hétfő–vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

Erzsébet királyné névnapja

HU EN DE
Királyi Kastély

Erzsébet királyné névnapja

Erzsébet királyné névnapja

 
Az 1867-es kiegyezés előkészítésében a magyarok ügyét támogató Erzsébet királyné névnapja a koronázást követően hamarosan nemzeti programmá vált az országban. 1868-ban a Vasárnapi Ujság még csak a Nemzeti Színház díszelőadásáról számolt be, (a nézőtér teljes kivilágítása mellett adták elő ifj. Bertha Sándor Koronázási hymnus című művét). Négy évvel később, 1872-ben ugyanitt már arról adtak hírt, hogy a főváros minden templomában Istentiszteletet tartottak. A királyi család ekkor Gödöllőn ünnepelt: a kastélytemplomban tartott mise után a királyné fogadta gróf Lónyay Menyhért miniszterelnök jókívánságait, aki az udvari ebéden is részt vett.
1874-re a fővárosi ünnepség már egésznapos protokoll-eseménnyé bővült: „A várbeli plébánia-templomban Simor herczegprimás mondta a nagy misét, fényes egyházi segédlettel, s jelen voltak a miniszterek, a polgári és katonai hatóságok; a fővárosi törvényhatóságot Ráth Károly, Kammermayer és Gerlóczy képviselték. Ugyanők az isteni tisztelet után a belügyminiszterhez mentek, s kérték, hogy a polgárság meleg üdvözletét juttassa a királyné tudomására. A belvárosi templomban pedig a törvényszékek, árvaintézetek, (melyek a királyné pártfogását és jótékonyságát élvezik) voltak képviselve. A középületeken, a konzulságok lakásán s a kikötő árboczain lobogók lengtek. A nemzeti színházban díszelőadás volt s a Romeo és Júlia operát adták elő.”  Erzsébet azonban mindebből személyesen semmit sem tapasztalt, mivel a vadászati szezon miatt az 1870-es években rendszerint Gödöllőn töltötte névnapját. A gödöllőiek mély tisztelettel és szeretettel vették őt körül, hiszen személyesen is érzékelhették a királyné jótékonyságát, segítőkészségét. Ezért köszöntötték őt fáklyás szerenáddal, amit a királyné a kastély erkélyéről hallgatott meg.
A kastélyon belüli, családi ünnepségekről gyakran megemlékezett naplójában Erzsébet udvarhölgye és hű kísérője, Festetics Mária grófnő is, aki a névnapok évről évre ismétlődő formalitását meglehetősen unalmasnak tartotta. A ceremónia egyhangúságát a királyné szeretett, közvetlen személyisége tette számára ünneppé. „A császárné neve napja! A szokásos kis előgratuláció után a hivatalos felállás következett. A mise előtt kedves szavak Őfelsége a császárné részéről. Majd családi ebéd, (…), tószt következett, mint minden évben a szokott előírás szerint. Milyen unalmas ez!”– írta 1880-ban. Két évvel később pedig: „Az egyetlen üdítő ilyenkor az „Ő” kedves tekintete, meleg szava!”
A gödöllői névnapok sorából érdekességként kiemelhető az 1884 évi, amikor Mária Valéria az általa írt, Makrancos című, két iskolás lányról szóló egyfelvonásos darabot adta elő barátnőjével, Amália bajor hercegnővel édesanyja tiszteletére, a kastély dísztermében.
Erzsébet királyné kegyetlen halálát (1898) követően a névnapi megemlékezések tovább folytatódtak. Gödöllőn a huszadik század első éveiben az ünnepség mindig misével kezdődött a kastélytemplomban, majd az 1901-ben felállított Erzsébet-szobornál folytatódott, a helyi iskolások közreműködésével. A Gödöllő és Vidéke 1912. november 21-i beszámolójából kiderül, hogy a királyné névnapja ekkor iskolaszünet volt!
Még az első világháború éveiben is felbukkan ez az ünnep a helyi sajtó hasábjain, majd a háborút követő szűkös esztendőkben már ritkábban találni hírt róla. 1933-ban azonban a gödöllői leánycserkész csapat úgy döntött, hogy Erzsébet királyné nevét veszi fel, s ezután majd minden évben megemlékezik róla. „A gödöllőieknek ez a név valamikor nagyon sokat jelentett. Ezen a napon sok-sok éven keresztül a gödöllői házak ablakait szegény és gazdag egyaránt kivilágította, hogy rajongásig szeretett királynénk névnapját kellőképpen megünnepelje. Gödöllőnek nem csak királynéja volt, hanem szerető szívű édesanyja, a szegényeknek gyámolítója, a hozzáfordulóknak szószólója.” – írta ekkor, 1933-ban a Gödöllő és Vidéke.
Az Erzsébet-napokon kivilágított Gödöllő szép látvány és kedves hagyomány volt. Talán érdemes lenne feleleveníteni…
  

 Faludi Ildikó

Ajánlatkérés

Vegye fel velünk a kapcsolatot, kollégánk hamarosan felkeresi megadott elérhetőségein!

Aktuális

Hírek és információk

Tovább

Kocsis Zoltán Emlékkoncertek - Nicola Losito zongoraestje

Beethoven: cisz-moll „Holdfény” szonáta, Op. 27., No. 2. Liszt: Après une lecture du Dante (Dante olvasása után) Fantasia quasi sonata, S. 161 Zongoratanulmányait Leonid Margariusnál az imolai „Incontri col Maestro" Nemzetközi Zongoraakadémián, Massimo Gonnál a trieszti „G. Tartini" Konzervatóriumban, Aquiles delle Vigne-nél a párizsi Rahmanyinov Konzervatóriumban valamint a salzburgi Mozarteumban végezte. Felvételeket készített az Amadeus és a Movimento Classical magazinnak. A Rai Radio 1, Rai Radio 3, Classical Radio, Vatican Radio és Sky rádiók vendége volt. 2017-ben a tehetség elismeréseként odaítélt Képviselőházi érmet vehette át. Jelenleg a rovigói F. Venezze Konzervatórium zongoratanára. Nicola Losito számos koncertet adott Európában és az Egyesült Államokban. Szólistaként játszott olyan fontos koncerthelyszíneken, mint a milánói Società dei Concerti, a veronai Accademia Filarmonica, a vicenzai Teatro Olimpico, a Festival delle Nazioni, a londoni Steinway Hall, a klagenfurti Konzerthaus, a madridi Manuel de Falla Auditorium, az Újvidéki Szerb Nemzeti Színház. Szólistaként fellépett a Solisti Aquilanival, a Marchigiana Filharmonikus Zenekarral, a Velencei Filharmonikusok Regionális Zenekarával, a Szerb Nemzeti Színház Szimfonikus Zenekarával, az Olasz Filharmonikusokkal, a Klagenfurti Landeskonservatorium Szimfonikus Zenekarral, a Calabriai Filharmonikusokkal, az olasz Ifjúsági Filharmonikusokkal és az Ignacy Jan Paderewski Állami Filharmonikus Zenekarral. Kamarazenészként nemrégiben együttműködött az I Solisti del Teatro-val a La Scala-ban. Beethoven: f-moll „Appassionata” szonáta, Op. 57. Chopin: b-moll Scherzo, Op. 31. Nicola Losito számos első díjat nyert országos és nemzetközi versenyeken, mint pl. a XXVIII. „Muzio Clementi” (Firenze), a „6. Isidor Bajic Zongora Emlékverseny" (Szerbia) a „Silvio Bengalli” (Pianello) a Val Tidone, az Osimo, valamint a „Dinu Lipatti" (Bukarest) Nemzetközi Zongoraversenyeken.  
Elolvasom
Tovább

Királyi Karácsonyok - időutazás az európai királyi családokhoz

A kiállítás célja, hogy megismertesse az érdeklődőket a jelenleg is hatalmon lévő európai monarchiák karácsonyi levelezési szokásával. A világviszonylatban is egyedinek mondható gyűjtemény a múltat kapcsolja össze a jelennel, bepillantást adva az Egyesült Királyság, Hollandia, Belgium, Luxemburg, Dánia, Svédország, Norvégia, Spanyolország, Monaco és Liechtenstein legbefolyásosabb dinasztiáinak mindennapi életébe, az ünnepek alkalmával küldött királyi üdvözletek jelentősebb darabjaiba, miközben az egyes uralkodócsaládok is bemutatásra kerülnek. A kollekció részét képezik többek között II. Erzsébet királynő és Fülöp edinburgh-i herceg, Diana walesi hercegné, III. Károly király és Kamilla királyné újévi üdvözletei, a brit Viktória királynő 1885-ös és Vilhelmina holland királynő egyik legutolsó karácsonyi üdvözlőkártyái, a zeneszeretetéről is híres Erzsébet belga királyné – aki Sisi unokahúga volt – és férje, I. Albert király aláírt eljegyzési fotója, a luxemburgi nagyhercegi család fotójával gazdagított, illetve Ingrid dán királyné francia nyelvtanárának és gyermekei dajkájának küldött karácsonyi üdvözletei, Viktória svéd királyné és férje, a híres teniszjátékos V. Gusztáv király aláírt fotói, a gyönyörű Maud norvég királyné saját kezűleg aláírt portréja, XIII. Alfonz spanyol király unokanővéréhez címzett 1908-as köszöntője, a világhírű színésznő: Grace Kelly monacói hercegné személyes levele, illetve Mária liechtensteini hercegné kedves köszönete. Dr. Szalai Gábor monarchia szakértő, az európai királyi házak lelkes rajongója és családtörténeti kutatója 1998 óta folytat aktív levelezést az európai monarchiákkal. Gyűjteményét közel 1500 levél alkotja, amelyet időközben kiegészített az egyes monarchiák történelmi relikviáival, többek között az uralkodócsaládok saját kezűleg (alá)írt ünnepi üdvözlőlapjaival, leveleivel és állami portréival. Vegyen részt Ön is ezen a különleges karácsonyi időutazáson az európai királyi családok világába! A kiállítás ingyenesen megtekinthető 2025. január 12-ig a kastély nyitvatartási idejében. Fotó: Linszky Franciska
Elolvasom
Tovább

Sisi, a sztár! - Erzsébet királyné filmen és színpadon

Új időszaki kiállítás 2024. november 9-től!
Elolvasom
Éves karbantartási munkák miatt a Ferenc József szárny január 13-24. között zárva

2025. január 13-24. között a Ferenc József szárny zárva tart

Tisztelt Látogatóink!   2025.január 13-tól,  Ferenc József lakosztálya az éves hagyományos karbantartási munkák miatt zárva tart. A zárva tartás ideje alatt a kiállítások belépőjegyéből a következő kedvezményt biztosítjuk vendégeinknek: állandó kiállítás belépőjegye: 20 % kedvezmény (minden jegykategóriából) kastély napijegy :10 % kedvezmény (minden jegykategóriából) (A Tourinform iroda fénypark + állandó kiállítás kombinált jegyéből további kedvezményt nem tud biztosítani.)   Együttműködésüket és megértésüket köszönjük!
Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

hétfő-vasárnap 10:00-17:00 Kassza 16:00-ig


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences           

Fénypark