hétfő–vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

Barokk színház

HU EN DE
Királyi Kastély

Barokk színház

Barokk színház

 

A XVIII. századi Magyarországon a színjátszás – hivatásos nemzeti társulatok híján – főként az iskolákban és a főúri színpadokon zajlott. A gödöllői kastély déli szárnyainak egyikében Grassalkovich II. Antal (1734–1794) alakíttatott ki színháztermet, az épületen 1782 és 1785 között végzett átalakítások során. Ez az első, máig fennmaradt, kulisszás kőszínház Magyarországon.

A korábban háromszintes épületszárny szintjeinek egybebontásával jött létre a színház kialakítására alkalmas 24,5 méter hosszú, 8 méter széles és 9,5 méter magas tér. (Ennek az átalakításnak esett áldozatul Migazzi Kristóf (1714–1803) bíboros, váci püspök rokokó festésű vendéglakosztálya, amelyet Grassalkovich I. Antal létesített számára.)

A színházterem falait klasszicizáló későbarokk festés díszítette. A római oszlopfős, térhatású félpilléreket felül párkányzat, alul márványhatású lábazat köti össze. A pillérek közötti felületeket okker keretezésű, rózsaszín mezők töltik ki, szalagcsokros növényfüzérekkel. A nézőtér felé enyhén lejtő, 90 négyzetméteres színpadot a kor színvonalán álló technikával működtették. A barokk színpadkép térhatását oldalról betolható kulisszákkal, felülről függesztett díszletvásznakkal (ún. szuffitákkal) és hátsó díszletvásznakkal érték el.


Az eredetileg a színpad felé erősen lejtő nézőtér és a színpad között nem volt zenekari árok: a zenészeket  alacsony paraván választotta el a közönségtől. A nézők a földszinti ülőhelyeken és a két hátfali karzaton foglalhattak helyet.

A színház csak időszakosan működött. Grassalkovich II. Antal és családja évente mindössze néhány hetet töltött Gödöllőn. (Az év nagyobb részét Bécsben, Pozsonyban és Pozsonyivánkán töltötték.) A herceggel együtt utazott a huszonnégy tagú házi zenekara is, amely a színielőadásokon, templomi szertartásokon és más udvari eseményeken a zenét szolgáltatta. A zenekar karmestere és zeneszerzője Druschetzky György (1745–1819) volt. A zenészek számára a színházzal szemközti szárnyban, az ún. Muzsikus gangon szobasort és próbatermet alakítottak ki. A színházban a Budán, Pesten és Győrben fellépő német társulatok játszottak. Az előadásokon a környékbeli arisztokrácia tagjai is megjelentek.

    A Grassalkovich II. Antal halálát (1794) követő mintegy hét évtizedből nincs adat a színház használatát illetően. Megszüntetésére 1867-ben került sor, amikor a kastélyt megvásárolta a magyar állam, s koronázási ajándékként I. Ferenc József és Erzsébet királyné rendelkezésére bocsátotta. Az épületet gyors felújítással tették alkalmassá a királyi család és az udvartartás fogadására. A színház berendezését elárverezték, belső terét két födém beépítésével ismét három szintre tagolták. A szinteken összesen 15 szobát és folyosókat alakítottak ki.

    Ez a szerkezet maradt fenn 1986-ig, amikorra a kastély II. világháború utáni, méltatlan hasznosítási formái következtében az épület állapota erősen leromlott, s a födém leszakadt. A feltárás során előkerült, mindhárom szintre kiterjedő falfestés vezetett a korábban csak írott forrásokból ismert színházépület azonosításához. A falkutatás a korabeli berendezés és színpadtechnika nyomait is egyértelműen feltárta.

    A színház helyreállítása céljából a szinteket ismét egybebontották. A falfestés fennmaradt részleteit restaurálták, a hiányokat az eredetitől megkülönböztetve rekonstruálták. (Néhány milliméterrel mélyebben fekvő, kevésbé kidolgozott felületek.) A színpadnyílás felett a Grassalkovich-család címerének hercegi változata látható. A színpadkép két pár forgó kulissza (prizma) és három pár toló kulissza valamint a felső és hátsó díszletvásznak segítségével változtatható. A színpadtechnikát korabeli analógiák alapján gyártották újra. A kulisszák kézi és gépi erővel egyaránt mozgathatóak. A színpad mögött csigalépcső vezet az egykori Migazzi-lakosztály területére, amelynek falfestését restaurálták. (A hiányokat itt fehér felületek jelzik.) Ez a terület most zsinórpadlásként működik.

    A színház üzemeltetéséhez szükséges háttérfunkciókat (öltözők, raktárak, gépészet) két, újonnan beépített pinceszinten alakították ki. A 95 fő befogadására alkalmas színház 2003 augusztusától ismét nívós előadások helyszíneként működik. A színháztörténeti kuriózumnak számító épületrész idegenvezetéssel, múzeumlátogatás keretében is megtekinthető.

 

JEGYVÁSÁRLÁS SZÍNHÁZI ELŐADÁSAINKRA ITT

Ajánlatkérés

Vegye fel velünk a kapcsolatot, kollégánk hamarosan felkeresi megadott elérhetőségein!

Aktuális

Hírek és információk

Tovább

Erzsébet királyné karácsonya

Erzsébet királyné karácsonya 2024. december 28. 10-16 óráig Élménydús kalandok a család minden tagjának
Elolvasom
Tovább

Királyi Karácsonyok - időutazás az európai királyi családokhoz

A kiállítás célja, hogy megismertesse az érdeklődőket a jelenleg is hatalmon lévő európai monarchiák karácsonyi levelezési szokásával. A világviszonylatban is egyedinek mondható gyűjtemény a múltat kapcsolja össze a jelennel, bepillantást adva az Egyesült Királyság, Hollandia, Belgium, Luxemburg, Dánia, Svédország, Norvégia, Spanyolország, Monaco és Liechtenstein legbefolyásosabb dinasztiáinak mindennapi életébe, az ünnepek alkalmával küldött királyi üdvözletek jelentősebb darabjaiba, miközben az egyes uralkodócsaládok is bemutatásra kerülnek. A kollekció részét képezik többek között II. Erzsébet királynő és Fülöp edinburgh-i herceg, Diana walesi hercegné, III. Károly király és Kamilla királyné újévi üdvözletei, a brit Viktória királynő 1885-ös és Vilhelmina holland királynő egyik legutolsó karácsonyi üdvözlőkártyái, a zeneszeretetéről is híres Erzsébet belga királyné – aki Sisi unokahúga volt – és férje, I. Albert király aláírt eljegyzési fotója, a luxemburgi nagyhercegi család fotójával gazdagított, illetve Ingrid dán királyné francia nyelvtanárának és gyermekei dajkájának küldött karácsonyi üdvözletei, Viktória svéd királyné és férje, a híres teniszjátékos V. Gusztáv király aláírt fotói, a gyönyörű Maud norvég királyné saját kezűleg aláírt portréja, XIII. Alfonz spanyol király unokanővéréhez címzett 1908-as köszöntője, a világhírű színésznő: Grace Kelly monacói hercegné személyes levele, illetve Mária liechtensteini hercegné kedves köszönete. Dr. Szalai Gábor monarchia szakértő, az európai királyi házak lelkes rajongója és családtörténeti kutatója 1998 óta folytat aktív levelezést az európai monarchiákkal. Gyűjteményét közel 1500 levél alkotja, amelyet időközben kiegészített az egyes monarchiák történelmi relikviáival, többek között az uralkodócsaládok saját kezűleg (alá)írt ünnepi üdvözlőlapjaival, leveleivel és állami portréival. Vegyen részt Ön is ezen a különleges karácsonyi időutazáson az európai királyi családok világába! A kiállítás ingyenesen megtekinthető 2025. január 12-ig a kastély nyitvatartási idejében. Fotó: Linszky Franciska
Elolvasom
Tovább

Sisi, a sztár! - Erzsébet királyné filmen és színpadon

Új időszaki kiállítás 2024. november 9-től!
Elolvasom
Tovább

XXIII. Adventi Kastélynapok 2024. december 14-15.

„…hogy az Ünnep teljes legyen…”  
Elolvasom
Szövetbe zárt történelem Prémium textíliák

Busatti prémium kollekcióval gazdagodott a Díszterem

Szövetbe zárt történelem Textil különlegességgel készül a legünnepibb alkalmakra a Gödöllői Királyi Kastély és a toszkán textilgyártó Busatti céget Magyarországon képviselő Toscaneria Kft. Erzsébet királyné tiszteletére, a tradíció és a minőség hagyománya mentén tervezett textíliában jelentős történelmi szimbólumok fonódnak össze az egyedülálló barokk kastély pompájával. Az együttműködés olyan közös értékeken alapszik, mint a tradíció és a magas minőség iránti elkötelezettség, de ebben a páratlan partnerségben az évszázados történelem és a meseszép Toszkána is kulcsszerepet kapott A Gödöllői Királyi Kastély Dísztermét öltöztető prémium textíliából lakberendezési ajándéktárgyak is készültek, amelyek 2024. december közepétől a kastély ajándékboltjában és webshopjában a nagyközönség számára is elérhetőek. Kevésbé közismert történelmi tény, hogy Erzsébet királyné Toszkána nagyhercegnéje is volt. 1736. február 12-én Mária Terézia férjhez ment Lotharingiai Ferenc Istvánhoz, ezzel a házassággal megalapítva a Habsburg-Lotaringiai-házat, az addigi Habsburg-ház helyett. Lotaringiai Ferenc Istvánnak a frigy érdekében azonban előbb le kellett mondani az örökségéről, Lotaringiáról, cserében viszont Toszkánát kapta meg. 1737-ben kihalt a Medici család utolsó sarja, így innentől kezdve a Habsburgok egészen 1859-ig Toszkána nagyhercegei is voltak, ennek köszönhetően Erzsébet királynét is megillette a Toszkána nagyhercegnéje cím.      
Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

hétfő-vasárnap 10:00-17:00 Kassza 16:00-ig


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences           

Fénypark