az érdeklődők kihelyezett táblákon olvashatnak érdekességeket a természetvédelmi terület növényeiről, de nyáron van lehetőség vezetett parksétákra is. Sőt, alkalom adtán „Őfelsége” társaságában is eltölthetnek itt egy órát.
Vezetett sétáinkról érdeklődjön »információs irodai munkatársainknál« vagy kövessék figyelemmel »facebook oldalunkat«!
október 24. – március 02.
5:30 - 16:00-ig
március 03. – március 31.
5:30 – 18:00
Felhívjuk kedves vendégeink figyelmét, hogy a téli nyitvatartás ideje alatt a “Fénypompás kastélypark” című fénykert installáció miatt a kastélyparkot rendészeti munkatársaink minden nap 16:00-tól kiürítik.
Ezzel egyidőben az oldalsó kapuk bezárásra kerülnek, emiatt a parkot elhagyni csak a főbejárat irányába lehetséges.
A 16 órai parkzárást követően csak a fényparkba szóló belépőjeggyel rendelkező látogatóink tartózkodhatnak a kastélypark területén.
Szíves együttműködésüket és megértésüket köszönjük!
A fák sűrűjében megbújik egy pavilon, melynek eredetijét az építtető, Grassalkovich I. Antal emeltetette. Nevét arról kapta, hogy belső falait uralkodók portréi díszítik. A 17-18. században bevett szokás volt az ilyen pavilonok emelése vagy képgalériák kialakítása a kastély egy folyosóján. A portrék általában a család szempontjából is fontos uralkodókat ábrázolták, valamint, népszerűek voltak akkoriban a vezérek is, ezért az ő elképzel képmásaikról is kerültek a falakra. A gödöllői pavilonban 52 db kép látható, Attila hun vezértől, egészen V. Ferdinándig.
Az év folyamán a pavilon zárva van, de nagyobb ünnepekkor díjmentesen belülről is megcsodálhatják az idelátogatók.
Azok, akik ezen alkalmakon kívüli időpontban szeretnék megnézni, azt csak tárlatvezetéssel tehetik meg, magyar nyelvű vezetés esetén 1.500,-Ft/fő áron, idegen nyelvű vezetés esetén 2.000,-Ft/fő áron. Időpontot egyeztetni információs irodai munkatársainkkal a fentebb megadott elérhetőségek egyikén van lehetőségük.
2021. május végére készült el a kastélyparkban a mezítlábas ösvény, melyet a kertész és műszakos kollégák együttműködésével valósítottunk meg. A különböző, összesen 11-féle felületen végig sétálva felfrissülhet a család a legkisebb tagjaitól egészen az idősebb korosztályig. Az ösvényt életkortól függetlenül, minden látogatónknak ajánljuk.
Az ösvény mellett megtalálhatóak a mesemolinóink is, melyeken Faludi Ildikó – Reményi Márton: Herceg Egérváry Elemér kalandjai című mesekönyvből olvashatóak részletek.
A kastélypark további pontjain találkozhatnak még Erzsébet királynét ábrázoló és a kastély állandó kiállításához kapcsolódó molinóinkkal is.
A családok részéről felmerülő igények miatt indítottuk el azt játszótér fejlesztést, amelynek első elemeként a népszerű mezítlábas ösvény mellé egy egyedi kialakítású óriás mozdony került kihelyezésre.A mezítlábas ösvény fakerete, mint egy sínpár helyezkedik el a vonat előtt. A vonat mellett lévő tábla pedig a királyi család utazásaihoz kapcsolódóan árul el érdekes információkat.
A kastély 26 hektáros kertje megfelelő nagyságú életteret biztosít a madárvilág számára, a parkban számos fajjal találkozhat a látogató.
A múlt század utolsó éveiben kezdődött el a madárvédelmi tevékenység azzal, hogy mesterséges fészekodúk kerültek kihelyezésre a kert fáira. Ezek az odúk többszöri javításon átesve a mai napig megtalálhatók a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) lelkes önkénteseinek köszönhetően, akik Juhász Imre bácsi vezetésével számba vették, feltérképezték az odúkat, évente ellenőrzik és tisztítják azokat.
A téli madáretetés is sok évre nyúlik vissza. Eleinte ügyes kezű kollégák készítettek etetőket, amikbe maguk vásárolták a napraforgót.
Néhány éve, amikor a Zöld Kastély Programot elindítottuk, a kertben nagyméretű önetetőket és madáritatókat helyeztünk el. 2023-ban megkaptuk a Madárbarát kert minősítést a MME-től. 2024 év elején a szorosabb együttműködés jegyében született döntés arról, hogy a kastélyparkban egy madárbarát tanösvény létesüljön. Egy cserjés-ligetes terület kiválasztása után történt meg a tanösvény és egy emlékhely tervezése. Az emlékhely Nechay Gábornak, az MME gödöllői csoportja meghatározó alakjának nevét viseli.
A tanösvényre bemutató táblákat helyeztünk ki, amelyek ismertetik a park leggyakoribb madárfajait és azt, miként válhat egy kert madárbarát kertté. Bemutatjuk a madárvédelmi eszközöket: odútípusokat, etetőket, itatókat. A tanösvény felhívja a figyelmet más hasznos és veszélyeztetett állatfajokra is, ezért található itt egy denevérodú, békamenedék és egy darázsgarázs. Ez az emlékhely asztallal, padokkal és székekkel egyben pihenőhely is. A látogatók innen szemlélhetik az élő tanösvényt, mivel az eszközöket az állatvilág valószínűleg birtokba veszi.
A tanösvény terveinek elkészítése, a bemutatóeszközök helyének kijelölése és az eszközök kihelyezése Kerényi Zoltán munkája (MME gödöllői csoport). A megvalósítást segítette a Gödöllői Királyi Kastély műszaki és kertészeti csoportja.
Szerző: Weidl Tamás, főkertész
A madárbarát tanösvény állomásaihoz kapcsolódóan részletesen kidolgozott tematikus oldalak is elérhetőek az MME honlapján, amelyek a pedagógusoknak és diákoknak is segítik a tanösvényen látható ismeretterjesztő tartalmak feldolgozását.
MME Gödöllői Helyi Csoport