hétfő–vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

A gödöllői kastély felújítási munkálatai a királyi időszakban

HU EN DE
Királyi Kastély

A gödöllői kastély felújítási munkálatai a királyi időszakban

A gödöllői kastély felújítási munkálatai a királyi időszakban

 

Az 1867 tavaszán az állami tulajdonba kerülő, és az uralkodópár számára koronázási ajándékként átadott gödöllői kastélyt a mielőbbi használatbavétel miatt szinte rohammunkában újították fel. A Vasárnapi Újságban először április 7-én jelent meg cikk és kép a kastélyról. Ebben „ódon kastélynak” nevezi a terjedelmes épületegyüttest, melynek „144 szobája nagyrészt üres, csak a fehérre márványozott és gazdagon aranyozott nagy terem s nehány mellékszoba butorzata emlékeztet némileg a hajdani fényre. (…) Egyébiránt minden ponton mutatkozik az enyészet (…)”
            A felújítási munkálatokra szükséges pénzt a Pénzügyminisztérium fedezte, az összeg nagyságáról eltérnek a források. A korszak legolvasottabb hetilapja, a Vasárnapi Újság több számában 160,000 frt-ról ír, mely összeget túl is haladták a kastély és a park felújítási munkái, míg Odrobenyák János gödöllői plébános szerint: „Az egész javítási költség a butorok beszerzésével együtt, 81.969 frt 41 ½ krt tett ki (…)” (Odrobenyák: Gödöllő hajdan és most, 1875.) A terveket a bécsi építész, Ferdinand Kirschner készítette, és a munkálatok már 1867. április elején elkezdődtek. „A munkások, mint a hangyák hemzsegtek. E közben ő császári apostoli királyi Felségeik is Budáról tett legmagasb fejedelmi kirándulásuk alkalmával e zűrzavaros munkálatot megtekinteni kegyeskedtek (…)” (Odrobenyák) 1867. május 11-én tett látogatást itt az uralkodópár, és Erzsébet királyné „mindent a legnagyobb érdeklődéssel nézett meg s főként saját lakosztályait illetőleg adott egyes utasításokat.(...) A kastély átalakítását augusztus végével befejezték s már szeptember elején künn volt az egész udvar. A régi, elhanyagolt s már-már roskadozó kastély megifjodva, ünnepi díszben várta királyi tulajdonosait. A rozzant, zsindelylyel fedett kupolák helyébe bádog tornyokat raktak s a falakat újból vakolták. A kastély belseje teljes tatarozáson s részben átalakításon ment keresztül. Az egyes lakosztályokat egészen a Királyi Család óhajához képest kellett berendezni: egyszerűen, úgyszólván polgáriasan. Nem a fényűzés, hanem mindenben inkább a czélszerűség vétetett figyelembe.” (Ripka Ferenc: Gödöllő, a királyi család otthona)
            A királyi lakosztályok enteriőrjeihez Schmidt Fülöp cs. és kir. udvari asztalosmester bútorokat, a bécsi Zagicsek Ignác órásmester órákat, Ehrbar Frigyes zongorakészítő zongorát szállított. A felújításban részt vett többek között Hirsch Jakab szabómester, Rotta Antal kárpitos, Haas Fülöp szövet- és Sieburger György szőnyegszállító. A királyi dolgozószoba és a királynéi kisszalon romantikus-gótizáló kandallóját Anton Stöckl műhelye készítette. A lakosztályok parkettáit a bécsi székhelyű St. Barawicka bécsi parkettagyár szállította. A parketták lerakását Bayer József és fia, Antal végezte. A díszteremét pontosan 1867. május 29-én rakták le a táblás parketták alatt talált levélke tanulsága szerint, melyet az 1996-os felújítás alkalmával Koppán Zsolt restaurátor talált meg. A Mária Terézia szobában napjainkban is látható gyönyörű parketta tudomásunk szerint pedig még a 18. századból, a Grassalkovich korszakból való.
            A kastély épületegyüttesében folyamatosan zajlottak kisebb-nagyobb felújítások. 1868-ban, Mária Valéria főhercegnő születése után újabb átalakítások történtek, ekkor az újszülött főhercegnő a két nagyobb gyermek, Gizella és Rudolf lakosztályát kapta meg, míg számukra a kastély déli szárnyában alakítottak ki lakosztályokat. 1869-től a cs. kir. udvarmesteri hivatal irányítása alá került az egész gödöllői uradalom, így a későbbi évek felújításait e hivatal finanszírozta. Nagyobb mérvű munkálatokat 1876-ban és 1879-ben végeztek. 1876-ban belső felújítások zajlottak, a termek berendezésével Kramer Samu fővárosi bútorgyárost bízták meg. Erzsébet lakosztályába Weisz Móric szállított függönyöket. A termek parkettáit is folyamatosan újították, cserélték. Koppán Zsolt restaurátor a tálalóban és a király lakosztályának több termében talált olyan táblás parkettát, melyre a budapesti Neuschloss Ödön és Marcell parkettagyár papírszalagja volt ragasztva. A gyár ezen a néven csak 1882-től létezett (előtte Neuschloss J. és fiai volt a cég neve).Koppán Zsolt kutatásai szerint a Neuschloss cég már 1867-től szállított a gödöllői kastély számára. A királyi lakosztályokban használt táblás parketták nagy részét a Neuschloss parkettagyár készítette el Stefan Barawickabécsi parketta üzeméből származó „bécsi táblák” mintájára. (Ezekben nincsen benne a bécsi gyár bélyegzője.)
A Mária Valéria szalonba kerülő ún. bécsi kistáblás parkettát is a budapesti Neuschloss Ödön és Marcell parkettagyár készítette az 1880-as évek elején. A táblák mintájául itt is a bécsi Stefan Barawicka-féle parketta üzem nagyobb méretű táblája szolgált. A restaurált 50,5cm x 50,5 cm nagyságú parkettatáblák eredetileg a kastély egyik földszinti terméből és a Muzsikus szárny mezzanin szintjének egyik szobájából valók.
            A királyi időszakban a kastély következő jelentős felújítása 1879-ben volt, az újság híradása szerint „a királyi lak nagyobbítására tetemes építkezések történnek, nevezetesen udvari melléképületek, nagy istállók, cselédek és kocsisok lakása, kocsiszínek. Mindezek az őszi vadászatok idejére fognak elkészülni.” (VÚ 1879. június 1.)Ekkor épült meg a Lovardával szemben lévő Főudvarmesteri épület, a kocsiszín déli oldala és a márványistálló.
            A királyi időszak a kastély második aranykora volt. Előkelő vendégek sokasága fordult itt meg, így fontos volt, hogy az épület „királyi pompában” ragyogjon. Azonban Erzsébet királyné halála után a király egyre kevesebbet jött Gödöllőre, utódja, IV. Károly pedig mindössze két alkalommal időzött e falak között. A kastély következő nagy korszaka 1920-ban kezdődött, ekkor vált kormányzói nyaralóhellyé.
                                                                                   
 Kaján Marianna
 
A cikk Dr. Varga Kálmán: A gödöllői kastély évszázadai c. könyve és Koppán Zsolt restaurálási dokumentációi felhasználásával készült.

Ajánlatkérés

Vegye fel velünk a kapcsolatot, kollégánk hamarosan felkeresi megadott elérhetőségein!

Aktuális

Hírek és információk

Group 'n' Swing Gödöllőn

Group'N Swing Cabaret Extravaganza Koncertshow

A Fonogram díjas Zenekar mindig kiemelkedő helyet foglalt el a hazai zenei palettán és megtiszteltetéssel tudhatja magának a szakma és a közönség egybehangzó elismerését. Koncertjeiket a kiemelkedő zenei minőség, a sodró lendületű tánckoreográfiákkal támogatott showelemek, felhőtlen jókedv, és a közönségüket magával ragadó pozitív energia fémjelzik. Mujahid Zoltán kiemelkedő énekesi tudásával, energikus színpadi jelenlétével, elegánsan intelligens műsorvezetési stílusával teszi igazán teljessé a “show szakértői”-ként elhíresült hangszeres kiválóságokat. A hazai és nemzetközi zenei színtéren is egyaránt kuriózumnak számító gondosan megkoreografált színpadi showműsor felejthetetlen élményt nyújt közönségüknek. A négy fős fúvósszekció nem csak a big band-es akusztikus hangzásért felelős, hanem az énekes frontemberrel és a zongorista showman-nel karöltve, a táncos koreográfiák megvalósításának szerves résztvevői is. A zenekar minőségi védjegye a közel 60 saját dala mellett, a legnagyobb világslágerek saját arculatukra/hangzásukra alakított interpretációja. A teljesség igénye nélkül, ízelítő az említett ikonikus slágerekből: The Queen: Don’t stop me now, Elton John: I’m still standing, Cee Lo Green: Forget you, Michael Bublé: Feelin’ good, Marvin Gaye: Ain’t no mountain high enough, Stevie Wonder: I wish, I just called to say I love you, Renato Carosone: Americano, Frank Sinatra: New York, Ray Charles: Georgia on my mind… A korszakok és stílusok sokszínűsége miatt, koncertjeik valamennyi korosztály számára élményekben gazdag, rendkívül sokszínű szórakozást nyújtanak. A Group’N’Swing Zenekar büszkén képviselte hazánk zenei sokszínűségét Dubajban a Világkiállításon, 2022 januárjában. Ennek eredménye képpen meghívást kaptak a 2025-ben Osakában, Japánban tartandó Világkiállításra is.
Elolvasom

"Szívből ölel, Erzsébet" - Sisi magyar kötődései

A Gödöllői Királyi Kastély és a Tessedik Sámuel Múzeum közös időszaki kiállítása 2025. július 6 - október 5. Erzsébet osztrák császárné, magyar királyné második, valódi otthona a gödöllői kastély volt. A kastély a magyar állam koronázási ajándékaként került a királyi pár használatába 1867-ben. Udvartartásának magyar tagjai és Gödöllő lakossága mindig rajongó szeretettel vette őt körül. De mit szeretett a királyné a magyarokban és Magyarországon? Miért ragaszkodott annyira Gödöllőhöz, legkisebb gyermekének magyar neveltetéséhez, mivel töltötte az idejét nálunk és hogyan látták őt a magyar környezet tagjai? Időszaki kiállításunkon Erzsébet királyné magyar kötődéseinek emlékeit, történeteit mutatjuk be – helyenként személyesen "Őfelsége" előadásában! A királyné mítosszá válása már életében megkezdődött. A magyarok eleinte csak az uralkodó feleségét, a szép nőt tisztelték benne, de 1866-tól már a császárral szembeni feszült helyzet oldásaként társadalomlélektani és politikai okai egyaránt voltak annak, hogy Erzsébetben egyre inkább a pártfogójukat kezdték látni. 1898. szeptember 10-én bekövetkezett tragikus halála után Erzsébet emlékét még a hónap végén törvénybe iktatták, s azonnal megkezdődik az emlékhelyek kialakítása országszerte: utcákat, tereket, intézményeket neveztek el róla, s több mint 40 emlékművet és 100 emlékparkot, ligetet létesítettek: "…ne legyen hazánkban város és falu, a melynek nincs Erzsébet szobra, vagy legalább a királyné után elnevezett tere, ligete vagy utczája" – írta a Vasárnapi Ujság 1907 novemberében, 9 évvel a halála után. A kiállítóterem karzatán bepillanthatunk a magyarországi Erzsébet-kultusz alakulásába, emlékeibe, beleértve a szarvasi Erzsébet-liget történetét is. Erzsébet királyné személyes titkai a kiállításban A kiállítás új innovációja az a kifejezetten ide készülő, 12 db, csak QR-kóddal elérhető, rövid, videós tartalom, amelyeken keresztül Erzsébet királyné "személyes tárlatvezetésével" tehetjük a látogatást még élőbbé és emlékezetesebbé. Múzeumpedagógia kicsiknek és nagyoknak A gyerekek részére mesés tartalmakkal is tervezünk, amelyekben a gödöllői kastély mesefigurája, herceg Egérváry Elemér avatja be a kicsiket kastélya legfontosabb történeteibe. A kiállításhoz játéklap is készül, amelynek megfejtéséért "aranytallér" jár. NYITVA TARTÁS: H-V 10:00-19:00 Jegyváltás: nyitástól 18:30-ig a Tessedik Sámuel Múzeum jegypénztárában   További információ
Elolvasom
TITOKZATOS ERZSÉBET-PORTRÉ A DOROTHEUM ÁRVERÉSÉRŐL:

Titokzatos Erzsébet-portré a Dorotheum árveréséről

  a Gödöllői Királyi Kastély új kincse   Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter egyedi céltámogatásával egy eddig ismeretlen Erzsébet-királyné portréval bővült a Gödöllői Királyi Kastély gyűjteménye. A különleges műalkotás Georg Raab, az osztrák császári udvar egyik legjelentősebb portréfestőjének munkája. Aukciós kincs – új műtárgy Gödöllőn A bécsi Dorotheum aukciósház idei Kaiserhaus árverésén a Gödöllői Királyi Kastély Múzeum egy kivételes alkotással gazdagította gyűjteményét: sikerült megvásárolni egy háromnegyed alakos Erzsébet-portrét, amely eddig a kutatók előtt is teljesen ismeretlen volt. Az alkotás különlegessége, hogy nemcsak hitelesen ábrázolja a magyar díszruhás királynét, hanem alkotója is kivételes: Georg Raab (1821–1885), a császári család egyik legismertebb portréfestője.   Raab – az udvar festője Raab Bécsben született, tanulmányait követően Pestre költözött, majd visszatérve az osztrák fővárosba az arisztokrácia és az udvar kedvenc portréfestőjévé vált. Különösen ismertté vált elefántcsontra festett portréminiatűrjeiről és női tanulmányfejeiről. A császári gyermekeket is megörökítette – Ferenc József íróasztalán a Hofburgban több Raab-kép is állt. Erzsébet királynéról több alkalommal készített portrékat, köztük a bécsi Sisi Múzeumban őrzött koronázási díszruhás ovális mellképet, valamint az 1873-ban smaragd ékszerekkel és báli ruhában ábrázolt festményt, amely alatt a császár 1916-ban örökre lehunyta szemét. A most felfedezett portré A frissen előkerült festmény egy háromnegyed alakos, ovális kompozíció, amely Erzsébetet díszruhában ábrázolja – a hagyomány szerint a ruhát a párizsi Worth divatház készítette. A királyné ebben az öltözetben jelent meg az 1867-es koronázáson is. A festmény szignózott: „G. Raab 1867”, és a korabeli fényképész, Emil Rabending fotói alapján készült, ahogy azt Raab több más munkája esetében is megfigyelhetjük.   Egy új ékkő a kastély gyűjteményében Georg Raab 1885-ben hunyt el. Művészetének jelentőségét jól mutatja, hogy halála után a bécsi Kunstverein emlékkiállítást rendezett, amelyhez maga az uralkodócsalád is 26 művet kölcsönzött – többek között Ferenc József, Erzsébet, Rudolf trónörökös és Mária Valéria személyes gyűjteményéből. Most egy eddig ismeretlen portré csatlakozik e kivételes életműhöz – immár a gödöllői kastély falai között.   A festmény július 2-től megtekinthető a Gödöllői Királyi Kastély állandó kiállításán.
Elolvasom
Múltat őrzünk, jövőt építünk! Önökkel, önökért!

Múltat őrzünk, jövőt építünk! Önökkel, önökért!

2025. május 20-án, kedden megkezdődött nyílászáróink felújítása. A projekt keretében összesen 62 ablak újul meg, melyek többsége a múzeum 1996-os megnyitásakor, az eredeti szerkezetek mintájára készült el. Egyes vasalatok az eredeti nyílászárókból származnak, és a felújítás során továbbra is megőrzésre kerülnek. A munkálatok elsődleges célja az eredeti látvány és szerkezet megőrzése, miközben növeljük az energiahatékonyságot, amely hozzájárul a fenntarthatóbb és környezetbarát működéshez. Az energetikai és szerkezeti megújulás mellett kiemelt figyelmet kap az UV-védelem is: a nyílászárók immár speciális UV-szűrős üvegezéssel készülnek, biztosítva a korszerű és védett környezetet. A felújítás a múzeum fő szárnyát érinti, valamint a többi szárny legrosszabb állapotú ablakait. A munkálatok a díszterem ablakaival kezdődtek, így a nyári hőségben már kellemesebb idő fogadja látogatóinkat. A látogatói élmény zavartalanságának biztosítása érdekében az egyes termek lezárására csak a legszükségesebb esetekben, rövid időre kerül majd sor. A pontos időpontokról minden esetben előzetesen tájékoztatjuk kedves látogatóinkat. A felújítás várható vége: 2025. november Türelmüket és együttműködésüket köszönjük!
Elolvasom
Mammutfenyőnk állapotmegóvása

Mammutfenyőnk állapotmegóvása

    Januári munkálatok a fa körül:  1. Koronaápolás. A legyengültség miatt gombásodó és elszáradt gally-levél részektől szakszerű faápoló munkálatokkal szabadítottuk meg a koronát, 2. Talajlazítás és tápanyagkutas gyökérzóna kezelés. Gyökérzetkímélő talajlazítás (légásó) segítségével a kiszáradt és tömörödött talajt fellazítottuk és szerves anyagot, segítő symbionta gyökérgombát valamint tápanyagot juttatunk a gyökérzóna leromlott talajának javítására, 3. Teraszolt rézsűtelevény kialakítása. A gyökérzet támogatását egymáshoz kapcsolódó szervesanyag és vízciklus optimalizálásával érjük el. Az ehhez kívánatos talajélet beindításához biológiai (televény) és fizikai (teraszok) természetvédelmi-biotechnikai alakítást hajtunk végre. A gyökérzónát lefedő teraszok „támfalait” helyi régebben kiszáradt fák tuskói és ágai alkotják, a teraszok feltöltése (televény kialakítás) érett komposzt és helyi félérett, avaros komposzt feltöltésével történik A Fenti Természet Alapú megoldás az esővíz megtartása és talajba juttatása, valamint a szervesanyag alapú élő talajhálózat (baktériumok, gombafonalak, gyökérszőrök kapcsolat rendszere) kiépülése következtében javulást várunk mammutfenyőnk állapotában. A fenti sürgős beavatkozási rendszert a közeli jövőre tervezett további életfeltételjavító ökológiai lépések követik majd.      
Elolvasom
Tovább

EMLÉKKÉPEK BOLDI Kossuth-díjas szobrászművész és SZMRECSÁNYI BOLDA festőművész időszaki kiállítása

Időszaki kiállítás a gödöllői kastélyban EMLÉKKÉPEK BOLDI Kossuth-díjas szobrászművész és SZMRECSÁNYI BOLDA festőművész időszaki kiállítása
Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

hétfő-vasárnap 10:00-18:00 Kassza 17:00-ig


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences           

Egérváry Elemér