hétfő–vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

Királydombi pavilon

HU EN DE
Királyi Kastély

Királydombi pavilon

Királydombi pavilon

 

A kastélypark egyetlen megmaradt barokk kori építménye a Királydombi pavilon a honfoglalás kori vezérek és a magyar királyok arcképeivel. A kastélytól mintegy 200 méterre található, hatszögletű pavilont Grassalkovich I. Antal építtette az 1760-as években. A XVII–XVIII. században a főúri lakhelyek belső díszítéseként alakítottak ki ősgalériákat, királygalériákat. Ez részben a nemesi öntudat kifejeződése, részben a történelemszemlélet képi megjelenítési formája volt. A gödöllői képsorozat különlegessége, hogy Grassalkovich önálló épületet emeltetett erre a célra, amelyben a történelem egészét kívánta megidézni az uralkodók szinte hiánytalan sorával. A pavilon mesterségesen létrehozott magaslatra, úgynevezett királydombra épült. (Eredetileg azt a helyet nevezték így, ahová a koronázási szertartás során az új király fellovagolt, s kardjával a négy égtáj felé vágva jelezte, hogy az országot bármely irányból érkező támadástól megvédi.)
    A pavilon faburkolatába illesztett 54 olajfestmény egységes szerkezetben, babérkoszorúból és feliratszalagból komponált keretben ábrázolja a vezéreket és királyokat. A feliratszalag az ábrázolt latin nevét, a magyar uralkodók sorában való sorszámát és az uralkodás időtartamát jelzi. A jelentősebb uralkodók portréi nagyobb méretben készültek, s kiemelt helyre: az ajtók és ablakok fölé kerültek. A sort Attila fejedelem nyitja az északi bejárat felett. Alatta Keve vezér következik, majd tőle jobbra, körbehaladva helyezték időrendbe a képeket. (A nyitóképhez visszaérve, spirálisan lefelé haladva kapcsolódnak egymáshoz a sorok.)
    Az 1848–49-es szabadságharc során a képek egy részét megrongálták. A kastély új tulajdonosa, báró Sina Simon 1857-ben felújíttatta a pavilont, I. Ferenc József gödöllői látogatására készülve. Megfesttette a megrongált képek másolatait, s a sorozatot kiegészítette az építés óta eltelt csaknem egy évszázad uralkodóival.
    A kastély 1867-ben kezdődő királyi időszakában a pavilon ebben az állapotában működött, s látogatható is volt. Erzsébet királyné halála után (1898) azonban a portrékat a budai királyi palotába vitték. Innen került később 14 db a Magyar Nemzeti Múzeum tulajdonába. (A többi kép holléte jelenleg nem ismeretes.)
    Az épületet 2002-ben állították helyre. A képsorozatot fotótechnikával reprodukálták. A megmaradt festmények másolatai mellé metszetek és más ábrázolások alapján nagyított és színezett képek kerültek. A királydombi pavilont 2004 decemberében nyitották meg újra.

Ajánlatkérés

Vegye fel velünk a kapcsolatot, kollégánk hamarosan felkeresi megadott elérhetőségein!

Aktuális

Hírek és információk

Tovább

Erzsébet királyné karácsonya

Erzsébet királyné karácsonya 2024. december 28. 10-16 óráig Élménydús kalandok a család minden tagjának
Elolvasom
Tovább

Sisi, a sztár! - Erzsébet királyné filmen és színpadon

Új időszaki kiállítás 2024. november 9-től!
Elolvasom
Tovább

XXIII. Adventi Kastélynapok 2024. december 14-15.

„…hogy az Ünnep teljes legyen…”  
Elolvasom
Szövetbe zárt történelem Prémium textíliák

Busatti prémium kollekcióval gazdagodott a Díszterem

Szövetbe zárt történelem Textil különlegességgel készül a legünnepibb alkalmakra a Gödöllői Királyi Kastély és a toszkán textilgyártó Busatti céget Magyarországon képviselő Toscaneria Kft. Erzsébet királyné tiszteletére, a tradíció és a minőség hagyománya mentén tervezett textíliában jelentős történelmi szimbólumok fonódnak össze az egyedülálló barokk kastély pompájával. Az együttműködés olyan közös értékeken alapszik, mint a tradíció és a magas minőség iránti elkötelezettség, de ebben a páratlan partnerségben az évszázados történelem és a meseszép Toszkána is kulcsszerepet kapott A Gödöllői Királyi Kastély Dísztermét öltöztető prémium textíliából lakberendezési ajándéktárgyak is készültek, amelyek 2024. december közepétől a kastély ajándékboltjában és webshopjában a nagyközönség számára is elérhetőek. Kevésbé közismert történelmi tény, hogy Erzsébet királyné Toszkána nagyhercegnéje is volt. 1736. február 12-én Mária Terézia férjhez ment Lotharingiai Ferenc Istvánhoz, ezzel a házassággal megalapítva a Habsburg-Lotaringiai-házat, az addigi Habsburg-ház helyett. Lotaringiai Ferenc Istvánnak a frigy érdekében azonban előbb le kellett mondani az örökségéről, Lotaringiáról, cserében viszont Toszkánát kapta meg. 1737-ben kihalt a Medici család utolsó sarja, így innentől kezdve a Habsburgok egészen 1859-ig Toszkána nagyhercegei is voltak, ennek köszönhetően Erzsébet királynét is megillette a Toszkána nagyhercegnéje cím.      
Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

hétfő-vasárnap 10:00-17:00 Kassza 16:00-ig


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences           

Fénypark