hétfő–vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

Jókai Mór regénye Erzsébet királyné könyvtárából

HU EN DE
Királyi Kastély

Jókai Mór regénye Erzsébet királyné könyvtárából

Jókai Mór regénye Erzsébet királyné könyvtárából


Az élet komédiásai 


A Gödöllői Királyi Kastély Múzeum gyűjteménye 2019 őszén egy kuriózumnak számító műtárggyal gazdagodott. A 21. Szegedi Könyvárverésen sikerült megvásárolni Jókai Mór: Az élet komédiásai című, 1876-ban megjelent regényének II. kötetét (III-IV. könyv), Erzsébet királyné egykori könyvtárának egyik példányát.

A könyv egyedi, kék selyemripsz kötéssel Méhner Vilmos budapesti könyvkötészetében készült, aranyozott „Erzsébet királynénak” felirattal, fölötte királynéi koronával díszítve, aranyozott élmetszéssel. A könyv előzéklapja fehér selyemmel díszített.

A magyar nép iránti erős rokonszenv hatására Erzsébet királyné megtanult magyarul, és szívesen olvasta magyar szerzők műveit. Jókai Mór regényei körül a Kárpáthy Zoltán volt a kedvence. A neves író több alkalommal részesült abban a megtiszteltetésben, hogy fogadta őt Erzsébet a budai várpalotában. Első alkalommal 1869. április 11-én Jókai a Szerelem bolondjai című regényét vitte el személyesen a királynénak.

A korabeli források szerint Jókai a későbbiekben is rendszeresen maga adta át új regényeit Erzsébetnek. Így történt ez 1876. január 30-án is, amikor ugyancsak a budai várban fogadta a királyné az elismert írót, aki az Athenaeum Könyvkiadó gondozásában megjelent Az élet komédiásai című legújabb három kötetes regényét – Erzsébet családi színeivel díszítve: kék selyem kötésben és díszes fehér színű tokban – vitte el személyesen a felséges asszonynak. E regényt előszavában a királynénak ajánlotta: „Ő császári és királyi Felségének Erzsébet ausztriai császárnénak, Magyarország koronás királynéjának legmagasabb kegyteljes engedelmével legmélyebb hódolattal ajánlja a szerző.”

Erzsébet lakosztályában fogadta az írót, a királyné az ekkor két napja elhalálozott Deák Ferencet gyászolta. Jókait is előre figyelmeztették, hogy ne díszruhában, hanem egyszerű ruhában jelenjen meg. „Ő Felsége sima fekete ruhát viselt egyszerű dísszel s lábainál fehér newfoundlandi kutyája feküdt. A királyné első szava az volt: »Lássa, minő szomorú napokra jutottunk.« Aztán beszélt Deákról, ki oly sokat szenvedett, kérdezősködött utolsó napjairól s halálát pótolhatatlan veszteségnek mondta. Csak aztán tért át a regényre, melynek ajánlását elfogadta; kérdé, mennyi idő alatt ír egy ilyen regényt, s a könyvet kivéve tokjából, megígérte, hogy el fogja olvasni.”– írta a Fővárosi Lapok 1876. február 8-án.

A szövevényes, sokszereplős regény – melynek főszereplője Zárkány Napóleon – megjelenésekor nagy feltűnést keltett, mert Jókai kétféle befejezést írt: egy tragikust és egy megnyugtató, boldog befejezést. A mű utolsó mondata így hangzik: „A tisztelt olvasó és olvasónő tetszésére bízzuk, hogy válassza a két változat közül azt, amelyik a kedélyéhez jobban illik.”

A királyné halála után budai várbeli lakosztályának könyvtárából Mária Valéria főhercegnő ajándékaként 219 db könyv az Erzsébet Királyné Emlékmúzeumba került, többek között Petőfi Sándor, Arany János, Vörösmarty Mihály, Kisfaludy Károly, Jókai Mór művei.

A Gödöllői Királyi Kastély Múzeum gyűjteményét gazdagító kötetben megtalálható az Erzsébet Királyné Emlékmúzeum pecsétje és leltári száma. A budai palota súlyos bombázásokat szenvedett el a II. világháború során. Az Erzsébet Királyné Emlékmúzeum gyűjteményének nagy része is ekkor semmisült meg vagy tűnt el, így Jókai regénye is valószínűleg 1945-ben került ki a gyűjteményből, és az utókor szerencséjére átvészelte a háborús eseményeket.

 

Kaján Marianna

Ajánlatkérés

Vegye fel velünk a kapcsolatot, kollégánk hamarosan felkeresi megadott elérhetőségein!

Aktuális

Hírek és információk

Group 'n' Swing Gödöllőn

Group'N Swing Cabaret Extravaganza Koncertshow

A Fonogram díjas Zenekar mindig kiemelkedő helyet foglalt el a hazai zenei palettán és megtiszteltetéssel tudhatja magának a szakma és a közönség egybehangzó elismerését. Koncertjeiket a kiemelkedő zenei minőség, a sodró lendületű tánckoreográfiákkal támogatott showelemek, felhőtlen jókedv, és a közönségüket magával ragadó pozitív energia fémjelzik. Mujahid Zoltán kiemelkedő énekesi tudásával, energikus színpadi jelenlétével, elegánsan intelligens műsorvezetési stílusával teszi igazán teljessé a “show szakértői”-ként elhíresült hangszeres kiválóságokat. A hazai és nemzetközi zenei színtéren is egyaránt kuriózumnak számító gondosan megkoreografált színpadi showműsor felejthetetlen élményt nyújt közönségüknek. A négy fős fúvósszekció nem csak a big band-es akusztikus hangzásért felelős, hanem az énekes frontemberrel és a zongorista showman-nel karöltve, a táncos koreográfiák megvalósításának szerves résztvevői is. A zenekar minőségi védjegye a közel 60 saját dala mellett, a legnagyobb világslágerek saját arculatukra/hangzásukra alakított interpretációja. A teljesség igénye nélkül, ízelítő az említett ikonikus slágerekből: The Queen: Don’t stop me now, Elton John: I’m still standing, Cee Lo Green: Forget you, Michael Bublé: Feelin’ good, Marvin Gaye: Ain’t no mountain high enough, Stevie Wonder: I wish, I just called to say I love you, Renato Carosone: Americano, Frank Sinatra: New York, Ray Charles: Georgia on my mind… A korszakok és stílusok sokszínűsége miatt, koncertjeik valamennyi korosztály számára élményekben gazdag, rendkívül sokszínű szórakozást nyújtanak. A Group’N’Swing Zenekar büszkén képviselte hazánk zenei sokszínűségét Dubajban a Világkiállításon, 2022 januárjában. Ennek eredménye képpen meghívást kaptak a 2025-ben Osakában, Japánban tartandó Világkiállításra is.
Elolvasom
TITOKZATOS ERZSÉBET-PORTRÉ A DOROTHEUM ÁRVERÉSÉRŐL:

Titokzatos Erzsébet-portré a Dorotheum árveréséről

  a Gödöllői Királyi Kastély új kincse   Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter egyedi céltámogatásával egy eddig ismeretlen Erzsébet-királyné portréval bővült a Gödöllői Királyi Kastély gyűjteménye. A különleges műalkotás Georg Raab, az osztrák császári udvar egyik legjelentősebb portréfestőjének munkája. Aukciós kincs – új műtárgy Gödöllőn A bécsi Dorotheum aukciósház idei Kaiserhaus árverésén a Gödöllői Királyi Kastély Múzeum egy kivételes alkotással gazdagította gyűjteményét: sikerült megvásárolni egy háromnegyed alakos Erzsébet-portrét, amely eddig a kutatók előtt is teljesen ismeretlen volt. Az alkotás különlegessége, hogy nemcsak hitelesen ábrázolja a magyar díszruhás királynét, hanem alkotója is kivételes: Georg Raab (1821–1885), a császári család egyik legismertebb portréfestője.   Raab – az udvar festője Raab Bécsben született, tanulmányait követően Pestre költözött, majd visszatérve az osztrák fővárosba az arisztokrácia és az udvar kedvenc portréfestőjévé vált. Különösen ismertté vált elefántcsontra festett portréminiatűrjeiről és női tanulmányfejeiről. A császári gyermekeket is megörökítette – Ferenc József íróasztalán a Hofburgban több Raab-kép is állt. Erzsébet királynéról több alkalommal készített portrékat, köztük a bécsi Sisi Múzeumban őrzött koronázási díszruhás ovális mellképet, valamint az 1873-ban smaragd ékszerekkel és báli ruhában ábrázolt festményt, amely alatt a császár 1916-ban örökre lehunyta szemét. A most felfedezett portré A frissen előkerült festmény egy háromnegyed alakos, ovális kompozíció, amely Erzsébetet díszruhában ábrázolja – a hagyomány szerint a ruhát a párizsi Worth divatház készítette. A királyné ebben az öltözetben jelent meg az 1867-es koronázáson is. A festmény szignózott: „G. Raab 1867”, és a korabeli fényképész, Emil Rabending fotói alapján készült, ahogy azt Raab több más munkája esetében is megfigyelhetjük.   Egy új ékkő a kastély gyűjteményében Georg Raab 1885-ben hunyt el. Művészetének jelentőségét jól mutatja, hogy halála után a bécsi Kunstverein emlékkiállítást rendezett, amelyhez maga az uralkodócsalád is 26 művet kölcsönzött – többek között Ferenc József, Erzsébet, Rudolf trónörökös és Mária Valéria személyes gyűjteményéből. Most egy eddig ismeretlen portré csatlakozik e kivételes életműhöz – immár a gödöllői kastély falai között.   A festmény július 2-től megtekinthető a Gödöllői Királyi Kastély állandó kiállításán.
Elolvasom
Múltat őrzünk, jövőt építünk! Önökkel, önökért!

Múltat őrzünk, jövőt építünk! Önökkel, önökért!

2025. május 20-án, kedden megkezdődött nyílászáróink felújítása. A projekt keretében összesen 62 ablak újul meg, melyek többsége a múzeum 1996-os megnyitásakor, az eredeti szerkezetek mintájára készült el. Egyes vasalatok az eredeti nyílászárókból származnak, és a felújítás során továbbra is megőrzésre kerülnek. A munkálatok elsődleges célja az eredeti látvány és szerkezet megőrzése, miközben növeljük az energiahatékonyságot, amely hozzájárul a fenntarthatóbb és környezetbarát működéshez. Az energetikai és szerkezeti megújulás mellett kiemelt figyelmet kap az UV-védelem is: a nyílászárók immár speciális UV-szűrős üvegezéssel készülnek, biztosítva a korszerű és védett környezetet. A felújítás a múzeum fő szárnyát érinti, valamint a többi szárny legrosszabb állapotú ablakait. A munkálatok a díszterem ablakaival kezdődtek, így a nyári hőségben már kellemesebb idő fogadja látogatóinkat. A látogatói élmény zavartalanságának biztosítása érdekében az egyes termek lezárására csak a legszükségesebb esetekben, rövid időre kerül majd sor. A pontos időpontokról minden esetben előzetesen tájékoztatjuk kedves látogatóinkat. A felújítás várható vége: 2025. november Türelmüket és együttműködésüket köszönjük!
Elolvasom
Mammutfenyőnk állapotmegóvása

Mammutfenyőnk állapotmegóvása

    Januári munkálatok a fa körül:  1. Koronaápolás. A legyengültség miatt gombásodó és elszáradt gally-levél részektől szakszerű faápoló munkálatokkal szabadítottuk meg a koronát, 2. Talajlazítás és tápanyagkutas gyökérzóna kezelés. Gyökérzetkímélő talajlazítás (légásó) segítségével a kiszáradt és tömörödött talajt fellazítottuk és szerves anyagot, segítő symbionta gyökérgombát valamint tápanyagot juttatunk a gyökérzóna leromlott talajának javítására, 3. Teraszolt rézsűtelevény kialakítása. A gyökérzet támogatását egymáshoz kapcsolódó szervesanyag és vízciklus optimalizálásával érjük el. Az ehhez kívánatos talajélet beindításához biológiai (televény) és fizikai (teraszok) természetvédelmi-biotechnikai alakítást hajtunk végre. A gyökérzónát lefedő teraszok „támfalait” helyi régebben kiszáradt fák tuskói és ágai alkotják, a teraszok feltöltése (televény kialakítás) érett komposzt és helyi félérett, avaros komposzt feltöltésével történik A Fenti Természet Alapú megoldás az esővíz megtartása és talajba juttatása, valamint a szervesanyag alapú élő talajhálózat (baktériumok, gombafonalak, gyökérszőrök kapcsolat rendszere) kiépülése következtében javulást várunk mammutfenyőnk állapotában. A fenti sürgős beavatkozási rendszert a közeli jövőre tervezett további életfeltételjavító ökológiai lépések követik majd.      
Elolvasom
Tovább

EMLÉKKÉPEK BOLDI Kossuth-díjas szobrászművész és SZMRECSÁNYI BOLDA festőművész időszaki kiállítása

Időszaki kiállítás a gödöllői kastélyban EMLÉKKÉPEK BOLDI Kossuth-díjas szobrászművész és SZMRECSÁNYI BOLDA festőművész időszaki kiállítása
Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

hétfő-vasárnap 10:00-18:00 Kassza 17:00-ig


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences           

Egérváry Elemér