hétfő–vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

Erasmus+ „Közösségek Múzeuma”

HU EN DE
Királyi Kastély

Erasmus+

Erasmus+

Projektzárás, bemutató

A projektet a külföldi partnerekkel közösen online fórumon tervezzük bemutatni, melyre szeretettel várjuk az érdeklődő szakembereket. 

Az esemény időpontja: 2023.01.31. 14:00

Az eseményre a muzeumpedagogia@kiralyikastely.hu címre várjuk a regisztrációkat 2023.01.26-ig.
Kérjük, hogy a regisztrációnál tüntessék fel a nevüket, beosztásukat, intézményüket és hogy hány fővel venne részt az online bemutatón. Az online alkalom linkjét a visszaigazoló e-mailben fogjuk elküldeni. 

Bármilyen kérdés esetén forduljanak bizalommal Demeter-Guba Erzsébet, múzeumpedagógushoz: 06 30 396 5476, muzeumpedagogia@kiralyikastely.hu

A projekt előzményei:

MOC | Erasmus+

Közösségek Múzeuma projekt

A lengyel wilanówi III. János Király Kastélymúzeummmal és az olasz Stazione Utopia szervezettel közösen létrehozott Közösségek Múzeuma projekt keretein belül a tudás- és tapasztalatcserén túl,  a fent megnevezett intézmények képzéseket tartanak azzal kapcsolatban, hogyan is lehet ösztönözni a helyi közösségeket a múzeumokban szervezett önkéntes tevékenységben való részvételre. E képzések célja az önkéntesek felkészítése arra, hogy ők érdekes narratívákat alkothassanak adott történelmi, kulturális, avagy természeti örökségekről saját tapasztalataik, valamint egyedi edukációs módszerek felhasználásával.

A lengyel és olasz kollégákkal együttműködve, olyan oktatási eszköz – vagyis az ún. „narratív kocka” létrehozását tervezzük – , amely az önkéntesek és oktatók számára jelentős segítséget nyújt atéren, hogy megtanuljanak egyedi történetet felépíteni, vitákat kezdeményezni, saját gondolatokat és önálló véleményt megfogalmazni egy-egy örökséghez kapcsolódó tárgyról vagy jelenségről. 

A „narratív kocka” mindenki számára ingyenesen elérhető (letölthető) és használható lesz.

A projekt az Európai Unió ERASMUS+ programja társfinanszírozásával jött létre. KA2

Támogatási Szerződés 2020-1-PL01-KA204-081917 sz.

 

Találkozók:

1.TPM (Transational project meeting) > WILANÓW, PL

Időszak: 2021.09.07.- 2021.09.08

Fogadó szervezet: III. János Király Palotájának Múzeuma, Wilanów, Varsó, Lengyelország

Résztvevők száma (a Gödöllői Királyi Kastélytól): 3 fő

 1.LTT Meeting (Learning Teaching Training) > FIRENZE, IT 

Időszak: 2021.10.25- 2021.10.29 

Fogadó szervezet: Stazione Utopia, Firenze, Olaszország 

Résztvevők száma: 3 fő

2.LTT Meeting (Learning Teaching Training) > WILANÓW, PL

Időszak: 2022.02.07.- 2022.02.11 

Fogadó szervezet: III. János Király Palotájának Múzeuma, Wilanów, Varsó, Lengyelország 

Résztvevők száma: 3 fő

2. TPM (Transational project meeting) > FIRENZE, IT

Időszak: 2022.10.03.- 2022.11.03 

Fogadó szervezet: Stazione Utopia, Firenze, Olaszország 

Résztvevők száma: 9 fő

3. LTT Meeting (Learning Teaching Training) > GÖDÖLLÕ, HU 

Időszak: 2022.07.04.- 2022.07.08 

Fogadó szervezet: Gödöllői Királyi Kastély, Magyarország

Résztvevők száma: 3 fő

4. LTT Meeting (Learning Teaching Training) > WILANÓW, PL

Time: 19.09.2022 – 23.09.2022

Fogadó szervezet: III. János Király Palotájának Múzeuma, Wilanów, Varsó, Lengyelország 

Résztvevők száma: 3 fő

Folytatjuk a “Közösségek Múzeuma” projektet az Európai Unió Erasmus + programja társfinanszírozásában.

A willanówi kastélymúzeummal (Museum of King Jan III’s Palace at Wilanów), valamint a firenzei Stazione Utopia civil szervezettel együttműködve ismereteket és tapasztalatokat cseréltünk, tréningeken vettünk részt annak érdekében, hogy hatékony módon tudjuk  a múzeumok környezetében élő helyi közösségek tagjait az önkéntes munkájukon belül arra képezni, hogy érdekesen és élményszerűen mutassák be a környezetükben lévő természeti és kulturális örökséget. 

A lengyel és olasz kollégákkal együtt kidolgoztunk egy mindenki számára elérhető oktatási eszközt, a történetkockát, amely támogatja az önkénteseket és a múzeumi munkatársakat abban, miként építsenek fel egy különleges történetet, és milyen módon közelítsék meg egyedien az adott műtárgyat vagy jelenséget, miközben a saját élményeiket és történeteiket is beépítik az általuk elmondottakba.

A projekt részeként végrehajtott tevékenységek:

  • A programban kiválasztott wilanówi és firenzei szakértők egy csoportjával közösen tapasztalatot cseréltünk a bevált gyakorlatok terén, majd egymást képeztük olyan területeken, mint például az önkéntesekkel és bevándorlókkal való munka, valamint az intézményekhez kapcsolódó közösségek kialakítása. A projekt során négy találkozóra került sor: kettőre Varsóban, kettőre Firenzében, illetve egy találkozóra Gödöllőn.
  • A nemzeteken átívelő projektmegbeszélések (TPM) segítették a résztvevő szervezetekben a tervezett tevékenységek hatékony megvalósítását.
  • Egy oktatási eszköz, az úgynevezett történetkocka kifejlesztése volt a projekt egyik célja. Az eszköz támogatja a felnőttképzésben résztvevőket a helyi közösségekkel való kapcsolatfelvételben és az önkéntes programokba való bevonásban is.
  • Az általunk szerzett tapasztalatok megosztását, valamint a közösen kifejlesztett oktatási eszköz bemutatását 2023 januárjában egy online szeminárium keretében tervezzük. 
  • Cikksorozat írása is része volt a tevékenységeinknek, olyan témákban, mint például az informális felnőttképzés, vagy a helyi közösségek bevonása az intézmények tevékenységeibe. Az eddigi cikkeket az Electronic Platform for Adult Learning in Europe (EPALE) honlapon találhatják meg, egyelőre angolul és lengyelül olvashatók:  Local community engagement in museum programs: practices, experiences and challenges és Też tak chcę! címmel. 

Történetkocka - egy új oktatási eszköz

Az Erasmus+ program finanszírozásában megvalósult “Közösségek Múzeuma” projekt keretében a wilanowi kastéllyal (Museum of King Jan III’s Palace at Wilanów), valamint a firenzei Stazione Utopia civil szervezettel közösen egy mindenki számára elérhető oktatási eszköz készült. 

A történetkocka célja, hogy az önkénteseket segítse a múzeumokhoz kötődő különleges és magával ragadó történetek megalkotásában.

Két kockát terveztünk a projektben: 

  • az Érzékelések kockáját, amely az érzékelésen keresztül segíti a műtárgyak felfedezését
  • az Értelem kockáját, amely segíti a használókat a kritikai és reflektív megközelítésben 

A történetkockák lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy kérdéseket tegyenek fel a kulturális örökségi helyszínről, illetve a múzeum tárgyairól, új megközelítésben tekintsenek rájuk, és ösztönözze őket a közös tanulásra és a párbeszédben való részvételre. Az eszköz kezdő és haladó tárlatvezetőkkel is egyaránt használható. A történetkockák széleskörű megoldást kínálnak a felnőttoktatásban.

A projektet az Európai Bizottság az európai szintű stratégiai partnerségeket támogató Erasmus+ program keretében társfinanszírozta. Az oktatással és képzéssel kapcsolatos projektek elősegítik a tudás gyarapodását Európában, és lehetővé teszik az Európa 2020 stratégia célkitűzéseinek - fenntartható fejlődés és társadalmi befogadás - megvalósítását.

Töltse le a részletes útmutatót és a történetkockák grafikai sablonját:

Az instrukció és a kockák sablonjai innen tölthetőek le: Történetkocka

Ajánlatkérés

Vegye fel velünk a kapcsolatot, kollégánk hamarosan felkeresi megadott elérhetőségein!

Aktuális

Hírek és információk

Tovább

Eco Art Galéria és Bolt – A környezettudatos művészet

Az érdeklődők megismerhetik közel 70 magyar upcycling, illetve természetes anyagból (kőből, fából) dolgozó művész fantasztikus világát, egyedi szobrok, kisplasztikák, használati és dizájn alkotások kerülnek a Galéria és Bolt polcaira. Kiderül, miként lehet kerékpárváltóból falióra, autómotorból asztal, kavicsokból átütő erejű kép. Szoborként kel életre a fémhulladék, a csavar, a szeg. Átalakul a feleslegessé vált leveses kanál madárrá, a kés karkötővé, a villa fogassá. Az uszadékfa jól mutat a nappali falán, de a tűzoltó tömlőből készült hátizsák is figyelemfelkeltő.   Hulladékból művészet? Az eco art a művészet, a környezettudatos gondolkodás, a tehetség, a kreativitás és az alkotási vágy találkozása, amely komoly üzenettel bíró egyedi alkotásokat, használati tárgyakat hoz létre. Az eco art, trash art, upcycling, scrapmetal art, trash design alkotásokban közös vonás, hogy meghökkentő, elgondolkodtató, de egyben játékos és sokszor humoros elemekkel, üzenetekkel hívják fel a figyelmet a környezeti problémákra. Ezek a művészeti irányzatok a „minden eldobható” életérzés, azaz a fogyasztói társadalom visszásságát mutatják be, görbe tükröt tartva elénk. Az alkotások a művészek reakciói, amelyek gondolkodásra sarkallnak. Emellett a kidobott, látszólag értéktelen anyagokban rejlő szépségre és értékre is példát mutatnak. Az alkotók új értelmet, új életet adnak az anyagnak. Az Eco Art Galéria és Bolt az első hazai tárlat, ahol csak a fenti koncepciónak megfelelő, egyedi alkotások és termékek tekinthetők és vásárolhatók meg. (Utóbbira február 10-től nyílik lehetőség.) Az Eco Art Galéria Kft. azt a célt tűzte ki, hogy megismertesse a nagyközönséggel a művészeti irányzatot és azokat a hazai alkotókat, akik e területen dolgoznak – sokszor csak hobbiként vagy másodállásban. Az Eco Art Galéria és Bolt az éveken át futó Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Fesztivál szakmai programjának terméke. Az alapítók részt vettek a Trash Art Magyarország program menedzselésében, ami szabadtéri, hulladékból készült szobrokra fókuszált. Az ott kialakult kapcsolatrendszer és az alkotók munkáinak hatására indult el az Eco Art Magyarország program, majd a Galéria szervezése. Az Eco Art Magyarország program Az Eco Art Magyarország program mind a most megnyílt galériával, mind a tervezett kiállításaival azt szeretné elérni, hogy ennek az új, dinamikusan fejlődő és növekvő művészeti irányzatnak kialakuljon egy olyan információs és értékesítési csatornája, amelyen keresztül a nagyközönség megismerheti az alkotókat, munkáikat – és meg is vásárolhatja azokat! Az Eco Art Galéria és Boltban rendszeresek lesznek a kiállítások, amelyek egy-egy alapanyagra, témára, technikára fókuszálnak, az adott hónap kiemelt alkotóinak bemutatása mellett. Emellett az alapítók tavasztól az ország több helyszínén szabadtéri bemutatókat is terveznek. A programot –  és ezzel az alkotókat is – egy szakmai művészeti kuratórium támogatja. A művészeti kuratórium tagjai: - Meszlényi János szobrász, - Kovach Gergő szobrász, - Varga Zoltán Zsolt szobrász.   További tervek között szerepel: vándorkiállítás, workshopok és bemutatók szervezése, valamint a Gödöllői Királyi Kastéllyal és Gödöllő városával együttműködve 2026-ban az Eco Art Fesztivál elindítása. Az alapítók keresik az együttműködést azokkal az intézményekkel, vállalatokkal, amelyek a fenntarthatóságot kiemelten fontosnak tartják. Vállalják egyedi alkotások, termékek fejlesztését a cégeknél jelentkező újrahasznosítható alapanyagokból. Látogasson el Ön is az Eco Art Galéria és Boltba, szeretettel várjuk!   Elérhetőség: 2100 Gödöllő, Gödöllői Királyi Kastély, Körbástya (utcafront felől megközelíthető) Nyitva tartás: hétfőtől péntekig: 10.00-18.00 hétvégén: 10.00-17.00 További információ: https://www.ecoartgaleria.com, info@ecoartgaleria.com  Székelyhidi Tamás, szekelyhidi.tamas@ecoartgeleria.com, 06 30 540 3601     Az Eco Art Galéria és Bolt létrejöttét támogatta Gödöllő Város Önkormányzata és a Gödöllői Királyi Kastély.      
Elolvasom
A Kastély 2025. március 26-án zárva tart

A Kastély 2025. március 26-án zárva tart

Kedves Vendégeink!   A Kastély 2025. március 26-án technikai okok miatt zárva tart!   Megértésüket köszönjük!
Elolvasom
Tovább

Sisi, a sztár! - Erzsébet királyné filmen és színpadon

Új időszaki kiállítás 2024. november 9-től!
Elolvasom
Elemér-nap

15 éves a kastély mesevilága! Elemér-nap

Elolvasom
Mammutfenyőnk állapotmegóvása

Mammutfenyőnk állapotmegóvása

A legyengülés megállítását olyan Természet Alapú Megoldásokkal (komplex, hálózatos beavatkozás sorozattal) igyekszünk megállítani, mely a Zöld Kastélyprogramban is megfogalmazott fenntarthatósági alapelveknek maximálisan megfelel. 1. Koronaápolás. A legyengültség miatt gombásodó és elszáradt gally-levél részektől szakszerű faápoló munkálatokkal szabadítottuk meg a koronát, 2. Talajlazítás és tápanyagkutas gyökérzóna kezelés. Gyökérzetkímélő talajlazítás (légásó) segítségével a kiszáradt és tömörödött talajt fellazítottuk és szerves anyagot, segítő symbionta gyökérgombát valamint tápanyagot juttatunk a gyökérzóna leromlott talajának javítására, 3. Teraszolt rézsűtelevény kialakítása. A gyökérzet támogatását egymáshoz kapcsolódó szervesanyag és vízciklus optimalizálásával érjük el. Az ehhez kívánatos talajélet beindításához biológiai (televény) és fizikai (teraszok) természetvédelmi-biotechnikai alakítást hajtunk végre. A gyökérzónát lefedő teraszok „támfalait” helyi régebben kiszáradt fák tuskói és ágai alkotják, a teraszok feltöltése (televény kialakítás) érett komposzt és helyi félérett, avaros komposzt feltöltésével történik A Fenti Természet Alapú megoldás az esővíz megtartása és talajba juttatása, valamint a szervesanyag alapú élő talajhálózat (baktériumok, gombafonalak, gyökérszőrök kapcsolat rendszere) kiépülése következtében javulást várunk mammutfenyőnk állapotában. A fenti sürgős beavatkozási rendszert a közeli jövőre tervezett további életfeltételjavító ökológiai lépések követik majd. Megértésüket és támogatásukat mammutfenyőnk nevében is köszönjük!
Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

hétfő-vasárnap 10:00-17:00 Kassza 16:00-ig


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences           

Fénypark