hétfő–vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

Élet a gödöllői kastélyban a II. világháború után

HU EN DE
Királyi Kastély

Élet a gödöllői kastélyban a II. világháború után

Élet a gödöllői kastélyban a II. világháború után


A II. világháború során a kastély épülete súlyos károsodást nem szenvedett, de a berendezés, a bútorzat jelentős mértékben megsínylette a háborús éveket, és nagy mértékben sérült a park növényállománya is. Az épületben német és szovjet csapatok állomásoztak, a szovjetek a főépületben hadikórházat rendeztek be.
            Amikor 1951-ben a gödöllői kastélyt műemlékké nyilvánították, az egész épületegyüttes katonai célokat szolgált: északi részében a magyar honvédség állomásozott, akik a park északi részében hatalmas méretű raktárakat építettek (két raktár még ma is látható), és innen látták el élelmiszerrel, lőszerrel és egyéb felszerelésekkel az ország különböző pontjain állomásozó helyőrségeket. A déli részben a szovjet vegyvédelmi, híradós és repülőgép-javító alakulatok rendezkedtek be, az ún. Rudolf-szárny egésze, az istállók, lovarda, kocsiszín és a főudvarmesteri épület volt a fennhatósági területük. Természetesen szükségleteiknek megfelelően átalakították az épületeket, ami gyakran durva átépítéseket jelentett: ajtókat, ablakokat vágtak, a raktározásra használt istállókban az öntöttvas oszlopok egy részért kivágták, a márvány itatókat szürke olajfestékkel lefestették, és a nyári lovarda területén különféle kisebb épületeket emeltek.
            A magyar honvédség helyére a Fővárosi Tanács Szociális Otthona költözött 1958. júliusában. A helyreállítási, átépítési, berendezési munkálatok a források szerint ekkor több, mint 1 millió forintba kerültek, melyet a Fővárosi Tanács finanszírozott. Az újonnan kialakított otthonról fotókkal illusztrált cikk jelent meg az Érdekes Újságban 1958. októberében: „A folyosókon korszerű fűtőszerkezet kígyózik. Nem lesz gondjuk a kisöregeknek, ha beköszönt a hideg idő. A konyhában gőzüstökben ínycsiklandozóan rotyog az ebéd és a nylonos ebédlőben a terítékek glédában várják a jóétvágyú vendégeket. Az udvaron már ott terpeszkednek a boylerek, hogy rövidesen meleg vízzel töltsék meg az újonnan épített fürdőszobák kádjait. Bármennyire is furcsán hangzik: a hajdani kastélynak csak kevés fürdőszobája volt (…)” Több fürdőszobát az egykor barokk és klasszicista falfestésekkel díszített szobákban alakítottak ki.
            A főépület egykori királyi és királynéi lakosztályaiban, valamint az ún. Gizella-szárny emeletén és földszintjén helyezték el az idős gondozottakat. A hatalmas szobákban szinte eltörpültek a sorokba rendezett ágyak a kis éjjeliszekrényekkel: „Az antik bútorok helyén fehér ágyak, rajtuk rózsás terítő. (…)” (Érdekes Újság) Az első években a Díszterem is hálóhelyül szolgált az idősek számára, aztán társalgóvá alakították, ahol beszélgetni, rádiót hallgatni, zongorázni, később tévézni lehetett. A terem hátsó sarkában állt egy, a kastély múltját felidéző hatalmas fehér, aranyozott rokokó cserépkályha. „Az asszonyok az ablakmélyedésbe húzzák karosszéküket, vagy körülülik a régiművű kályhát és kötnek, horgolnak (…)” (Érdekes Újság) Az emeleten különválasztották a női és a férfi részleget, de kialakítottak szobákat az idős házaspárok számára is. Az 1970-es években itt laktak Szerb Antal író szülei. Minden idős gondozottnak külön szekrénye volt a személyes holmik, ruhaneműk számára, amelyek a folyosókon, a lépcsőházban és a díszerem előterében álltak.
            A Mária Terézia aranyozott, stukkómárvánnyal díszített szobájában helyezték el a könyvtárat, melynek könyvállománya az 1970-es években közel 3000 kötet volt. Erzsébet királyné egykori titkos, földszinti szalonjaiban pedig rendelőt létesítettek, és az otthonban állandó orvosi felügyelet is volt. Az Orangerie-ben mosodát és konyhát, az egykori fürdő-és virágház földszintjén ebédlő helyiséget, emeletén pedig magánlakásokat, szükséglakásokat alakítottak ki.
            A gödöllői volt királyi kastélyban kialakított szociális otthonban legelőször a kalocsai otthon lakóit költöztették, kb. 270 főt, majd az 1960-as években tovább bővítették, 300 férőhelyessé. Az otthon első igazgatója Berczelly Éva volt, őt követte 1959-től Dr. Ozory Aladár, aki szívós és kitartó munkával mintaintézménnyé tette a kastélybeli szociális otthont. Az eredetileg jogász végzettségű Ozory Aladárt csupán fél évre, szervezési munkára küldték ki Gödöllőre, majd igazgatóvá nevezték ki. A vezetése alatt álló intézményben a gondozottakat 90 fős személyzet látta el az 1970-es években, melynek összetétele: 33 szakképzett nővér, 3 orvos (belgyógyász, ideggyógyász, fogorvos), portások, irodai alkalmazottak, kertészek, konyhai személyzet, takarítónők. Rendszeresen tartottak kulturális műsorokat, zenés, táncos esteket a kastély dísztermében, ahol gyakran felléptek a városi iskolások és népszerű színművészek is.
            A 26 hektáron elterülő kastélynak volt sertéshizlaldája, saját gyümölcsöse, kertészete, ahol az idős gondozottak segítségével megtermelték a konyhára valót. A parkban romos állapotban, de megvoltak a barokk kor kerti építményei, így a Királydombi pavilon, a Lövőház, valamint a Horthy-korszakban épített úszómedence és fürdőház – igaz ez erősen átépített állapotban – melyet ritkán használtak is az idősek, bár szívesebben sétáltak és üldögéltek a parkban, a díszudvaron, vagy a kastély főhomlokzata előtt elhelyezett padokon: „A várszerű bejárat előtt – ahol hajdanában feszes testőrök vigyázták a rendet – most (…) kispadokon ülnek a kisöregek. Mintha vártán lennének ők is. Talán a békességes, nyugodt öregkorukat őrzik ...” (Érdekes Újság)
A gödöllői kastély 20. századi történetének fontos szereplőjévé vált a Fővárosi Szociális Otthon igazgatója. A jogász végzettségű Dr. Ozory Aladárt (1913–1999) 1958-ban helyezték ki Gödöllőre, hogy segítsen megszervezni a kastélyba telepített Szociális Otthon működését, majd alig egy év múlva, 1959 nyarán kinevezték az intézmény élére. A következő években megszerezte az otthon vezetéséhez szükséges szakképesítéseket: 1961-ben kitűnő eredménnyel végezte el a Szociális Intézet-vezetői tanfolyamot, majd 1962-ben könyvelői vizsgát is tett. Kitartó munkájával mintaintézménnyé alakította a rábízott Szociális Otthont.
            Nem volt könnyű dolga egy műemlék épületegyüttesben megszervezni az idősek állandó és szakszerű ellátását. Az 1960-as évek elejétől állandó orvosi ügyelet volt, és szakképzett nővérek végezték a betegápolást. A rendelőben volt röntgengép és a rutinvizsgálatokhoz szükséges laboratóriumot is berendeztek. Az otthon zavartalan működését a főleg gödöllőiekből álló személyzet: portás, irodai alkalmazottak, kertészek, konyhai dolgozók, takarítónők, mosónők, villanyszerelők és mindenes segédmunkások munkája biztosította. A rájuk bízott idős emberek ellátásban gondosan figyeltek a betegek igényeire, már készítettek diétás ételeket is. Az 1970-es évekre minden szobában volt rádió és az épületben összesen 12 TV készülék. A kastélyban ekkor kb. 50 db, 6 és 12 ágyas szoba állt a majdnem 300 idős ember rendelkezésére. Az emeleten külön férfi és női részleget alakítottak ki, ide helyezték el a legidősebbeket és a leggyengébbeket. A földszinten laktak a még könnyebben mozgó idősek, akik rendszeresen kijártak az udvarra, a parkba, és itt volt néhány házaspár-szoba is. Aki jobban bírta magát, kijárhatott a városba. Vasárnaponként szívesen mentek templomba, a kastélykápolnában rendszeresen hallgathattak szentmisét. Hogy még komfortosabbá tegyék az idősek életét, a kastélyon belül büfét is üzemeltettek, ahol kapható volt minden: felvágott, feketekávé, cigaretta, édesség, sör és bor. Az épület belsejét, főleg a dísztermet, a lépcsőházat és a földszinti társalgókat télen-nyáron zöld növények, virágok díszítették. Az olvasni vágyók rendelkezésére álló 3000 kötetes könyvtár könyveit főleg antikváriumokban szerezték be, mert az idősek inkább a régi írókat: Jókait, Petőfit, Mikszáthot olvasták szívesen, de sok napilapot és képes újságot is járattak.
            A gödöllői szociális otthon híres volt az itteni emberséges, tapintatos bánásmódról. Ozory Aladár indítványára hosszú évekig kijárt ide a Pest Megyei Ideggondozó Intézet főorvosa pszichológiai és ideggyógyászati szemináriumokat tartani a nővéreknek arról, hogy hogyan kell foglalkozni a beteg, megviselt emberekkel. A Pest megyei Tanács egészségügyi osztálya felfigyelt erre a kezdeményezésre, és éveken át ide küldték továbbképzésre az ország más szociális otthonainak vezető nővéreit is.
            Az otthonban színes kulturális élet zajlott. Az igazgató és munkatársai havonta szerveztek valamilyen műsoros estet, melyeket nagy izgalommal vártak az idősek. Évente többször tartottak előadásokat, ünnepségeket, rendszeresen járnak moziba is. A legkedveltebb az évről-évre megrendezett Farsangi bál volt, amelyre mindenki maga készítette el a szükséges kosztümöt és álarcot. A fekvőbetegekhez ekkor cigányzenekar látogatott el, hogy eljátsszák nekik a legkedvesebb nótájukat. Több fővárosi művész is fellépett itt: Bilicsi Tivadar, Rátonyi Róbert, Mensáros László, Lorán Lenke, Ránki Dezső és Kocsis Zoltán, az Állami Népiegyüttes és a MÁV Szimfonikusok Zenekara is. A gödöllői városi tanács művelődési osztálya pedig nyaranta a kastély előtti teraszon és a díszteremben rendezte meg „Zenélő kastély” című programsorozatát. Ezeken felléptek a Zeneművészeti Főiskola növendékei, és a Liszt-Bartók nemzetközi zongoraverseny helyezettjei. A Fővárosi Tanács nyáron havonta küldött egy autóbuszt, így az időseket elvihették kirándulni pl. a Mátrába, a Dunakanyarba, a Balaton partjára vagy a Velencei tóhoz.
            Dr. Ozory Aladár nemcsak az idősek és a személyzet gondjaival törődött, hanem a kastély kutatójává is vált, és nagy szerepe volt abban, hogy az épületegyüttes megőrződött az utókor számára. Családjával kiköltözött a kastélyba, az ún. Gizella-szárny díszudvarra néző sarokszobájából alakítottak ki számukra lakást fürdőszobával, előtérrel és egy kisméretű főzőfülkével. Igazgatói évei alatt összegyűjtötte a kastély történetével kapcsolatos fellelhető irodalmat, fotókat és elkezdte felkutatni a műemléképület szétszóródott kincseit. Több mindent visszaszerzett, nemegyszer kalandos körülmények között talált rá egy-egy darabra, pl. a zöld márvánnyal díszített asztalra – amelyen a legenda szerint Kossuth Lajos megfogalmazta a Habsburg ház trónfosztását – az egyik gödöllői kiskocsmában talált rá. Az egykori Mária Terézia szobában helyeztette el vitrinben a megmaradt I.FJ monogrammal díszített királyi porcelán étkészlet néhány darabját. A díszteremben az ugyancsak megmaradt 18. századi rokokó kályhát, az előtérbe pedig egy szép csempekályhát helyeztek használatba.
            Az igazgató felismerte, hogy mennyire fontos az épületegyüttes fennmaradása, ezért folyamatosan szorgalmazta az épület folyamatos külső és belső karbantartását. Rendszeresen járt az Országos Műemléki Felügyelőséghez, hogy pénzt szerezzen, hol a kastély teraszának, kerítésének, kocsifelhajtójának felújítására, hol a tetőszerkezet javítására, hol a főhomlokzat és a belső homlokzatok restaurálására. A belső felújítások alkalmával több helyen a régi, eredeti minták alapján újították fel a meglazult, lehullott stukkókat.
            Dr. Ozory Aladár maga is készített fényképeket a kastélyról. Számos, eddig ismeretlen fotó – melyek fia ajándékaként kerültek be a kastély gyűjteményébe – pillanatfelvételek a parkról, az épületről és a benne lakó idősek életéről az 1960-70-es évekből. Ezek közül jó pár darabbal gazdagítjuk majd a kastély új állandó kiállításának a Szociális Otthon időszakát bemutató részét.

Kaján Marianna

Fotó: Fortepan.hu

Ajánlatkérés

Vegye fel velünk a kapcsolatot, kollégánk hamarosan felkeresi megadott elérhetőségein!

Aktuális

Hírek és információk

Tovább

Egy kastély, ahol mi is látogatók lehetünk!

Köszönjük a tavalyi évben az 1%-os kampányban felajánlott összegeket a támogatóinknak! Az adományként érkezett 124.752-Ft-ot kommunikációs akadálymentesítésre használtuk fel, mert célunk, hogy minél több célcsoport számára jelentsen élményt a kastély látogatása! Az Önök támogatásával sikerült megvalósítanunk egy egyszerűen érthető nyelvezetű múzeumi vezetőfüzetet, amely segíti az értelmi sérült, speciális igényű, nyelvi nehézségekkel küzdő vendégeink önálló látogatását. A füzetet a kastély pénztárában ingyenesen elérhető és a honlapról is letölhető: https://kiralyikastely.hu/upload/userupload/12/files/A4_seg%C3%ADt%C5%91%20vezet%C5%91_GKK_legv%C3%A9gs%C5%91%20verzi%C3%B3.pdf Köszönjük a támogatásukat!
Elolvasom
Tovább

Eco Art Galéria és Bolt – A környezettudatos művészet

Az érdeklődők megismerhetik közel 70 magyar upcycling, illetve természetes anyagból (kőből, fából) dolgozó művész fantasztikus világát, egyedi szobrok, kisplasztikák, használati és dizájn alkotások kerülnek a Galéria és Bolt polcaira. Kiderül, miként lehet kerékpárváltóból falióra, autómotorból asztal, kavicsokból átütő erejű kép. Szoborként kel életre a fémhulladék, a csavar, a szeg. Átalakul a feleslegessé vált leveses kanál madárrá, a kés karkötővé, a villa fogassá. Az uszadékfa jól mutat a nappali falán, de a tűzoltó tömlőből készült hátizsák is figyelemfelkeltő.   Hulladékból művészet? Az eco art a művészet, a környezettudatos gondolkodás, a tehetség, a kreativitás és az alkotási vágy találkozása, amely komoly üzenettel bíró egyedi alkotásokat, használati tárgyakat hoz létre. Az eco art, trash art, upcycling, scrapmetal art, trash design alkotásokban közös vonás, hogy meghökkentő, elgondolkodtató, de egyben játékos és sokszor humoros elemekkel, üzenetekkel hívják fel a figyelmet a környezeti problémákra. Ezek a művészeti irányzatok a „minden eldobható” életérzés, azaz a fogyasztói társadalom visszásságát mutatják be, görbe tükröt tartva elénk. Az alkotások a művészek reakciói, amelyek gondolkodásra sarkallnak. Emellett a kidobott, látszólag értéktelen anyagokban rejlő szépségre és értékre is példát mutatnak. Az alkotók új értelmet, új életet adnak az anyagnak. Az Eco Art Galéria és Bolt az első hazai tárlat, ahol csak a fenti koncepciónak megfelelő, egyedi alkotások és termékek tekinthetők és vásárolhatók meg. (Utóbbira február 10-től nyílik lehetőség.) Az Eco Art Galéria Kft. azt a célt tűzte ki, hogy megismertesse a nagyközönséggel a művészeti irányzatot és azokat a hazai alkotókat, akik e területen dolgoznak – sokszor csak hobbiként vagy másodállásban. Az Eco Art Galéria és Bolt az éveken át futó Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Fesztivál szakmai programjának terméke. Az alapítók részt vettek a Trash Art Magyarország program menedzselésében, ami szabadtéri, hulladékból készült szobrokra fókuszált. Az ott kialakult kapcsolatrendszer és az alkotók munkáinak hatására indult el az Eco Art Magyarország program, majd a Galéria szervezése. Az Eco Art Magyarország program Az Eco Art Magyarország program mind a most megnyílt galériával, mind a tervezett kiállításaival azt szeretné elérni, hogy ennek az új, dinamikusan fejlődő és növekvő művészeti irányzatnak kialakuljon egy olyan információs és értékesítési csatornája, amelyen keresztül a nagyközönség megismerheti az alkotókat, munkáikat – és meg is vásárolhatja azokat! Az Eco Art Galéria és Boltban rendszeresek lesznek a kiállítások, amelyek egy-egy alapanyagra, témára, technikára fókuszálnak, az adott hónap kiemelt alkotóinak bemutatása mellett. Emellett az alapítók tavasztól az ország több helyszínén szabadtéri bemutatókat is terveznek. A programot –  és ezzel az alkotókat is – egy szakmai művészeti kuratórium támogatja. A művészeti kuratórium tagjai: - Meszlényi János szobrász, - Kovach Gergő szobrász, - Varga Zoltán Zsolt szobrász.   További tervek között szerepel: vándorkiállítás, workshopok és bemutatók szervezése, valamint a Gödöllői Királyi Kastéllyal és Gödöllő városával együttműködve 2026-ban az Eco Art Fesztivál elindítása. Az alapítók keresik az együttműködést azokkal az intézményekkel, vállalatokkal, amelyek a fenntarthatóságot kiemelten fontosnak tartják. Vállalják egyedi alkotások, termékek fejlesztését a cégeknél jelentkező újrahasznosítható alapanyagokból. Látogasson el Ön is az Eco Art Galéria és Boltba, szeretettel várjuk!   Elérhetőség: 2100 Gödöllő, Gödöllői Királyi Kastély, Körbástya (utcafront felől megközelíthető) Nyitva tartás: hétfőtől péntekig: 10.00-18.00 hétvégén: 10.00-17.00 További információ: https://www.ecoartgaleria.com, info@ecoartgaleria.com  Székelyhidi Tamás, szekelyhidi.tamas@ecoartgeleria.com, 06 30 540 3601     Az Eco Art Galéria és Bolt létrejöttét támogatta Gödöllő Város Önkormányzata és a Gödöllői Királyi Kastély.      
Elolvasom
Tovább

Tájékoztatás főhomlokzati restaurálási munkálatokról

Kedves Vendégeink! 2025. március 22-április 12. között megújul a kastély főbejárata feletti timpanon párkányzata és visszahelyezzük restaurált kőszobrainkat is a kupola mellé. A munka eredményeképpen ismét varázslatos formájában tündököl majd a palota legismertebb tere, ám sajnos némi kellemetlenség is jár mindezzel. Március 22-én és április 5-én illetve április 12-én - a fent említett munkák elvégzése miatt - a kastély főbejárata nem használható, az épületbe a II. kapun keresztül tudnak bejutni. A helyszínre táblák vezetnek és kollégáink is segítik tájékozódásukat. Megértésüket és együttműködésüket köszönjük!
Elolvasom
Tovább

Mi is itt vagyunk! – Másságunk jelene

Második alkalommal kerül megrendezésre 2025 márciusában a gödöllői fogyatékossággal élőket ellátó intézmények fiataljai által készített, fantasztikus alkotásokból megrendezésre kerülő kiállítás. Mi is itt vagyunk! – Másságunk jelene című kiállításnak a Gödöllői Királyi Kastély időszaki kiállítóterme ad helyet 2025 március 15 – április 21 között. A kiállítás ingyenesen látogatható. A bő egy hónapig elérhető kiállítással célunk, hogy a speciális szükségletű emberek és más, sérülékeny csoportok által készített alkotásokon keresztül megmutassuk ennek a célcsoportnak az értékeit, fejlődési lehetőségeit, bemutassuk a segítő munkafolyamatokat, ezáltal közelebb hozzuk a fogyatékkal élőket a társadalom többi tagjához. A kiállítás alkotásaiban részt vevő intézmények: Gödöllői Montágh Imre Általános Iskola, Szakiskola és Készségfejlesztő Iskola, Gödöllő Város Önkormányzatának Egyesített Szociális Intézményének Nefelejcs Fogyatékkal Élőket Ellátó Nappali Napközije, a Tessedik Sámuel Szeretetszolgálat Fogyatékkal Élőket Ellátó Mosolygó Napközije, a Patrónus Ház bentlakásos otthon és nappali ellátó, foglalkoztató autista fiataljai és a Diverzitás Alapítvány Kézenfogó Klub foglalkozásainak fiataljai. Az intézmények közel 150 fogyatékkal élő felnőtt, speciális nevelési igényű gyermek mindennapi segítését, fejlesztését látják el. A fogyatékkal élők számára a kézműves foglalkozások amellett, hogy nagyszerű szabadidős tevékenységnek bizonyulnak, segítik az egyén alkotásban való kiteljesedését. Érintettségtől függően lehetnek mások a készségek és az elsajátított technika, de mindenki számára megtalálható, hogy melyik az a tevékenység vagy akár részfeladat egy alkotáson belül, melyben el tud merülni, mely örömet okoz számára. A fogyatékossággal élő személy fejlesztését fogyatékosságának mértéke és típusa határozza meg. Az egészséges emberek életében is cél az élethosszig tartó tanulás. Kiállításunk bizonyosságot mutat arra, hogy a mássággal élők közösségében egész életen át tart ez a folyamat. Alkotóink között gyermekek, fiatal felnőttek, érett középkorú személyek egyaránt találhatóak. Az alkotásnak nincsenek határai és nincsenek korlátai! Kiállításunkon egyaránt láthatóak lesznek irányított és szabad alkotások. Azt, hogy mi születik meg, természetesen meghatározza a sérüléssel élő személy képességeinek mértéke. A segítő, akivel a kézműves folyamat közben együtt dolgozik képes őt érzelmeivel, kapcsolatukkal támogatni/segíteni. A legegyszerűbb technikával, eszközzel csodákat lehet létrehozni. A csodák születése közben számos dolog történik az alkotóban, pont úgy, ahogyan az egészséges művészek körében.   Esély műsor, MTVA  
Elolvasom
Tovább

Történeti Kertek Európai Napja – 2025. április 26.

Programok:   Parkmesék herceg Egérváry Elemérrel felfedezőcsomag családoknak 2025. 04. 26-27.   Herceg Egérváry Elemér a Gödöllői Királyi Kastély első számú egérlakója segítségével felfedezheted a kastélypark titkos helyeit, állatait, növényeit. A munkafüzet segítségével játékos módon szerezhetsz ismereteket és a parktérkép segít a tájékozódásban. Az önálló felfedezőcsomag a kastély jegypénztárában található most hétvégén kedvezményesen 500 Ft-ért. Magyar nyelven elérhető az egész nap folyamán   Kastélypark növényei és rovarai tanösvény 2025. 04. 26-27. A kastélypark a Duna-Ipoly Nemzeti Park részeként számos olyan különleges növényfajtával rendelkezik, amelyek nem lennének ilyen gyönyörűek az őket beporzó rovarok nélkül. Ezek a kis élőlények nem mindig kapnak méltó figyelmet, így a hétvégén kihelyezett tanösvényen most jobban megismerheted őket. Egész nap ingyenesen elérhető önálló tevékenység.    Látogatás a Királydombi Pavilonban 2025.04.26-27. A kastélypark egyetlen megmaradt barokk kori építménye a Királydombi pavilon a honfoglalás kori vezérek és a magyar királyok arcképeivel. A kastélytól mintegy 200 méterre található, hatszögletű pavilont Grassalkovich I. Antal építtette az 1760-as években. A XVII–XVIII. században a főúri lakhelyek belső díszítéseként alakítottak ki ősgalériákat, királygalériákat. Az épületet 2002-ben állították helyre. A képsorozatot fotótechnikával reprodukálták. A megmaradt festmények másolatai mellé metszetek és más ábrázolások alapján nagyított és színezett képek kerültek. A királydombi pavilont 2004 decemberében nyitották meg újra. Ezen a napon 10.00-16.00 -ig ingyenesen látogatható.     Kerttörténeti séta    2025.04.26.    11:00 és 13.00 magyarul, 13:30 angolul, 14:00 németül 2025.04.27.    11:00 és 13.00 magyarul, 13:30 angolul, 14:00 németül   Megismerkedünk a kastély építéstörténével, a park átalakulásával, kitérve az angol és francia típusú kertre, és annak használatára. A vezetés alatt a ritkán látogatható előkertekben is sétát teszünk. Részvételi díj: kedvezményes jegyáron 1.000 ft/ fő.     Sétáló koncert  2025.04.26. (14:00) A Gödöllői Szimfonikus Zenekar kamaraművészeinek koncertje a Díszudvaron. A program ingyenesen megtekinthető.  
Elolvasom
Tovább

IBOLYA NAP ÉS HÚSVÉT A KASTÉLYBAN 2025

Április 20. – IBOLYA NAP 10.30 ALMA Együttes koncertje a Lovardában (külön belépőjeggyel látogatható) 10.30 Tojáskeresés a parkban elhelyezett szénában 11.30 A kóró és a kismadár - interaktív magyar népmese a Magyar Népmese Színház előadásában 12.30 Erdők mélyéről az uralkodói asztalokra - Halmos Mónika virágsommelier gasztronómiai bemutatója 12.00-14.00 Erzsébet királyné cercle-t tart a Kastély Dísztermében (múzeumi belépőjeggyel látogatható) 13.00 Tojáskeresés a parkban elhelyezett szénában 13.30 Alkalmi Csibészek - a Gólyalábas Társulat előadása 14.00 Királyi étkek után szimatolva – családi vezetés a királyi lakosztályokban (külön belépőjeggyel látogatható) 15.00 Erdők mélyéről az uralkodói asztalokra - Halmos Mónika virágsommelier gasztronómiai bemutatója 15.00 Lázár Ervin: A Négyszögletű Kerek Erdő - mesejáték a Scene Műhely előadásában (külön belépőjeggyel tekinthető meg) 15.30 Klimászné Varga Zsófia és Varga László fuvola-zongora duója a Díszteremben 16.00-17.30 A Madársuli bemutatója és Kecske-show-ja 18.30 Patrick Hamilton: Gázláng – pszichotriller, a Scene Műhely előadásában (külön belépőjeggyel tekinthető meg) A múzeum látogatására ezen a napon 50%-os kedvezményt adunk Ibolya nevű látogatóinknak! Április 21. – HÚSVÉT A KASTÉLYBAN 10.30 HESS Táncegyüttes bemutatója 11.00 Gryllus Vilmos előadóművész koncertje a Lovardában (külön belépőjeggyel látogatható) 11.30 Tücsök és Hangya – interaktív, zenés mesejáték az Ágens Társulat és a Bikali Élményszínház előadásában 12.30 Tojáskeresés a Tündérkert labirintusban 13.00 Lóca együttes zenés gyermekműsora 14.00 Királyi étkek után szimatolva – családi vezetés a királyi lakosztályokban (külön belépőjeggyel látogatható) 14.30 HESS Táncegyüttes bemutatója 15.00 Tojáskeresés a Tündérkert labirintusban 15.30 Paprika Jancsi – vásári bábjáték Bartha Tóni bábművész előadásában 16.30 Jenes Kitti és Szemenyei János húsvéti koncertje 10.30-17.00 HESS Táncegyüttes locsolkodása napközben 3 alkalommal Egész nap zajló programjaink: •    „Mi is itt vagyunk! Másságunk jelene” - a gödöllői fogyatékkal élőket ellátó intézmények kiállítása •    Magyar Fokföldi Ibolya Klub kiállítása és vásár (CSAK vasárnap) •    Arcfestés és hajfonat készítés gyermekeknek •    Játék a Kastélymakettben •    Fabatka Porta népi játszótere: körhinta, tulipános furfangos fejtörő feladatok, csúzlizda, horgászat, népi konyha búboskemencével, kézi kukoricaőrlő-malom szitálóval, labda és karikadobó ügyességi játékok, diótörő, óriás szívpuzzle, mézeskalács matatófal •    A Gödöllői Kutyasport Központ kisállat simogatója •    Memoring interaktív vendégkönyv •    Kézművesek és iparművészek vására •    Kürcsi Őskalács, Lacikonyha és ünnepi finomságok  
Elolvasom
A Kastély 2025. március 26-án zárva tart

A Kastély 2025. március 26-án zárva tart

Kedves Vendégeink!   A Kastély 2025. március 26-án technikai okok miatt zárva tart!   Megértésüket köszönjük!
Elolvasom
Tovább

Adó 1% - a fogyatékossággal élőkért

TÁMOGASSA ÖN IS A SPECIÁLIS IGÉNYŰ LÁTOGATÓINK MÚZEUMI ÉLMÉNYÉT! Szakértők bevonásával készítettük el országosan egyedülálló, egyszerűen érthető nyelvű múzeumi vezetőfüzetünket, melynek nyomdai előállításához kérjük idei támogatásukat. A kiadvány szakértője: Dr. Horváth Péter László gyógypedagógus, főiskolai docens.   Adószám: 18665161-2-13      
Elolvasom
Mammutfenyőnk állapotmegóvása

Mammutfenyőnk állapotmegóvása

A legyengülés megállítását olyan Természet Alapú Megoldásokkal (komplex, hálózatos beavatkozás sorozattal) igyekszünk megállítani, mely a Zöld Kastélyprogramban is megfogalmazott fenntarthatósági alapelveknek maximálisan megfelel. 1. Koronaápolás. A legyengültség miatt gombásodó és elszáradt gally-levél részektől szakszerű faápoló munkálatokkal szabadítottuk meg a koronát, 2. Talajlazítás és tápanyagkutas gyökérzóna kezelés. Gyökérzetkímélő talajlazítás (légásó) segítségével a kiszáradt és tömörödött talajt fellazítottuk és szerves anyagot, segítő symbionta gyökérgombát valamint tápanyagot juttatunk a gyökérzóna leromlott talajának javítására, 3. Teraszolt rézsűtelevény kialakítása. A gyökérzet támogatását egymáshoz kapcsolódó szervesanyag és vízciklus optimalizálásával érjük el. Az ehhez kívánatos talajélet beindításához biológiai (televény) és fizikai (teraszok) természetvédelmi-biotechnikai alakítást hajtunk végre. A gyökérzónát lefedő teraszok „támfalait” helyi régebben kiszáradt fák tuskói és ágai alkotják, a teraszok feltöltése (televény kialakítás) érett komposzt és helyi félérett, avaros komposzt feltöltésével történik A Fenti Természet Alapú megoldás az esővíz megtartása és talajba juttatása, valamint a szervesanyag alapú élő talajhálózat (baktériumok, gombafonalak, gyökérszőrök kapcsolat rendszere) kiépülése következtében javulást várunk mammutfenyőnk állapotában. A fenti sürgős beavatkozási rendszert a közeli jövőre tervezett további életfeltételjavító ökológiai lépések követik majd. Megértésüket és támogatásukat mammutfenyőnk nevében is köszönjük!
Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

hétfő-vasárnap 10:00-17:00 Kassza 16:00-ig


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences           

Egérváry Elemér