hétfő – péntek: 10:00-17:00 szombat-vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

A gödöllői kastély felújítási munkálatai a királyi időszakban

HU EN DE
Királyi Kastély

A gödöllői kastély felújítási munkálatai a királyi időszakban

A gödöllői kastély felújítási munkálatai a királyi időszakban

 

Az 1867 tavaszán az állami tulajdonba kerülő, és az uralkodópár számára koronázási ajándékként átadott gödöllői kastélyt a mielőbbi használatbavétel miatt szinte rohammunkában újították fel. A Vasárnapi Újságban először április 7-én jelent meg cikk és kép a kastélyról. Ebben „ódon kastélynak” nevezi a terjedelmes épületegyüttest, melynek „144 szobája nagyrészt üres, csak a fehérre márványozott és gazdagon aranyozott nagy terem s nehány mellékszoba butorzata emlékeztet némileg a hajdani fényre. (…) Egyébiránt minden ponton mutatkozik az enyészet (…)”
            A felújítási munkálatokra szükséges pénzt a Pénzügyminisztérium fedezte, az összeg nagyságáról eltérnek a források. A korszak legolvasottabb hetilapja, a Vasárnapi Újság több számában 160,000 frt-ról ír, mely összeget túl is haladták a kastély és a park felújítási munkái, míg Odrobenyák János gödöllői plébános szerint: „Az egész javítási költség a butorok beszerzésével együtt, 81.969 frt 41 ½ krt tett ki (…)” (Odrobenyák: Gödöllő hajdan és most, 1875.) A terveket a bécsi építész, Ferdinand Kirschner készítette, és a munkálatok már 1867. április elején elkezdődtek. „A munkások, mint a hangyák hemzsegtek. E közben ő császári apostoli királyi Felségeik is Budáról tett legmagasb fejedelmi kirándulásuk alkalmával e zűrzavaros munkálatot megtekinteni kegyeskedtek (…)” (Odrobenyák) 1867. május 11-én tett látogatást itt az uralkodópár, és Erzsébet királyné „mindent a legnagyobb érdeklődéssel nézett meg s főként saját lakosztályait illetőleg adott egyes utasításokat.(...) A kastély átalakítását augusztus végével befejezték s már szeptember elején künn volt az egész udvar. A régi, elhanyagolt s már-már roskadozó kastély megifjodva, ünnepi díszben várta királyi tulajdonosait. A rozzant, zsindelylyel fedett kupolák helyébe bádog tornyokat raktak s a falakat újból vakolták. A kastély belseje teljes tatarozáson s részben átalakításon ment keresztül. Az egyes lakosztályokat egészen a Királyi Család óhajához képest kellett berendezni: egyszerűen, úgyszólván polgáriasan. Nem a fényűzés, hanem mindenben inkább a czélszerűség vétetett figyelembe.” (Ripka Ferenc: Gödöllő, a királyi család otthona)
            A királyi lakosztályok enteriőrjeihez Schmidt Fülöp cs. és kir. udvari asztalosmester bútorokat, a bécsi Zagicsek Ignác órásmester órákat, Ehrbar Frigyes zongorakészítő zongorát szállított. A felújításban részt vett többek között Hirsch Jakab szabómester, Rotta Antal kárpitos, Haas Fülöp szövet- és Sieburger György szőnyegszállító. A királyi dolgozószoba és a királynéi kisszalon romantikus-gótizáló kandallóját Anton Stöckl műhelye készítette. A lakosztályok parkettáit a bécsi székhelyű St. Barawicka bécsi parkettagyár szállította. A parketták lerakását Bayer József és fia, Antal végezte. A díszteremét pontosan 1867. május 29-én rakták le a táblás parketták alatt talált levélke tanulsága szerint, melyet az 1996-os felújítás alkalmával Koppán Zsolt restaurátor talált meg. A Mária Terézia szobában napjainkban is látható gyönyörű parketta tudomásunk szerint pedig még a 18. századból, a Grassalkovich korszakból való.
            A kastély épületegyüttesében folyamatosan zajlottak kisebb-nagyobb felújítások. 1868-ban, Mária Valéria főhercegnő születése után újabb átalakítások történtek, ekkor az újszülött főhercegnő a két nagyobb gyermek, Gizella és Rudolf lakosztályát kapta meg, míg számukra a kastély déli szárnyában alakítottak ki lakosztályokat. 1869-től a cs. kir. udvarmesteri hivatal irányítása alá került az egész gödöllői uradalom, így a későbbi évek felújításait e hivatal finanszírozta. Nagyobb mérvű munkálatokat 1876-ban és 1879-ben végeztek. 1876-ban belső felújítások zajlottak, a termek berendezésével Kramer Samu fővárosi bútorgyárost bízták meg. Erzsébet lakosztályába Weisz Móric szállított függönyöket. A termek parkettáit is folyamatosan újították, cserélték. Koppán Zsolt restaurátor a tálalóban és a király lakosztályának több termében talált olyan táblás parkettát, melyre a budapesti Neuschloss Ödön és Marcell parkettagyár papírszalagja volt ragasztva. A gyár ezen a néven csak 1882-től létezett (előtte Neuschloss J. és fiai volt a cég neve).Koppán Zsolt kutatásai szerint a Neuschloss cég már 1867-től szállított a gödöllői kastély számára. A királyi lakosztályokban használt táblás parketták nagy részét a Neuschloss parkettagyár készítette el Stefan Barawickabécsi parketta üzeméből származó „bécsi táblák” mintájára. (Ezekben nincsen benne a bécsi gyár bélyegzője.)
A Mária Valéria szalonba kerülő ún. bécsi kistáblás parkettát is a budapesti Neuschloss Ödön és Marcell parkettagyár készítette az 1880-as évek elején. A táblák mintájául itt is a bécsi Stefan Barawicka-féle parketta üzem nagyobb méretű táblája szolgált. A restaurált 50,5cm x 50,5 cm nagyságú parkettatáblák eredetileg a kastély egyik földszinti terméből és a Muzsikus szárny mezzanin szintjének egyik szobájából valók.
            A királyi időszakban a kastély következő jelentős felújítása 1879-ben volt, az újság híradása szerint „a királyi lak nagyobbítására tetemes építkezések történnek, nevezetesen udvari melléképületek, nagy istállók, cselédek és kocsisok lakása, kocsiszínek. Mindezek az őszi vadászatok idejére fognak elkészülni.” (VÚ 1879. június 1.)Ekkor épült meg a Lovardával szemben lévő Főudvarmesteri épület, a kocsiszín déli oldala és a márványistálló.
            A királyi időszak a kastély második aranykora volt. Előkelő vendégek sokasága fordult itt meg, így fontos volt, hogy az épület „királyi pompában” ragyogjon. Azonban Erzsébet királyné halála után a király egyre kevesebbet jött Gödöllőre, utódja, IV. Károly pedig mindössze két alkalommal időzött e falak között. A kastély következő nagy korszaka 1920-ban kezdődött, ekkor vált kormányzói nyaralóhellyé.
                                                                                   
 Kaján Marianna
 
A cikk Dr. Varga Kálmán: A gödöllői kastély évszázadai c. könyve és Koppán Zsolt restaurálási dokumentációi felhasználásával készült.

Aktuális

Hírek és információk

Schönbrunn kincsei Gödöllőn

Schönbrunn kincsei Gödöllőn

Szeptember 7-én ünnepélyes keretek közt megnyílt a Schönbrunn kincsei Gödöllőn című időszaki kiállítás. Az egyedülálló tárlatra közel 200, Erzsébet királynéhoz és a királyi család tagjaihoz köthető relikvia érkezett hozzánk, melyek a mai naptól a nagyközönség számára is megtekinthetők! Az exkluzív tárlat nem csak az igazi Sisi rajongóknak kihagyhatatlan program, hanem izgalmas, tartalmas élmény lehet a a családok számára is. A kiállítással egyben Erzsébet királyné halálának 125. évfordulója előtt is tisztelgünk.   ONLINE JEGYVÁSÁRLÁS   A kiállítás 2024. január 28-ig látogatható.  
Elolvasom
Könyvbemutató: Titkos bunkerek – A föld alatti Magyarország képes története

Könyvbemutató: Titkos bunkerek – A föld alatti Magyarország képes története

időpont: 2023. december 9. 14 óra a program helyszíne: Barokk Színház   Mikor és miért épültek óvóhelyek, bunkerek Magyarországon? Hogyan és mennyi idő alatt épültek meg? Mi volt a rendeltetésük? Mi a különbség a bunker és az óvóhely között? Még számos kérdésre választ kaphatunk az Erdélyi Szalon Könyvkiadó gondozásában megjelent, fotókkal is gazdagon illusztrált könyvből, amely az eddig legátfogóbb mű az ország területén fellelhető föld alatti létesítményekről. A könyvet Mihályi Balázs szerkesztette, szerzői: Mihályi Balázs, Szabó Balázs, Tulok Péter, Ádám Bence, Rohánszky Mihály, Hegedűs Ernő, Benedek Levente, Pajti Zsófia Viktória, Kizmus Szabolcs, Kaján Marianna   A kötet szerkesztőjével Mihályi Balázzsal és kiadójával, Kovács Attila Zoltánnal beszélget Kaján Marianna muzeológus.   A könyvbemutató után a résztvevők számára lehetőség nyílik megtekinteni a kastély Horthy-bunkerét. (Az óvóhely mérete miatt a csoportlétszám max. 12 fő, 4 csoportot indítunk a következő időpontokban: 15.00, 15.30, 16.00, 16.30)   Kérjük jelezze részvételi szándékát a programra – és külön, ha szeretné megnézni a kastély óvóhelyét is – az alábbi email címen: regisztracio@kiralyikastely.hu 2023. december 5-ig.   A kötetet és az Erdélyi Szalon Könyvkiadó a témához kapcsolódó könyveit 20% kedvezménnyel vásárolhatják meg a helyszínen.   Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Elolvasom
A VIA HABSBURG ÚJ TAGJA A GÖDÖLLŐI KIRÁLYI KASTÉLY

A VIA HABSBURG ÚJ TAGJA A GÖDÖLLŐI KIRÁLYI KASTÉLY

Az Európai Tanács tanúsított Kulturális Útvonala, a Via Habsburg mostantól magyarországi ponttal is rendelkezik, hiszen 2023. október 13.-án megtörtént az ország egyik legszebb barokk épületének, a Gödöllői Királyi Kastélynak az ünnepélyes felvétele. A jelenlévők között, a Via Habsburg elnöke, Hofrat Mag. Reinhold Sahl és a Gödöllői Királyi Kastély igazgatója dr. Ujváry Tamás mellett ott volt a város polgármestere, Dr. Gémesi György is. Továbbá számos partnerintézmény is képviseltette magát, így többek között a Nemzeti Örökség Intézete, a Várkapitányság és a Habsburg Ottó Alapítvány. Talán nincs Magyarországon még egy olyan kastély vagy történelmi épület, amelyet a közvélemény annyira a Habsburgokkal kötne össze, mint a Gödöllői Királyi Kastély és ennek több oka is van: Az impozáns kastélyt a 18. század közepén Mária Terézia egyik fontos szövetségese, a felívelő karriert befutó magyar nemes, Grassalkovich Antal építette. Kettejük kapcsolatát nem csak politikai szövetség jellemezte, hanem mély kölcsönös szimpátia is, ami idővel barátsággá formálódott. Így Magyarország királynéja a kastélyt 1751-ben személyesen is meglátogatta, ami élete valaha megtett legkeletibb útja volt. Ebből a szoros együttműködésből a kastély mellett az egész város profitált és mind építészeti, mind gazdasági szempontból virágzó időszakot élt meg; ennek nyomait a mai napig jól láthatjuk. Mária Terézián kívül a kastélyhoz a Habsburg család még egy - nem kevésbé ismert - női családtagja kötődik: Hiszen Erzsébet császárné, "Sisi", az 1867-es kiegyezés után, Ferenc József császárral koronázási ajándékként a magyar államtól korlátlan használati jogot kapott a kastélyra és parkjára. Így egész életét tekintve több mint 2000 napot töltött Gödöllőn, leginkább tavasszal és ősszel. A császárpár gödöllői tartózkodását nagyméretű felújítási és restaurálási munkálatok előzték meg. Egy lényeges újítás a közvetlenül a kastély mellett kiépített vasútvonal volt. Minden kivitelezés a kor legmagasabb színvonalán történhetett csak meg és így a hely rövid időn belül nemzetközi hírnevűvé vált és remek presztízsnek örvendhetett. A Via Habsburg elnöke, Mag. Sahl és a vár igazgatója, dr. Ujváry beszédeikben egyaránt a jó együttműködést, a rendszeres egyeztetés fontosságát hangsúlyozták, valamint a barátság lényegességét, ami a vár történelmében is oly sokszor megtalálható. "Államoknak, városoknak, régióknak megvannak a maguk sajátosságai. De a sajátosságok nem azt jelentik, hogy elválasztanak minket egymástól. A Kulturális Útvonal lényege, hogy hasonlóságainkat helyezzük előtérbe. Azt keressük, ami közös történelmünkben és kultúránkban, ami összeköt minket és ami így barátokká tesz ". (Hofrat Mag. Sahl, a Via Habsburg elnöke) Dr. Gémesi György, a város polgármestere is a projekt részvételében rejlő előnyökről beszélt: "Gödöllő bekapcsolódása egy európai környezetbe akár testvérvárosokon keresztül, mint Bad Ischl, Laxenburg, Aichach, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav vagy éppen a Via Habsburg Kulturális Útvonal és hálózata révén azt jelenti, hogy erősödnek kapcsolataink Közép-Európában. Ezek történelmi eredetű kapcsolatok, amelyeknek 2023-ban működniük kell és kiválóan működnek is."  
Elolvasom
Téli feltöltődés itthon

Téli feltöltődés itthon

A Gödöllői Királyi Kastély idén is csatlakozott a Magyar Turisztikai Ügynökség "Téli feltöltődés itthon" című belföldi turizmust élénkítő kampányához.    November 15. és január 2. között minden csütörtöki és pénteki napon 15.30 kor tárlatvezetést hirdetünk egyéni vendégeknek az időszaki kiállításban.   A vezetés ára 500 Ft/ fő, ám ha valaki a kampány szlogent bediktálja a pénztárban, úgy a vezetési díjat nem kell megfizetnie, csupán a kiállítás belépőjegyét.    
Elolvasom
XXII. Adventi Kastélynapok

XXII. Adventi Kastélynapok

  Az 1870-es években a királyi család előszeretettel töltötte Gödöllőn a karácsonyi ünnepeket. Az esztendő legbensőségesebb időszakában újra ünneplőt öltő királyi kastély ismét színes programokkal várja az érdeklődőket.   A program 6 éves kortól 1000 Ft értékű sétálójeggyel látogatható. A sétálójegy előzetesen megvásárolható az alábbi linken: https://kiralyikastely.jegy.hu/program/adventi-kastelynapok-setalojegy-154533 
Elolvasom
Európai Történeti Kertek tagja

Az Európai Történeti Kertek tagja a kastély angolparkja

Európa történeti kerteket összekötő turisztikai útvonal-programja óriási lehetőséget jelent a tagszervezetek számára. Olyan gyakorlati kérdésekben is tapasztalatot cserélhetnek, mint a történeti kertek megőrzése és megújulása, illetve azok ökológiai és gazdasági fenntarthatósága. A 2023. június 27-én Gödöllőn lezajlott díjátadón Herczeg Ágnes, a Magyar Kertörökség Alapítvány (MKA) elnöke kiemelte: „Az új tagokkal együtt a szervezetnek 30 teljes jogú tagja van, melyek 47 történeti kertet képviselnek 10 európai országban. A történeti kert kulturális örökség, történelmi örökség, a nemzeti identitás hordozója, ezért cél, hogy ezt az örökséget a következő generációk számára tudomány- és művészeti ágakon átívelő módon megosszuk. Egyben eljuttassuk az emberekhez a természet, művészet, közösség iránti felelősséget.” Nagy Edina Eszter, a Magyar Kertörökség Alapítvány nemzetközi kapcsolatokért felelős munkatársa megerősítette: „Az épített és a természeti örökséget figyelembe vevő szempontokat is értékelt  a szakmai bizottság, amely egy több körös pályázati folyamat során választotta tagjai sorába a Gödöllői Királyi Kastélyt, megerősítve a tényt, hogy a jövőre nézve is előremutató kezdeményezések érhetőek tetten az intézmény munkájában. Fontos a történeti kert kincseit megőrizni, azt mind a szakma, mind a nagyközönség számára láttatni és élményszerűen bemutatni, ahogy az Gödöllőn is történik.
Elolvasom
2023. december 5-én

ZÁRVA - 2023. december 5-én

A Gödöllői Királyi Kastély zárva 2023. december 5-én Megértésüket ezúton is köszönjük!  
Elolvasom
védjegy átadás

Az ország első ötcsillagos minősítésű kastélya vagyunk!

A minőségi vendégélmény garanciája - magas szolgáltatási színvonal, egyedi turisztikai élmény minden korosztály számára a Gödöllői Királyi Kastélyban! A Magyarország kincsei védjegyrendszer célja, hogy a legjobbakat keressük, nem cél, hogy az összes hazai attrakciót minősítsük - hangsúlyozta Könnyid László (Magyar Turisztikai Minőségtanúsító Testület NKft.) az első kastélyvédjegy átadóján. - A kastélyvédjegy olyan minősítési szempontokat tartalmaz, amely minden vendégnek, 0-tól a 100-éves korig garantálják a látogatói élményt és ebben a hazai kastélyok között magas színtű családbarát szolgáltatásaival élen jár a Gödöllői Királyi Kastély – tette hozzá. Az egységes márkajelzés mögött azonos tanúsítási folyamat és azonos elvek mentén felépülő, de a különböző turisztikai területek jellegzetességeit is figyelembe vevő objektív minőségi kritériumrendszer áll. Az ernyővédjegy azonban nemcsak különböző turisztikai területek lefedésére képes, hanem azon látogatói igényekre is hatékonyan tud reflektálni, amelyek nem korlátozódnak egy-egy attrakció-típusra. Legyen szó a környezetbarát, fenntartható működésről, vagy az akadálymentességről, hozzáférhetőségről, ezek olyan elvárások, amelyek bármelyik turisztikai területen működő szolgáltató, attrakció számára releváns látogatói szempontokként jelenhetnek meg – emelte ki az ügyvezető igazgató.
Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

ITT


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences