hétfő–vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

Erzsébet királyné névnapja

HU EN DE
Királyi Kastély

Erzsébet királyné névnapja

Erzsébet királyné névnapja

 
Az 1867-es kiegyezés előkészítésében a magyarok ügyét támogató Erzsébet királyné névnapja a koronázást követően hamarosan nemzeti programmá vált az országban. 1868-ban a Vasárnapi Ujság még csak a Nemzeti Színház díszelőadásáról számolt be, (a nézőtér teljes kivilágítása mellett adták elő ifj. Bertha Sándor Koronázási hymnus című művét). Négy évvel később, 1872-ben ugyanitt már arról adtak hírt, hogy a főváros minden templomában Istentiszteletet tartottak. A királyi család ekkor Gödöllőn ünnepelt: a kastélytemplomban tartott mise után a királyné fogadta gróf Lónyay Menyhért miniszterelnök jókívánságait, aki az udvari ebéden is részt vett.
1874-re a fővárosi ünnepség már egésznapos protokoll-eseménnyé bővült: „A várbeli plébánia-templomban Simor herczegprimás mondta a nagy misét, fényes egyházi segédlettel, s jelen voltak a miniszterek, a polgári és katonai hatóságok; a fővárosi törvényhatóságot Ráth Károly, Kammermayer és Gerlóczy képviselték. Ugyanők az isteni tisztelet után a belügyminiszterhez mentek, s kérték, hogy a polgárság meleg üdvözletét juttassa a királyné tudomására. A belvárosi templomban pedig a törvényszékek, árvaintézetek, (melyek a királyné pártfogását és jótékonyságát élvezik) voltak képviselve. A középületeken, a konzulságok lakásán s a kikötő árboczain lobogók lengtek. A nemzeti színházban díszelőadás volt s a Romeo és Júlia operát adták elő.”  Erzsébet azonban mindebből személyesen semmit sem tapasztalt, mivel a vadászati szezon miatt az 1870-es években rendszerint Gödöllőn töltötte névnapját. A gödöllőiek mély tisztelettel és szeretettel vették őt körül, hiszen személyesen is érzékelhették a királyné jótékonyságát, segítőkészségét. Ezért köszöntötték őt fáklyás szerenáddal, amit a királyné a kastély erkélyéről hallgatott meg.
A kastélyon belüli, családi ünnepségekről gyakran megemlékezett naplójában Erzsébet udvarhölgye és hű kísérője, Festetics Mária grófnő is, aki a névnapok évről évre ismétlődő formalitását meglehetősen unalmasnak tartotta. A ceremónia egyhangúságát a királyné szeretett, közvetlen személyisége tette számára ünneppé. „A császárné neve napja! A szokásos kis előgratuláció után a hivatalos felállás következett. A mise előtt kedves szavak Őfelsége a császárné részéről. Majd családi ebéd, (…), tószt következett, mint minden évben a szokott előírás szerint. Milyen unalmas ez!”– írta 1880-ban. Két évvel később pedig: „Az egyetlen üdítő ilyenkor az „Ő” kedves tekintete, meleg szava!”
A gödöllői névnapok sorából érdekességként kiemelhető az 1884 évi, amikor Mária Valéria az általa írt, Makrancos című, két iskolás lányról szóló egyfelvonásos darabot adta elő barátnőjével, Amália bajor hercegnővel édesanyja tiszteletére, a kastély dísztermében.
Erzsébet királyné kegyetlen halálát (1898) követően a névnapi megemlékezések tovább folytatódtak. Gödöllőn a huszadik század első éveiben az ünnepség mindig misével kezdődött a kastélytemplomban, majd az 1901-ben felállított Erzsébet-szobornál folytatódott, a helyi iskolások közreműködésével. A Gödöllő és Vidéke 1912. november 21-i beszámolójából kiderül, hogy a királyné névnapja ekkor iskolaszünet volt!
Még az első világháború éveiben is felbukkan ez az ünnep a helyi sajtó hasábjain, majd a háborút követő szűkös esztendőkben már ritkábban találni hírt róla. 1933-ban azonban a gödöllői leánycserkész csapat úgy döntött, hogy Erzsébet királyné nevét veszi fel, s ezután majd minden évben megemlékezik róla. „A gödöllőieknek ez a név valamikor nagyon sokat jelentett. Ezen a napon sok-sok éven keresztül a gödöllői házak ablakait szegény és gazdag egyaránt kivilágította, hogy rajongásig szeretett királynénk névnapját kellőképpen megünnepelje. Gödöllőnek nem csak királynéja volt, hanem szerető szívű édesanyja, a szegényeknek gyámolítója, a hozzáfordulóknak szószólója.” – írta ekkor, 1933-ban a Gödöllő és Vidéke.
Az Erzsébet-napokon kivilágított Gödöllő szép látvány és kedves hagyomány volt. Talán érdemes lenne feleleveníteni…
  

 Faludi Ildikó

Ajánlatkérés

Vegye fel velünk a kapcsolatot, kollégánk hamarosan felkeresi megadott elérhetőségein!

Aktuális

Hírek és információk

Group 'n' Swing Gödöllőn

Group'N Swing Cabaret Extravaganza Koncertshow

A Fonogram díjas Zenekar mindig kiemelkedő helyet foglalt el a hazai zenei palettán és megtiszteltetéssel tudhatja magának a szakma és a közönség egybehangzó elismerését. Koncertjeiket a kiemelkedő zenei minőség, a sodró lendületű tánckoreográfiákkal támogatott showelemek, felhőtlen jókedv, és a közönségüket magával ragadó pozitív energia fémjelzik. Mujahid Zoltán kiemelkedő énekesi tudásával, energikus színpadi jelenlétével, elegánsan intelligens műsorvezetési stílusával teszi igazán teljessé a “show szakértői”-ként elhíresült hangszeres kiválóságokat. A hazai és nemzetközi zenei színtéren is egyaránt kuriózumnak számító gondosan megkoreografált színpadi showműsor felejthetetlen élményt nyújt közönségüknek. A négy fős fúvósszekció nem csak a big band-es akusztikus hangzásért felelős, hanem az énekes frontemberrel és a zongorista showman-nel karöltve, a táncos koreográfiák megvalósításának szerves résztvevői is. A zenekar minőségi védjegye a közel 60 saját dala mellett, a legnagyobb világslágerek saját arculatukra/hangzásukra alakított interpretációja. A teljesség igénye nélkül, ízelítő az említett ikonikus slágerekből: The Queen: Don’t stop me now, Elton John: I’m still standing, Cee Lo Green: Forget you, Michael Bublé: Feelin’ good, Marvin Gaye: Ain’t no mountain high enough, Stevie Wonder: I wish, I just called to say I love you, Renato Carosone: Americano, Frank Sinatra: New York, Ray Charles: Georgia on my mind… A korszakok és stílusok sokszínűsége miatt, koncertjeik valamennyi korosztály számára élményekben gazdag, rendkívül sokszínű szórakozást nyújtanak. A Group’N’Swing Zenekar büszkén képviselte hazánk zenei sokszínűségét Dubajban a Világkiállításon, 2022 januárjában. Ennek eredménye képpen meghívást kaptak a 2025-ben Osakában, Japánban tartandó Világkiállításra is.
Elolvasom
TITOKZATOS ERZSÉBET-PORTRÉ A DOROTHEUM ÁRVERÉSÉRŐL:

Titokzatos Erzsébet-portré a Dorotheum árveréséről

  a Gödöllői Királyi Kastély új kincse   Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter egyedi céltámogatásával egy eddig ismeretlen Erzsébet-királyné portréval bővült a Gödöllői Királyi Kastély gyűjteménye. A különleges műalkotás Georg Raab, az osztrák császári udvar egyik legjelentősebb portréfestőjének munkája. Aukciós kincs – új műtárgy Gödöllőn A bécsi Dorotheum aukciósház idei Kaiserhaus árverésén a Gödöllői Királyi Kastély Múzeum egy kivételes alkotással gazdagította gyűjteményét: sikerült megvásárolni egy háromnegyed alakos Erzsébet-portrét, amely eddig a kutatók előtt is teljesen ismeretlen volt. Az alkotás különlegessége, hogy nemcsak hitelesen ábrázolja a magyar díszruhás királynét, hanem alkotója is kivételes: Georg Raab (1821–1885), a császári család egyik legismertebb portréfestője.   Raab – az udvar festője Raab Bécsben született, tanulmányait követően Pestre költözött, majd visszatérve az osztrák fővárosba az arisztokrácia és az udvar kedvenc portréfestőjévé vált. Különösen ismertté vált elefántcsontra festett portréminiatűrjeiről és női tanulmányfejeiről. A császári gyermekeket is megörökítette – Ferenc József íróasztalán a Hofburgban több Raab-kép is állt. Erzsébet királynéról több alkalommal készített portrékat, köztük a bécsi Sisi Múzeumban őrzött koronázási díszruhás ovális mellképet, valamint az 1873-ban smaragd ékszerekkel és báli ruhában ábrázolt festményt, amely alatt a császár 1916-ban örökre lehunyta szemét. A most felfedezett portré A frissen előkerült festmény egy háromnegyed alakos, ovális kompozíció, amely Erzsébetet díszruhában ábrázolja – a hagyomány szerint a ruhát a párizsi Worth divatház készítette. A királyné ebben az öltözetben jelent meg az 1867-es koronázáson is. A festmény szignózott: „G. Raab 1867”, és a korabeli fényképész, Emil Rabending fotói alapján készült, ahogy azt Raab több más munkája esetében is megfigyelhetjük.   Egy új ékkő a kastély gyűjteményében Georg Raab 1885-ben hunyt el. Művészetének jelentőségét jól mutatja, hogy halála után a bécsi Kunstverein emlékkiállítást rendezett, amelyhez maga az uralkodócsalád is 26 művet kölcsönzött – többek között Ferenc József, Erzsébet, Rudolf trónörökös és Mária Valéria személyes gyűjteményéből. Most egy eddig ismeretlen portré csatlakozik e kivételes életműhöz – immár a gödöllői kastély falai között.   A festmény július 2-től megtekinthető a Gödöllői Királyi Kastély állandó kiállításán.
Elolvasom
Múltat őrzünk, jövőt építünk! Önökkel, önökért!

Múltat őrzünk, jövőt építünk! Önökkel, önökért!

2025. május 20-án, kedden megkezdődött nyílászáróink felújítása. A projekt keretében összesen 62 ablak újul meg, melyek többsége a múzeum 1996-os megnyitásakor, az eredeti szerkezetek mintájára készült el. Egyes vasalatok az eredeti nyílászárókból származnak, és a felújítás során továbbra is megőrzésre kerülnek. A munkálatok elsődleges célja az eredeti látvány és szerkezet megőrzése, miközben növeljük az energiahatékonyságot, amely hozzájárul a fenntarthatóbb és környezetbarát működéshez. Az energetikai és szerkezeti megújulás mellett kiemelt figyelmet kap az UV-védelem is: a nyílászárók immár speciális UV-szűrős üvegezéssel készülnek, biztosítva a korszerű és védett környezetet. A felújítás a múzeum fő szárnyát érinti, valamint a többi szárny legrosszabb állapotú ablakait. A munkálatok a díszterem ablakaival kezdődtek, így a nyári hőségben már kellemesebb idő fogadja látogatóinkat. A látogatói élmény zavartalanságának biztosítása érdekében az egyes termek lezárására csak a legszükségesebb esetekben, rövid időre kerül majd sor. A pontos időpontokról minden esetben előzetesen tájékoztatjuk kedves látogatóinkat. A felújítás várható vége: 2025. november Türelmüket és együttműködésüket köszönjük!
Elolvasom
Mammutfenyőnk állapotmegóvása

Mammutfenyőnk állapotmegóvása

    Januári munkálatok a fa körül:  1. Koronaápolás. A legyengültség miatt gombásodó és elszáradt gally-levél részektől szakszerű faápoló munkálatokkal szabadítottuk meg a koronát, 2. Talajlazítás és tápanyagkutas gyökérzóna kezelés. Gyökérzetkímélő talajlazítás (légásó) segítségével a kiszáradt és tömörödött talajt fellazítottuk és szerves anyagot, segítő symbionta gyökérgombát valamint tápanyagot juttatunk a gyökérzóna leromlott talajának javítására, 3. Teraszolt rézsűtelevény kialakítása. A gyökérzet támogatását egymáshoz kapcsolódó szervesanyag és vízciklus optimalizálásával érjük el. Az ehhez kívánatos talajélet beindításához biológiai (televény) és fizikai (teraszok) természetvédelmi-biotechnikai alakítást hajtunk végre. A gyökérzónát lefedő teraszok „támfalait” helyi régebben kiszáradt fák tuskói és ágai alkotják, a teraszok feltöltése (televény kialakítás) érett komposzt és helyi félérett, avaros komposzt feltöltésével történik A Fenti Természet Alapú megoldás az esővíz megtartása és talajba juttatása, valamint a szervesanyag alapú élő talajhálózat (baktériumok, gombafonalak, gyökérszőrök kapcsolat rendszere) kiépülése következtében javulást várunk mammutfenyőnk állapotában. A fenti sürgős beavatkozási rendszert a közeli jövőre tervezett további életfeltételjavító ökológiai lépések követik majd.      
Elolvasom
Tovább

EMLÉKKÉPEK BOLDI Kossuth-díjas szobrászművész és SZMRECSÁNYI BOLDA festőművész időszaki kiállítása

Időszaki kiállítás a gödöllői kastélyban EMLÉKKÉPEK BOLDI Kossuth-díjas szobrászművész és SZMRECSÁNYI BOLDA festőművész időszaki kiállítása
Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

hétfő-vasárnap 10:00-18:00 Kassza 17:00-ig


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences           

Egérváry Elemér