hétfő–vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

Királydombi pavilon

HU EN DE
Királyi Kastély

Királydombi pavilon

Királydombi pavilon

 

A kastélypark egyetlen megmaradt barokk kori építménye a Királydombi pavilon a honfoglalás kori vezérek és a magyar királyok arcképeivel. A kastélytól mintegy 200 méterre található, hatszögletű pavilont Grassalkovich I. Antal építtette az 1760-as években. A XVII–XVIII. században a főúri lakhelyek belső díszítéseként alakítottak ki ősgalériákat, királygalériákat. Ez részben a nemesi öntudat kifejeződése, részben a történelemszemlélet képi megjelenítési formája volt. A gödöllői képsorozat különlegessége, hogy Grassalkovich önálló épületet emeltetett erre a célra, amelyben a történelem egészét kívánta megidézni az uralkodók szinte hiánytalan sorával. A pavilon mesterségesen létrehozott magaslatra, úgynevezett királydombra épült. (Eredetileg azt a helyet nevezték így, ahová a koronázási szertartás során az új király fellovagolt, s kardjával a négy égtáj felé vágva jelezte, hogy az országot bármely irányból érkező támadástól megvédi.)
    A pavilon faburkolatába illesztett 54 olajfestmény egységes szerkezetben, babérkoszorúból és feliratszalagból komponált keretben ábrázolja a vezéreket és királyokat. A feliratszalag az ábrázolt latin nevét, a magyar uralkodók sorában való sorszámát és az uralkodás időtartamát jelzi. A jelentősebb uralkodók portréi nagyobb méretben készültek, s kiemelt helyre: az ajtók és ablakok fölé kerültek. A sort Attila fejedelem nyitja az északi bejárat felett. Alatta Keve vezér következik, majd tőle jobbra, körbehaladva helyezték időrendbe a képeket. (A nyitóképhez visszaérve, spirálisan lefelé haladva kapcsolódnak egymáshoz a sorok.)
    Az 1848–49-es szabadságharc során a képek egy részét megrongálták. A kastély új tulajdonosa, báró Sina Simon 1857-ben felújíttatta a pavilont, I. Ferenc József gödöllői látogatására készülve. Megfesttette a megrongált képek másolatait, s a sorozatot kiegészítette az építés óta eltelt csaknem egy évszázad uralkodóival.
    A kastély 1867-ben kezdődő királyi időszakában a pavilon ebben az állapotában működött, s látogatható is volt. Erzsébet királyné halála után (1898) azonban a portrékat a budai királyi palotába vitték. Innen került később 14 db a Magyar Nemzeti Múzeum tulajdonába. (A többi kép holléte jelenleg nem ismeretes.)
    Az épületet 2002-ben állították helyre. A képsorozatot fotótechnikával reprodukálták. A megmaradt festmények másolatai mellé metszetek és más ábrázolások alapján nagyított és színezett képek kerültek. A királydombi pavilont 2004 decemberében nyitották meg újra.

Ajánlatkérés

Vegye fel velünk a kapcsolatot, kollégánk hamarosan felkeresi megadott elérhetőségein!

Aktuális

Hírek és információk

Tovább

Kocsis Zoltán Emlékkoncertek - Nicola Losito zongoraestje

Beethoven: cisz-moll „Holdfény” szonáta, Op. 27., No. 2. Liszt: Après une lecture du Dante (Dante olvasása után) Fantasia quasi sonata, S. 161 Zongoratanulmányait Leonid Margariusnál az imolai „Incontri col Maestro" Nemzetközi Zongoraakadémián, Massimo Gonnál a trieszti „G. Tartini" Konzervatóriumban, Aquiles delle Vigne-nél a párizsi Rahmanyinov Konzervatóriumban valamint a salzburgi Mozarteumban végezte. Felvételeket készített az Amadeus és a Movimento Classical magazinnak. A Rai Radio 1, Rai Radio 3, Classical Radio, Vatican Radio és Sky rádiók vendége volt. 2017-ben a tehetség elismeréseként odaítélt Képviselőházi érmet vehette át. Jelenleg a rovigói F. Venezze Konzervatórium zongoratanára. Nicola Losito számos koncertet adott Európában és az Egyesült Államokban. Szólistaként játszott olyan fontos koncerthelyszíneken, mint a milánói Società dei Concerti, a veronai Accademia Filarmonica, a vicenzai Teatro Olimpico, a Festival delle Nazioni, a londoni Steinway Hall, a klagenfurti Konzerthaus, a madridi Manuel de Falla Auditorium, az Újvidéki Szerb Nemzeti Színház. Szólistaként fellépett a Solisti Aquilanival, a Marchigiana Filharmonikus Zenekarral, a Velencei Filharmonikusok Regionális Zenekarával, a Szerb Nemzeti Színház Szimfonikus Zenekarával, az Olasz Filharmonikusokkal, a Klagenfurti Landeskonservatorium Szimfonikus Zenekarral, a Calabriai Filharmonikusokkal, az olasz Ifjúsági Filharmonikusokkal és az Ignacy Jan Paderewski Állami Filharmonikus Zenekarral. Kamarazenészként nemrégiben együttműködött az I Solisti del Teatro-val a La Scala-ban. Beethoven: f-moll „Appassionata” szonáta, Op. 57. Chopin: b-moll Scherzo, Op. 31. Nicola Losito számos első díjat nyert országos és nemzetközi versenyeken, mint pl. a XXVIII. „Muzio Clementi” (Firenze), a „6. Isidor Bajic Zongora Emlékverseny" (Szerbia) a „Silvio Bengalli” (Pianello) a Val Tidone, az Osimo, valamint a „Dinu Lipatti" (Bukarest) Nemzetközi Zongoraversenyeken.  
Elolvasom
Tovább

Királyi Karácsonyok - időutazás az európai királyi családokhoz

A kiállítás célja, hogy megismertesse az érdeklődőket a jelenleg is hatalmon lévő európai monarchiák karácsonyi levelezési szokásával. A világviszonylatban is egyedinek mondható gyűjtemény a múltat kapcsolja össze a jelennel, bepillantást adva az Egyesült Királyság, Hollandia, Belgium, Luxemburg, Dánia, Svédország, Norvégia, Spanyolország, Monaco és Liechtenstein legbefolyásosabb dinasztiáinak mindennapi életébe, az ünnepek alkalmával küldött királyi üdvözletek jelentősebb darabjaiba, miközben az egyes uralkodócsaládok is bemutatásra kerülnek. A kollekció részét képezik többek között II. Erzsébet királynő és Fülöp edinburgh-i herceg, Diana walesi hercegné, III. Károly király és Kamilla királyné újévi üdvözletei, a brit Viktória királynő 1885-ös és Vilhelmina holland királynő egyik legutolsó karácsonyi üdvözlőkártyái, a zeneszeretetéről is híres Erzsébet belga királyné – aki Sisi unokahúga volt – és férje, I. Albert király aláírt eljegyzési fotója, a luxemburgi nagyhercegi család fotójával gazdagított, illetve Ingrid dán királyné francia nyelvtanárának és gyermekei dajkájának küldött karácsonyi üdvözletei, Viktória svéd királyné és férje, a híres teniszjátékos V. Gusztáv király aláírt fotói, a gyönyörű Maud norvég királyné saját kezűleg aláírt portréja, XIII. Alfonz spanyol király unokanővéréhez címzett 1908-as köszöntője, a világhírű színésznő: Grace Kelly monacói hercegné személyes levele, illetve Mária liechtensteini hercegné kedves köszönete. Dr. Szalai Gábor monarchia szakértő, az európai királyi házak lelkes rajongója és családtörténeti kutatója 1998 óta folytat aktív levelezést az európai monarchiákkal. Gyűjteményét közel 1500 levél alkotja, amelyet időközben kiegészített az egyes monarchiák történelmi relikviáival, többek között az uralkodócsaládok saját kezűleg (alá)írt ünnepi üdvözlőlapjaival, leveleivel és állami portréival. Vegyen részt Ön is ezen a különleges karácsonyi időutazáson az európai királyi családok világába! A kiállítás ingyenesen megtekinthető 2025. január 12-ig a kastély nyitvatartási idejében. Fotó: Linszky Franciska
Elolvasom
Tovább

Sisi, a sztár! - Erzsébet királyné filmen és színpadon

Új időszaki kiállítás 2024. november 9-től!
Elolvasom
Éves karbantartási munkák miatt a Ferenc József szárny január 13-24. között zárva

2025. január 13-24. között a Ferenc József szárny zárva tart

Tisztelt Látogatóink!   2025.január 13-tól,  Ferenc József lakosztálya az éves hagyományos karbantartási munkák miatt zárva tart. A zárva tartás ideje alatt a kiállítások belépőjegyéből a következő kedvezményt biztosítjuk vendégeinknek: állandó kiállítás belépőjegye: 20 % kedvezmény (minden jegykategóriából) kastély napijegy :10 % kedvezmény (minden jegykategóriából) (A Tourinform iroda fénypark + állandó kiállítás kombinált jegyéből további kedvezményt nem tud biztosítani.)   Együttműködésüket és megértésüket köszönjük!
Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

hétfő-vasárnap 10:00-17:00 Kassza 16:00-ig


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences           

Fénypark