hétfő–vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

Jókai Mór regénye Erzsébet királyné könyvtárából

HU EN DE
Királyi Kastély

Jókai Mór regénye Erzsébet királyné könyvtárából

Jókai Mór regénye Erzsébet királyné könyvtárából


Az élet komédiásai 


A Gödöllői Királyi Kastély Múzeum gyűjteménye 2019 őszén egy kuriózumnak számító műtárggyal gazdagodott. A 21. Szegedi Könyvárverésen sikerült megvásárolni Jókai Mór: Az élet komédiásai című, 1876-ban megjelent regényének II. kötetét (III-IV. könyv), Erzsébet királyné egykori könyvtárának egyik példányát.

A könyv egyedi, kék selyemripsz kötéssel Méhner Vilmos budapesti könyvkötészetében készült, aranyozott „Erzsébet királynénak” felirattal, fölötte királynéi koronával díszítve, aranyozott élmetszéssel. A könyv előzéklapja fehér selyemmel díszített.

A magyar nép iránti erős rokonszenv hatására Erzsébet királyné megtanult magyarul, és szívesen olvasta magyar szerzők műveit. Jókai Mór regényei körül a Kárpáthy Zoltán volt a kedvence. A neves író több alkalommal részesült abban a megtiszteltetésben, hogy fogadta őt Erzsébet a budai várpalotában. Első alkalommal 1869. április 11-én Jókai a Szerelem bolondjai című regényét vitte el személyesen a királynénak.

A korabeli források szerint Jókai a későbbiekben is rendszeresen maga adta át új regényeit Erzsébetnek. Így történt ez 1876. január 30-án is, amikor ugyancsak a budai várban fogadta a királyné az elismert írót, aki az Athenaeum Könyvkiadó gondozásában megjelent Az élet komédiásai című legújabb három kötetes regényét – Erzsébet családi színeivel díszítve: kék selyem kötésben és díszes fehér színű tokban – vitte el személyesen a felséges asszonynak. E regényt előszavában a királynénak ajánlotta: „Ő császári és királyi Felségének Erzsébet ausztriai császárnénak, Magyarország koronás királynéjának legmagasabb kegyteljes engedelmével legmélyebb hódolattal ajánlja a szerző.”

Erzsébet lakosztályában fogadta az írót, a királyné az ekkor két napja elhalálozott Deák Ferencet gyászolta. Jókait is előre figyelmeztették, hogy ne díszruhában, hanem egyszerű ruhában jelenjen meg. „Ő Felsége sima fekete ruhát viselt egyszerű dísszel s lábainál fehér newfoundlandi kutyája feküdt. A királyné első szava az volt: »Lássa, minő szomorú napokra jutottunk.« Aztán beszélt Deákról, ki oly sokat szenvedett, kérdezősködött utolsó napjairól s halálát pótolhatatlan veszteségnek mondta. Csak aztán tért át a regényre, melynek ajánlását elfogadta; kérdé, mennyi idő alatt ír egy ilyen regényt, s a könyvet kivéve tokjából, megígérte, hogy el fogja olvasni.”– írta a Fővárosi Lapok 1876. február 8-án.

A szövevényes, sokszereplős regény – melynek főszereplője Zárkány Napóleon – megjelenésekor nagy feltűnést keltett, mert Jókai kétféle befejezést írt: egy tragikust és egy megnyugtató, boldog befejezést. A mű utolsó mondata így hangzik: „A tisztelt olvasó és olvasónő tetszésére bízzuk, hogy válassza a két változat közül azt, amelyik a kedélyéhez jobban illik.”

A királyné halála után budai várbeli lakosztályának könyvtárából Mária Valéria főhercegnő ajándékaként 219 db könyv az Erzsébet Királyné Emlékmúzeumba került, többek között Petőfi Sándor, Arany János, Vörösmarty Mihály, Kisfaludy Károly, Jókai Mór művei.

A Gödöllői Királyi Kastély Múzeum gyűjteményét gazdagító kötetben megtalálható az Erzsébet Királyné Emlékmúzeum pecsétje és leltári száma. A budai palota súlyos bombázásokat szenvedett el a II. világháború során. Az Erzsébet Királyné Emlékmúzeum gyűjteményének nagy része is ekkor semmisült meg vagy tűnt el, így Jókai regénye is valószínűleg 1945-ben került ki a gyűjteményből, és az utókor szerencséjére átvészelte a háborús eseményeket.

 

Kaján Marianna

Ajánlatkérés

Vegye fel velünk a kapcsolatot, kollégánk hamarosan felkeresi megadott elérhetőségein!

Aktuális

Hírek és információk

Tovább

Barokk Randevú / Swing á la Django - Bach To The Future

Augusztus 3. 20:30 Jegyár: 9900 Ft, 7900 Ft.   A kétszeres aranylemezes Swing á la Django egy különleges estére invitálja a zenekedvelő közönséget. A koncert során a barokk zene legnagyobbjai, mint Bach, Händel, Vivaldi és Albinoni művei csendülnek fel, de olyan módon, amelyre korábban még nem volt példa. Az este során a Bach Air, a Händel Halleluja, Vivaldi csellóversenyei és Bach a-moll hegedűversenye, valamint Albinoni Adagioja szólalnak meg, mind izgalmas és modern köntösben.   A művek feldolgozása során a zenekar a swing, a jazz, a latin zenei elemeket és a magyar cigányzene virtuóz stílusát ötvözi, ezáltal teremtve meg azt az egyedi hangzást, amely a Swing á la Django védjegyévé vált.   Ez az est nem csupán a klasszikus zene szerelmeseinek kínál felejthetetlen élményt, hanem mindenki számára, aki nyitott az új zenei élményekre, és szeretné meghallgatni, hogyan szólalnak meg a barokk kor mesterművei a modern zenei stílusok nyelvén.   A Swing á la Django garantálja, hogy a közönség egy igazán egyedi és emlékezetes zenei utazáson vehet részt.   LOMBOS PÁL – nagybőgő & zenekarvezető DANI JÁNOS – szólógitár & hegedű DANI NORBERT – ritmusgitár SERES VILMOS – klarinét & tárogató GALLYAS-LAKATOS RÓBERT – zongora WEISZ NÁNDOR – dob BARANYI ZOLTÁN – hegedű   Jegyek kaphatók a kastély Tourinform irodájában és az alábbi linken! https://www.jegy.hu/program/barokk-randevu-swing-a-la-django-bach-to-the-future-163647  
Elolvasom
Tovább

Zenél a Kastély Fesztivál 2024

  A “Zenél a Kastély Fesztivál” koncertjei a múzeumi terekben (Díszterem) múzeumi belépődíj megvásárlásával látogathatók, múzeumi tereken kívül (Barokk Színház, Kápolna) ingyenesek.  
Elolvasom
Tovább

„Lóra, magyar, lóra”

Időszaki kiállítás   A Gödöllői Királyi Kastély, a Mezőhegyesi Ménesbirtok, valamint a Molnár-C. Pál Emlékház és a Műterem-Múzeum közös szervezésében 2024. július 1-augusztus 11. között. Tisztelgés a párizsi olimpiai játékok előtt ifj. Vastagh György lovasszobraival, Molnár-C. Pál lovas tematikájú műveivel és sportrajzaival.   A Gödöllői Királyi Kastély az Európai Királyi Rezidenciák Szövetségének a 2024-es olimpiai játékokhoz kapcsolódó „Horsing around European courts” projektje keretében július 1. és augusztus 11. között a lovak különleges világát mutatja be ifj. Vastagh György (1868-1946) mezőhegyesi ló-, és állatportré szobraival, valamint Molnár-C. Pál (1894-1981) festményeivel és grafikáival. A kiállítás egyik termében pedig a nagy magyar sikereket hozó 1928-as amszterdami olimpia ihlette sportrajzok láthatók, melyek Molnár-C. Pál tusvonalaival készültek és a korabeli Est-lapokban jelentek meg.   A 2024-es párizsi nyári olimpiai és paralimpiai játékok idején a Versailles-i kastély parkja a lovas versenyek sporthelyszínévé alakul át. Ebből az alkalomból nagyszabású lovas kiállítást rendeznek a Versailles-i palotában. A tárlatban a Gödöllői Királyi Kastély állandó kiállításából, Wilhelm Richter: Erzsébet királyné lóháton (1876, Magyar Nemzeti Múzeum tulajdona)  című festménye tekinthető meg.  
Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

hétfő-vasárnap 10:00-18:00 Kassza 17:00-ig


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences