hétfő–vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

Salamon fogadja Sába királynőjét

HU EN DE
Királyi Kastély

Salamon fogadja Sába királynőjét

Salamon fogadja Sába királynőjét

 

Aubusson, 17. század második fele, gyapjú, selyem, 307 x 405 cm, ltsz: GKK. 56.


A nagy méretű, ószövetségi témájú falikárpit 1996-ban, vásárlás útján került a gyűjteményünkbe, négy másik darabbal együtt. Ezek egyike (Diana istennő nimfáival a fürdőben), Erzsébet királyné lakosztályában látható 1997 óta.
 

A Grassalkovichok kora című kiállításba újonnan kiállított faliszőnyegen megjelenített történet a Biblián és a Koránon kívül más forrásokban is előfordul. Ezek szerint Sába (a mai Jemen) királynője, hallva Izrael királyának, Salamonnak bölcsességéről, ajándékba szánt kincsekkel megrakodva fölkerekedett, hogy meglátogassa. Salamon udvarában nemcsak a hír igazáról, hanem a király gazdagságáról és vendégszeretetéről is megbizonyosodott. A Korán leírása szerint a látogatás hatására elhagyta pogány hitét, és egyistenhívővé vált. Etióp történetek szerint kapcsolatukból fiú született, aki az etióp császári dinasztiát alapította.
A mozgalmas és festői ábrázolás a történet számos részletét megjeleníti. A királynő szolgálói kíséretében érkezik az öreg bölcstől és a hatalom oroszlánjaitól körülvett, lépcsős trónon ülő király elé, aki a kezét nyújtja felé. A háttérben a várost és a környező táj képe tárul fel. Bár a figurák antikizáló viselete egy pillanatig megtévesztő lehet, a jellegzetes 17. századi ládikák és urnák, de főleg a franciakert geometrikus ágyásai elárulják a mű készítésének idejét.

Az európai szövött kárpit hagyományosan a feudális udvarok reprezentatív díszítéséhez tartozott, tulajdonosa hatalmát és gazdagságát volt hivatva megjeleníteni. Elit művészeti ágként az idők folyamán a pompa és luxus fogalma tapadt hozzá, amely gyakran, mint esetünkben, megmutatkozott a témaválasztásban is. A legnagyobb műhelyeket sokszor fejedelmi udvarok alapították, a munkamegosztáson alapuló készítési mód – a tervező, a kartonkészítő és a szövő szoros együttműködése – miatt ugyanis helyhez kötött és nagy anyagi hátteret igénylő műfaj maradt egészen a 19. század elejéig. (Ekkor a jacquardszövés elterjedésével megteremtődtek a tömeggyártás feltételei, és alapanyaga miatt a hagyományos kárpitkészítés az iparművészetekhez sorolódott át.)
A középkori kárpit fejlődésének csúcspontját a 16. századi Németalföldön érte el. A szövők specializálódtak egyes elemek (arcok, épületek, tájábrázolások) elkészítésére, a technikai tökéletesedéssel a képek egyre festményszerűbbek lettek. A terveket hírneves művészek készítették, és a legjobban sikerült darabokat évszázadokig másolták.
A francia kárpitművészet újjáéledése is erre az időre esik, burgundiai, itáliai és flandriai reneszánsz hatásokat felhasználva. IV. Henrik utasítására az első műhelyeket a párizsi Saint Marcel negyed egyik házában helyezték el, amely a középkor óta egy kelmefestő család, a Gobelinek tulajdonában volt. (Később innen kapta a nevét a műhely és a műfaj is.) Egy évszázaddal később, XIV. Lajos uralkodása idején a termelés tömegessé, az elkészült kárpitok jó része pedig import áruvá vált Colbert miniszter gazdaságpolitikájának nyomán, aki a francia luxusipar fejlesztésével nem csak a királyi udvar fényét, hanem az állam gazdasági stabilitását is igyekezett szolgálni. A Gobelin műhely termékei világhírre tettek szert.
A Párizs környéki manufaktúrák, mint Beauvais és Aubusson a párizsi nagy sorozatokat másolták, jóval egyszerűbb kivitelben, sőt a beauvais-i már bútorokra is készített kárpitokat a falkárpittal összhangban. Aubusson műhelye a buja, nagyleveles kárpitokról, az ún. verdűrökről vált ismertté.  
Gyűjteményünk két darabja, közte a bemutatott mű is innen származik. 

Kovács Éva Marianna

Irodalom:
Hegyi Ibolya: Az idő szövete. Az európai tradíciójú szövött kárpit pozícióváltásai és nyelvi metamorfózisa az ezredfordulón. Doktori értekezés, Moholy- Nagy Művészeti Egyetem, 2008.
László Emőke: Flamand és francia kárpitok Magyarországon. Corvina, Budapest, 1980.
Bernard Schotter: A kárpitművészet folytonossága és megújulása a francia Manufacture des Gobelins fényében. Kárpit 2 [kat.] Szépművészeti Múzeum, Budapest, 2005.
Igaz lehet Sába királynőjének története. Múlt-kor történelmi portál, 2012. június 25.

Ajánlatkérés

Vegye fel velünk a kapcsolatot, kollégánk hamarosan felkeresi megadott elérhetőségein!

Aktuális

Hírek és információk

Tovább

Kocsis Zoltán Emlékkoncertek - Nicola Losito zongoraestje

Beethoven: cisz-moll „Holdfény” szonáta, Op. 27., No. 2. Liszt: Après une lecture du Dante (Dante olvasása után) Fantasia quasi sonata, S. 161 Zongoratanulmányait Leonid Margariusnál az imolai „Incontri col Maestro" Nemzetközi Zongoraakadémián, Massimo Gonnál a trieszti „G. Tartini" Konzervatóriumban, Aquiles delle Vigne-nél a párizsi Rahmanyinov Konzervatóriumban valamint a salzburgi Mozarteumban végezte. Felvételeket készített az Amadeus és a Movimento Classical magazinnak. A Rai Radio 1, Rai Radio 3, Classical Radio, Vatican Radio és Sky rádiók vendége volt. 2017-ben a tehetség elismeréseként odaítélt Képviselőházi érmet vehette át. Jelenleg a rovigói F. Venezze Konzervatórium zongoratanára. Nicola Losito számos koncertet adott Európában és az Egyesült Államokban. Szólistaként játszott olyan fontos koncerthelyszíneken, mint a milánói Società dei Concerti, a veronai Accademia Filarmonica, a vicenzai Teatro Olimpico, a Festival delle Nazioni, a londoni Steinway Hall, a klagenfurti Konzerthaus, a madridi Manuel de Falla Auditorium, az Újvidéki Szerb Nemzeti Színház. Szólistaként fellépett a Solisti Aquilanival, a Marchigiana Filharmonikus Zenekarral, a Velencei Filharmonikusok Regionális Zenekarával, a Szerb Nemzeti Színház Szimfonikus Zenekarával, az Olasz Filharmonikusokkal, a Klagenfurti Landeskonservatorium Szimfonikus Zenekarral, a Calabriai Filharmonikusokkal, az olasz Ifjúsági Filharmonikusokkal és az Ignacy Jan Paderewski Állami Filharmonikus Zenekarral. Kamarazenészként nemrégiben együttműködött az I Solisti del Teatro-val a La Scala-ban. Beethoven: f-moll „Appassionata” szonáta, Op. 57. Chopin: b-moll Scherzo, Op. 31. Nicola Losito számos első díjat nyert országos és nemzetközi versenyeken, mint pl. a XXVIII. „Muzio Clementi” (Firenze), a „6. Isidor Bajic Zongora Emlékverseny" (Szerbia) a „Silvio Bengalli” (Pianello) a Val Tidone, az Osimo, valamint a „Dinu Lipatti" (Bukarest) Nemzetközi Zongoraversenyeken.  
Elolvasom
Tovább

Királyi Karácsonyok - időutazás az európai királyi családokhoz

A kiállítás célja, hogy megismertesse az érdeklődőket a jelenleg is hatalmon lévő európai monarchiák karácsonyi levelezési szokásával. A világviszonylatban is egyedinek mondható gyűjtemény a múltat kapcsolja össze a jelennel, bepillantást adva az Egyesült Királyság, Hollandia, Belgium, Luxemburg, Dánia, Svédország, Norvégia, Spanyolország, Monaco és Liechtenstein legbefolyásosabb dinasztiáinak mindennapi életébe, az ünnepek alkalmával küldött királyi üdvözletek jelentősebb darabjaiba, miközben az egyes uralkodócsaládok is bemutatásra kerülnek. A kollekció részét képezik többek között II. Erzsébet királynő és Fülöp edinburgh-i herceg, Diana walesi hercegné, III. Károly király és Kamilla királyné újévi üdvözletei, a brit Viktória királynő 1885-ös és Vilhelmina holland királynő egyik legutolsó karácsonyi üdvözlőkártyái, a zeneszeretetéről is híres Erzsébet belga királyné – aki Sisi unokahúga volt – és férje, I. Albert király aláírt eljegyzési fotója, a luxemburgi nagyhercegi család fotójával gazdagított, illetve Ingrid dán királyné francia nyelvtanárának és gyermekei dajkájának küldött karácsonyi üdvözletei, Viktória svéd királyné és férje, a híres teniszjátékos V. Gusztáv király aláírt fotói, a gyönyörű Maud norvég királyné saját kezűleg aláírt portréja, XIII. Alfonz spanyol király unokanővéréhez címzett 1908-as köszöntője, a világhírű színésznő: Grace Kelly monacói hercegné személyes levele, illetve Mária liechtensteini hercegné kedves köszönete. Dr. Szalai Gábor monarchia szakértő, az európai királyi házak lelkes rajongója és családtörténeti kutatója 1998 óta folytat aktív levelezést az európai monarchiákkal. Gyűjteményét közel 1500 levél alkotja, amelyet időközben kiegészített az egyes monarchiák történelmi relikviáival, többek között az uralkodócsaládok saját kezűleg (alá)írt ünnepi üdvözlőlapjaival, leveleivel és állami portréival. Vegyen részt Ön is ezen a különleges karácsonyi időutazáson az európai királyi családok világába! A kiállítás ingyenesen megtekinthető 2025. január 12-ig a kastély nyitvatartási idejében. Fotó: Linszky Franciska
Elolvasom
Tovább

Sisi, a sztár! - Erzsébet királyné filmen és színpadon

Új időszaki kiállítás 2024. november 9-től!
Elolvasom
Éves karbantartási munkák miatt a Ferenc József szárny január 13-24. között zárva

2025. január 13-24. között a Ferenc József szárny zárva tart

Tisztelt Látogatóink!   2025.január 13-tól,  Ferenc József lakosztálya az éves hagyományos karbantartási munkák miatt zárva tart. A zárva tartás ideje alatt a kiállítások belépőjegyéből a következő kedvezményt biztosítjuk vendégeinknek: állandó kiállítás belépőjegye: 20 % kedvezmény (minden jegykategóriából) kastély napijegy :10 % kedvezmény (minden jegykategóriából) (A Tourinform iroda fénypark + állandó kiállítás kombinált jegyéből további kedvezményt nem tud biztosítani.)   Együttműködésüket és megértésüket köszönjük!
Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

hétfő-vasárnap 10:00-17:00 Kassza 16:00-ig


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences           

Fénypark