hétfő–vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

Erasmus+ „Közösségek Múzeuma”

HU EN DE
Királyi Kastély

Erasmus+

Erasmus+

Projektzárás, bemutató

A projektet a külföldi partnerekkel közösen online fórumon tervezzük bemutatni, melyre szeretettel várjuk az érdeklődő szakembereket. 

Az esemény időpontja: 2023.01.31. 14:00

Az eseményre a muzeumpedagogia@kiralyikastely.hu címre várjuk a regisztrációkat 2023.01.26-ig.
Kérjük, hogy a regisztrációnál tüntessék fel a nevüket, beosztásukat, intézményüket és hogy hány fővel venne részt az online bemutatón. Az online alkalom linkjét a visszaigazoló e-mailben fogjuk elküldeni. 

Bármilyen kérdés esetén forduljanak bizalommal Demeter-Guba Erzsébet, múzeumpedagógushoz: 06 30 396 5476, muzeumpedagogia@kiralyikastely.hu

A projekt előzményei:

MOC | Erasmus+

Közösségek Múzeuma projekt

A lengyel wilanówi III. János Király Kastélymúzeummmal és az olasz Stazione Utopia szervezettel közösen létrehozott Közösségek Múzeuma projekt keretein belül a tudás- és tapasztalatcserén túl,  a fent megnevezett intézmények képzéseket tartanak azzal kapcsolatban, hogyan is lehet ösztönözni a helyi közösségeket a múzeumokban szervezett önkéntes tevékenységben való részvételre. E képzések célja az önkéntesek felkészítése arra, hogy ők érdekes narratívákat alkothassanak adott történelmi, kulturális, avagy természeti örökségekről saját tapasztalataik, valamint egyedi edukációs módszerek felhasználásával.

A lengyel és olasz kollégákkal együttműködve, olyan oktatási eszköz – vagyis az ún. „narratív kocka” létrehozását tervezzük – , amely az önkéntesek és oktatók számára jelentős segítséget nyújt atéren, hogy megtanuljanak egyedi történetet felépíteni, vitákat kezdeményezni, saját gondolatokat és önálló véleményt megfogalmazni egy-egy örökséghez kapcsolódó tárgyról vagy jelenségről. 

A „narratív kocka” mindenki számára ingyenesen elérhető (letölthető) és használható lesz.

A projekt az Európai Unió ERASMUS+ programja társfinanszírozásával jött létre. KA2

Támogatási Szerződés 2020-1-PL01-KA204-081917 sz.

 

Találkozók:

1.TPM (Transational project meeting) > WILANÓW, PL

Időszak: 2021.09.07.- 2021.09.08

Fogadó szervezet: III. János Király Palotájának Múzeuma, Wilanów, Varsó, Lengyelország

Résztvevők száma (a Gödöllői Királyi Kastélytól): 3 fő

 1.LTT Meeting (Learning Teaching Training) > FIRENZE, IT 

Időszak: 2021.10.25- 2021.10.29 

Fogadó szervezet: Stazione Utopia, Firenze, Olaszország 

Résztvevők száma: 3 fő

2.LTT Meeting (Learning Teaching Training) > WILANÓW, PL

Időszak: 2022.02.07.- 2022.02.11 

Fogadó szervezet: III. János Király Palotájának Múzeuma, Wilanów, Varsó, Lengyelország 

Résztvevők száma: 3 fő

2. TPM (Transational project meeting) > FIRENZE, IT

Időszak: 2022.10.03.- 2022.11.03 

Fogadó szervezet: Stazione Utopia, Firenze, Olaszország 

Résztvevők száma: 9 fő

3. LTT Meeting (Learning Teaching Training) > GÖDÖLLÕ, HU 

Időszak: 2022.07.04.- 2022.07.08 

Fogadó szervezet: Gödöllői Királyi Kastély, Magyarország

Résztvevők száma: 3 fő

4. LTT Meeting (Learning Teaching Training) > WILANÓW, PL

Time: 19.09.2022 – 23.09.2022

Fogadó szervezet: III. János Király Palotájának Múzeuma, Wilanów, Varsó, Lengyelország 

Résztvevők száma: 3 fő

Folytatjuk a “Közösségek Múzeuma” projektet az Európai Unió Erasmus + programja társfinanszírozásában.

A willanówi kastélymúzeummal (Museum of King Jan III’s Palace at Wilanów), valamint a firenzei Stazione Utopia civil szervezettel együttműködve ismereteket és tapasztalatokat cseréltünk, tréningeken vettünk részt annak érdekében, hogy hatékony módon tudjuk  a múzeumok környezetében élő helyi közösségek tagjait az önkéntes munkájukon belül arra képezni, hogy érdekesen és élményszerűen mutassák be a környezetükben lévő természeti és kulturális örökséget. 

A lengyel és olasz kollégákkal együtt kidolgoztunk egy mindenki számára elérhető oktatási eszközt, a történetkockát, amely támogatja az önkénteseket és a múzeumi munkatársakat abban, miként építsenek fel egy különleges történetet, és milyen módon közelítsék meg egyedien az adott műtárgyat vagy jelenséget, miközben a saját élményeiket és történeteiket is beépítik az általuk elmondottakba.

A projekt részeként végrehajtott tevékenységek:

  • A programban kiválasztott wilanówi és firenzei szakértők egy csoportjával közösen tapasztalatot cseréltünk a bevált gyakorlatok terén, majd egymást képeztük olyan területeken, mint például az önkéntesekkel és bevándorlókkal való munka, valamint az intézményekhez kapcsolódó közösségek kialakítása. A projekt során négy találkozóra került sor: kettőre Varsóban, kettőre Firenzében, illetve egy találkozóra Gödöllőn.
  • A nemzeteken átívelő projektmegbeszélések (TPM) segítették a résztvevő szervezetekben a tervezett tevékenységek hatékony megvalósítását.
  • Egy oktatási eszköz, az úgynevezett történetkocka kifejlesztése volt a projekt egyik célja. Az eszköz támogatja a felnőttképzésben résztvevőket a helyi közösségekkel való kapcsolatfelvételben és az önkéntes programokba való bevonásban is.
  • Az általunk szerzett tapasztalatok megosztását, valamint a közösen kifejlesztett oktatási eszköz bemutatását 2023 januárjában egy online szeminárium keretében tervezzük. 
  • Cikksorozat írása is része volt a tevékenységeinknek, olyan témákban, mint például az informális felnőttképzés, vagy a helyi közösségek bevonása az intézmények tevékenységeibe. Az eddigi cikkeket az Electronic Platform for Adult Learning in Europe (EPALE) honlapon találhatják meg, egyelőre angolul és lengyelül olvashatók:  Local community engagement in museum programs: practices, experiences and challenges és Też tak chcę! címmel. 

Történetkocka - egy új oktatási eszköz

Az Erasmus+ program finanszírozásában megvalósult “Közösségek Múzeuma” projekt keretében a wilanowi kastéllyal (Museum of King Jan III’s Palace at Wilanów), valamint a firenzei Stazione Utopia civil szervezettel közösen egy mindenki számára elérhető oktatási eszköz készült. 

A történetkocka célja, hogy az önkénteseket segítse a múzeumokhoz kötődő különleges és magával ragadó történetek megalkotásában.

Két kockát terveztünk a projektben: 

  • az Érzékelések kockáját, amely az érzékelésen keresztül segíti a műtárgyak felfedezését
  • az Értelem kockáját, amely segíti a használókat a kritikai és reflektív megközelítésben 

A történetkockák lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy kérdéseket tegyenek fel a kulturális örökségi helyszínről, illetve a múzeum tárgyairól, új megközelítésben tekintsenek rájuk, és ösztönözze őket a közös tanulásra és a párbeszédben való részvételre. Az eszköz kezdő és haladó tárlatvezetőkkel is egyaránt használható. A történetkockák széleskörű megoldást kínálnak a felnőttoktatásban.

A projektet az Európai Bizottság az európai szintű stratégiai partnerségeket támogató Erasmus+ program keretében társfinanszírozta. Az oktatással és képzéssel kapcsolatos projektek elősegítik a tudás gyarapodását Európában, és lehetővé teszik az Európa 2020 stratégia célkitűzéseinek - fenntartható fejlődés és társadalmi befogadás - megvalósítását.

Töltse le a részletes útmutatót és a történetkockák grafikai sablonját:

Az instrukció és a kockák sablonjai innen tölthetőek le: Történetkocka

Ajánlatkérés

Vegye fel velünk a kapcsolatot, kollégánk hamarosan felkeresi megadott elérhetőségein!

Aktuális

Hírek és információk

Tovább

Emlékhelyek napja - 2025. május 10.

Emlékhelyek Napja – 2025. május 10.   Kastélykápolna látogatás Grassalkovich I. Antalt 33 templom és egyházi épület építtetőjeként tartják számon. Ha a tervezett bővítéseket is figyelembe vesszük, melyeknek egy részét halála után özvegye, illetve fia (Grassalkovich II. Antal) valósított meg és fejezett be, ez a szám jóval meghaladja a harmincat. A gödöllői kastély második építési szakaszában (1746–1749) a háromszárnyú épületet ötszárnyúvá bővítették. A díszudvari épületszárnyak végéhez két új oldalszárny készült el. A délihez istállót építettek, az északiban pedig a kor egyik legnagyobb kastélytemplomát alakították ki. A templom védőszentje Nepomuki Szent János. Különlegessége a fekete márványoszlolpokon nyugvó baldahinos oltár és a két szimetrikusan elhelyezett szószék. Időpont: 10:00–17:00 Belépő: Ingyenes     „Kastély titkos élete” kiállítás ingyenesen látogatható   „Ha a falak mesélni tudnának…” E gondolat nagyon igaz a gödöllői kastélyra. Az építtető Grassalkovichok meghívására járt itt több koronás fő, volt királyi, majd kormányzói vadászkastély, hadikórház és főhadiszállás több alkalommal. A legmeglepőbb „társbérlet” azonban nem is olyan régen, az 1950-es évektől a rendszerváltásig volt e falak között: a Magyar Néphadsereg Anyagraktára, a szovjet hadsereg laktanyája, idősek otthona és magyar tiszti lakások kaptak itt egyszerre, egymás mellett helyet. A „Setét” folyosóról nyíló három teremben egy kiállítás keretében bemutatjuk az épületegyüttes 1950–1990 közötti időszakának történetét, tárgyi emlékeit és a kastély felújításának eddigi eredményeit.   Időpont: 10:00–17:00 Belépő: Ingyenes   Királydombi Pavilon – ingyenesen látogatható A kastélypark egyetlen megmaradt barokk kori építménye a Királydombi pavilon,a honfoglalás kori vezérek és a magyar királyok arcképeivel. A kastélytól mintegy 200 méterre található, hatszögletű pavilont Grassalkovich I. Antal építtette az 1760-as években. A XVII–XVIII. században a főúri lakhelyek belső díszítéseként alakítottak ki ősgalériákat, királygalériákat. A pavilon mesterségesen létrehozott magaslatra, úgynevezett királydombra épült. Az épületet 2002-ben állították helyre. A képsorozatot fotótechnikával reprodukálták. A megmaradt festmények másolatai mellé metszetek és más ábrázolások alapján nagyított és színezett képek kerültek. Időpont: 10:00–17:00 Belépő: Ingyenes   Levelek a kastélyból – játékos családi felfedező csomag Családi felfedező csomagunk segítségével most a kiállításban kalandozhattok! A játékos feladványok és kihívások segítségével jobban megismerhetitek, kik és hogyan éltek egykor a kastélyban. A csomagok a jegypénztárban megvásárolhatók. Időpont: Folyamatosan elérhető Belépő: 1000 Ft/csomag Hol: Jegypénztár   Vezetett séta a kastély történeti kertjében Szeretettel invitáljuk Önöket egy kellemes kerti sétára, amely során megismerkedhetnek a kert rövid történetével és koros fáival. Betekintést nyerhetnek kertrekonstrukció menetébe és hallhatnak a park természetvédelmi vonatkozásairól is. Időpont: 14:00 Belépő: 1000 Ft/fő jegyvásárlás
Elolvasom
Tovább

Légy ott a kertben! / „Rendez-vous aux jardins”

Légy ott a kertben! / „Rendez-vous aux jardins” 2025. június 6-8. Kiemelt téma: „Kövek a kertben”   Tematikus programok és séták Magyarország egyik legnagyobb barokk kastélyának parkjában   Emlékek kőbe vésve -  Parkséta Grassalkovich I. Antal, Mária Terézia, Ferenc József és Erzsébet, Nepomuki Szent János és megannyi más történelmi személy emlékét őrző kőépítmény bújik meg a Gödöllői Királyi Kastély parkjában és előkertjeiben.   Ismerje meg velünk ezen építmények nyomait és múltját! Sétánk során megidézzük a franciakert szökőkútjainak, szobrainak és pavilonjának történetét. Megtudhatja, hogy mire szolgált a lövőház és a második pavilon. De nem megyünk el szó nélkül a Herkules-kút, az őrbódék és Schimmel mellett sem. Időpontok: június 7. 15:00 magyar nyelven                                    15:30 francia nyelven                     június 8. 15:00 magyar nyelven Ár: 1500 Ft / fő, Maximális létszám 25 fő / csoport   Királydombi Pavilon A kastélytól mintegy 200 méterre található a park egyetlen megmaradt barokk kori építménye. A hatszögletű pavilont Grassalkovich I. Antal építtette az 1760-as években. Az építmény faburkolatába illesztett 54 olajfestmény a magyar vezéreket és királyokat ábrázolta. A képek nagyobb része megsemmisült, eltűnt, a pavilonnak az 1980-as években már csak a csupasz falai álltak. Az épületet 2002-ben újították fel. A képsorozatot 2004-ben fotótechnikával reprodukálták, azóta a pavilon látogatható. A Pavilon egyénileg ingyenesen megtekinthető június 7-8-án 10.00-18.00 óra között.   Emlékképek - Boldi és Bolda időszaki kiállítása a Gödöllői Királyi Kastélyban 2025. május 18 - augusztus 24. Különleges kortárs művészeti tárlat látható a Gödöllői Királyi Kastélyban, apa és leánya, egy több generációs művészcsalád tagjainak alkotásaiból. Szmrecsányi Bolda festményein az észak-balatoni táj ihlete, fényei és atmoszférája; míg édesapja, Boldi szobrainak redukált, absztrakt formái és bensőséges gesztusai ejtik rabul a látogatót. A szobrok közül kettő a kastély parkjában van felállítva. Az időszaki kiállítás ingyenesen megtekinthető. Parkmesék Herceg Egérváry Elemérrel Önállóan bejárható családi felfedező játék a Gödöllői Királyi Kastély parkjában. Fedezzétek fel a Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó természetvédelmi terület jellegzetes növényeit játékos feladatok segítségével! A sétán Herceg Egárváry Elemér és barátai lesznek a kísérőitek, akik nemcsak egy-egy rövid meserészlettel szórakoztatnak, de vidám feladványokkal is ellátnak Benneteket! Mire mind a nyolc állomást bejárjátok, nemcsak Elemér barátaivá, de a park szakértő ismerőivé is váltok! A felfedező csomag a jegypénzárban vásárolható meg. Ár: 1000 Ft / csomag. Minden kis felfedezőt és családját szeretettel várunk!   Mezítlábas ösvény A 14-féle különböző felületen végigsétálva, a talp reflexpontjait stimulálva felfrissülhet a család apraja-nagyja. Az ösvényt életkortól függetlenül, minden látogatónknak ajánljuk. Használata ingyenes!   Eco Art Galéria – Művészi újrahasznosítás Az Eco Art Galériában az érdeklődők megismerhetik közel 70 magyar upcycling, illetve természetes anyagból (kőből, fából) dolgozó művész fantasztikus világát, egyedi szobrok, kisplasztikák, használati és dizájn alkotások kerülnek a Galéria és Bolt polcaira. Kiderül, miként lehet kerékpárváltóból falióra, autómotorból asztal, kavicsokból átütő erejű kép. Szoborként kel életre a fémhulladék, a csavar, a szeg. Madárrá alakul át a feleslegessé vált leveses kanál, a kés karkötővé, a villa fogassá. Az uszadékfa jól mutat a nappali falán, de a tűzoltó tömlőből készült hátizsák is figyelemfelkeltő.   Az Eco Art Galéria és Bolt ingyenesen megtekinthető a Gödöllői Királyi Kastély Körbástyájában. Nyitvatartás: szerda – vasárnap 10.00-18.00.  
Elolvasom
Tovább

Adó 1% - a fogyatékossággal élőkért

TÁMOGASSA ÖN IS A SPECIÁLIS IGÉNYŰ LÁTOGATÓINK MÚZEUMI ÉLMÉNYÉT! Szakértők bevonásával készítettük el országosan egyedülálló, egyszerűen érthető nyelvű múzeumi vezetőfüzetünket, melynek nyomdai előállításához kérjük idei támogatásukat. A kiadvány szakértője: Dr. Horváth Péter László gyógypedagógus, főiskolai docens.   Adószám: 18665161-2-13      
Elolvasom
Mammutfenyőnk állapotmegóvása

Mammutfenyőnk állapotmegóvása

A legyengülés megállítását olyan Természet Alapú Megoldásokkal (komplex, hálózatos beavatkozás sorozattal) igyekszünk megállítani, mely a Zöld Kastélyprogramban is megfogalmazott fenntarthatósági alapelveknek maximálisan megfelel. 1. Koronaápolás. A legyengültség miatt gombásodó és elszáradt gally-levél részektől szakszerű faápoló munkálatokkal szabadítottuk meg a koronát, 2. Talajlazítás és tápanyagkutas gyökérzóna kezelés. Gyökérzetkímélő talajlazítás (légásó) segítségével a kiszáradt és tömörödött talajt fellazítottuk és szerves anyagot, segítő symbionta gyökérgombát valamint tápanyagot juttatunk a gyökérzóna leromlott talajának javítására, 3. Teraszolt rézsűtelevény kialakítása. A gyökérzet támogatását egymáshoz kapcsolódó szervesanyag és vízciklus optimalizálásával érjük el. Az ehhez kívánatos talajélet beindításához biológiai (televény) és fizikai (teraszok) természetvédelmi-biotechnikai alakítást hajtunk végre. A gyökérzónát lefedő teraszok „támfalait” helyi régebben kiszáradt fák tuskói és ágai alkotják, a teraszok feltöltése (televény kialakítás) érett komposzt és helyi félérett, avaros komposzt feltöltésével történik A Fenti Természet Alapú megoldás az esővíz megtartása és talajba juttatása, valamint a szervesanyag alapú élő talajhálózat (baktériumok, gombafonalak, gyökérszőrök kapcsolat rendszere) kiépülése következtében javulást várunk mammutfenyőnk állapotában. A fenti sürgős beavatkozási rendszert a közeli jövőre tervezett további életfeltételjavító ökológiai lépések követik majd. Megértésüket és támogatásukat mammutfenyőnk nevében is köszönjük!
Elolvasom
Herceg Egérváry Elemér

Lőkös Ildikó - Zsurzs Kati: HERCEG EGÉRVÁRY ELEMÉR MEG A TÖBBIEK, avagy most akkor kié ez a kastély?

A gödöllői kastély tulajdonosa, Herceg Egérváry Elemér és barátai kalandjai elevenednek meg – ezúttal a Gödöllői Királyi Kastély csodaszép barokk színházában, Elemér nemrég sikeresen megtalált naplói nyomán. (Mely könyvalakban Múzeumpedagógiai Nívódíjat kapott!) A benne olvasható feljegyzések egészen új megvilágításba helyezik mindazt, amit a gödöllői kastélyról eddig tudtunk. Pláne, amit nem tudtunk. Herceg Egérváry Elemér sajátos, mintegy 6,4 cm magas nézőpontból rögzítette naplójába nem mindennapi tapasztalatait. A humoros és bájos kalandokon keresztül a legfiatalabb korosztály – és persze, a kísérőik – rengeteg ismeretet szerezhetnek nemcsak az épületről, hanem annak lakóiról is, többek közt például Erzsébet királyné gödöllői tartózkodásairól. Szereplők: Herceg Egérváry Elemér: Kovács László Márton Gróf Gorgonzola Géza: Mladoniczki Dávid Báró Kastély-Haázy Sándor: Gécsek Bendegúz Alsóvárosy Csengettyű hercegnő: Murányi Eszter Piskóthy Viktória: Jászay Dorina Hópihe: a gyerekek Barokk zenekar: Gödöllői Consort   Dramaturg: Lőkös Ildikó Látvány: Sorosi Eszter Rendező: Zsurzs Kati A rendező munkatársa: Murányi Eszter Zenei vezető: Buka Enikő   Nagyobb ovisoknak – kisebb iskolásoknak ajánljuk!   A Művészetek Háza Gödöllő és a Gödöllői Királyi Kastély együttműködése. Ferenc Tamás rajzaival A programot/előadást a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatja.     Az előadás időpontja: 2025.06.08. 11:00 2025.09.07. 11:00   Jegyek kaphatók a kastély Tourinform irodájában, valamint az alábbi linken: >JEGYVÁSÁRLÁS!<
Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

hétfő-vasárnap 10:00-17:00 Kassza 16:00-ig


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences           

Egérváry Elemér