hétfő–vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

Élet a gödöllői kastélyban a II. világháború után

HU EN DE
Királyi Kastély

Élet a gödöllői kastélyban a II. világháború után

Élet a gödöllői kastélyban a II. világháború után


A II. világháború során a kastély épülete súlyos károsodást nem szenvedett, de a berendezés, a bútorzat jelentős mértékben megsínylette a háborús éveket, és nagy mértékben sérült a park növényállománya is. Az épületben német és szovjet csapatok állomásoztak, a szovjetek a főépületben hadikórházat rendeztek be.
            Amikor 1951-ben a gödöllői kastélyt műemlékké nyilvánították, az egész épületegyüttes katonai célokat szolgált: északi részében a magyar honvédség állomásozott, akik a park északi részében hatalmas méretű raktárakat építettek (két raktár még ma is látható), és innen látták el élelmiszerrel, lőszerrel és egyéb felszerelésekkel az ország különböző pontjain állomásozó helyőrségeket. A déli részben a szovjet vegyvédelmi, híradós és repülőgép-javító alakulatok rendezkedtek be, az ún. Rudolf-szárny egésze, az istállók, lovarda, kocsiszín és a főudvarmesteri épület volt a fennhatósági területük. Természetesen szükségleteiknek megfelelően átalakították az épületeket, ami gyakran durva átépítéseket jelentett: ajtókat, ablakokat vágtak, a raktározásra használt istállókban az öntöttvas oszlopok egy részért kivágták, a márvány itatókat szürke olajfestékkel lefestették, és a nyári lovarda területén különféle kisebb épületeket emeltek.
            A magyar honvédség helyére a Fővárosi Tanács Szociális Otthona költözött 1958. júliusában. A helyreállítási, átépítési, berendezési munkálatok a források szerint ekkor több, mint 1 millió forintba kerültek, melyet a Fővárosi Tanács finanszírozott. Az újonnan kialakított otthonról fotókkal illusztrált cikk jelent meg az Érdekes Újságban 1958. októberében: „A folyosókon korszerű fűtőszerkezet kígyózik. Nem lesz gondjuk a kisöregeknek, ha beköszönt a hideg idő. A konyhában gőzüstökben ínycsiklandozóan rotyog az ebéd és a nylonos ebédlőben a terítékek glédában várják a jóétvágyú vendégeket. Az udvaron már ott terpeszkednek a boylerek, hogy rövidesen meleg vízzel töltsék meg az újonnan épített fürdőszobák kádjait. Bármennyire is furcsán hangzik: a hajdani kastélynak csak kevés fürdőszobája volt (…)” Több fürdőszobát az egykor barokk és klasszicista falfestésekkel díszített szobákban alakítottak ki.
            A főépület egykori királyi és királynéi lakosztályaiban, valamint az ún. Gizella-szárny emeletén és földszintjén helyezték el az idős gondozottakat. A hatalmas szobákban szinte eltörpültek a sorokba rendezett ágyak a kis éjjeliszekrényekkel: „Az antik bútorok helyén fehér ágyak, rajtuk rózsás terítő. (…)” (Érdekes Újság) Az első években a Díszterem is hálóhelyül szolgált az idősek számára, aztán társalgóvá alakították, ahol beszélgetni, rádiót hallgatni, zongorázni, később tévézni lehetett. A terem hátsó sarkában állt egy, a kastély múltját felidéző hatalmas fehér, aranyozott rokokó cserépkályha. „Az asszonyok az ablakmélyedésbe húzzák karosszéküket, vagy körülülik a régiművű kályhát és kötnek, horgolnak (…)” (Érdekes Újság) Az emeleten különválasztották a női és a férfi részleget, de kialakítottak szobákat az idős házaspárok számára is. Az 1970-es években itt laktak Szerb Antal író szülei. Minden idős gondozottnak külön szekrénye volt a személyes holmik, ruhaneműk számára, amelyek a folyosókon, a lépcsőházban és a díszerem előterében álltak.
            A Mária Terézia aranyozott, stukkómárvánnyal díszített szobájában helyezték el a könyvtárat, melynek könyvállománya az 1970-es években közel 3000 kötet volt. Erzsébet királyné egykori titkos, földszinti szalonjaiban pedig rendelőt létesítettek, és az otthonban állandó orvosi felügyelet is volt. Az Orangerie-ben mosodát és konyhát, az egykori fürdő-és virágház földszintjén ebédlő helyiséget, emeletén pedig magánlakásokat, szükséglakásokat alakítottak ki.
            A gödöllői volt királyi kastélyban kialakított szociális otthonban legelőször a kalocsai otthon lakóit költöztették, kb. 270 főt, majd az 1960-as években tovább bővítették, 300 férőhelyessé. Az otthon első igazgatója Berczelly Éva volt, őt követte 1959-től Dr. Ozory Aladár, aki szívós és kitartó munkával mintaintézménnyé tette a kastélybeli szociális otthont. Az eredetileg jogász végzettségű Ozory Aladárt csupán fél évre, szervezési munkára küldték ki Gödöllőre, majd igazgatóvá nevezték ki. A vezetése alatt álló intézményben a gondozottakat 90 fős személyzet látta el az 1970-es években, melynek összetétele: 33 szakképzett nővér, 3 orvos (belgyógyász, ideggyógyász, fogorvos), portások, irodai alkalmazottak, kertészek, konyhai személyzet, takarítónők. Rendszeresen tartottak kulturális műsorokat, zenés, táncos esteket a kastély dísztermében, ahol gyakran felléptek a városi iskolások és népszerű színművészek is.
            A 26 hektáron elterülő kastélynak volt sertéshizlaldája, saját gyümölcsöse, kertészete, ahol az idős gondozottak segítségével megtermelték a konyhára valót. A parkban romos állapotban, de megvoltak a barokk kor kerti építményei, így a Királydombi pavilon, a Lövőház, valamint a Horthy-korszakban épített úszómedence és fürdőház – igaz ez erősen átépített állapotban – melyet ritkán használtak is az idősek, bár szívesebben sétáltak és üldögéltek a parkban, a díszudvaron, vagy a kastély főhomlokzata előtt elhelyezett padokon: „A várszerű bejárat előtt – ahol hajdanában feszes testőrök vigyázták a rendet – most (…) kispadokon ülnek a kisöregek. Mintha vártán lennének ők is. Talán a békességes, nyugodt öregkorukat őrzik ...” (Érdekes Újság)
A gödöllői kastély 20. századi történetének fontos szereplőjévé vált a Fővárosi Szociális Otthon igazgatója. A jogász végzettségű Dr. Ozory Aladárt (1913–1999) 1958-ban helyezték ki Gödöllőre, hogy segítsen megszervezni a kastélyba telepített Szociális Otthon működését, majd alig egy év múlva, 1959 nyarán kinevezték az intézmény élére. A következő években megszerezte az otthon vezetéséhez szükséges szakképesítéseket: 1961-ben kitűnő eredménnyel végezte el a Szociális Intézet-vezetői tanfolyamot, majd 1962-ben könyvelői vizsgát is tett. Kitartó munkájával mintaintézménnyé alakította a rábízott Szociális Otthont.
            Nem volt könnyű dolga egy műemlék épületegyüttesben megszervezni az idősek állandó és szakszerű ellátását. Az 1960-as évek elejétől állandó orvosi ügyelet volt, és szakképzett nővérek végezték a betegápolást. A rendelőben volt röntgengép és a rutinvizsgálatokhoz szükséges laboratóriumot is berendeztek. Az otthon zavartalan működését a főleg gödöllőiekből álló személyzet: portás, irodai alkalmazottak, kertészek, konyhai dolgozók, takarítónők, mosónők, villanyszerelők és mindenes segédmunkások munkája biztosította. A rájuk bízott idős emberek ellátásban gondosan figyeltek a betegek igényeire, már készítettek diétás ételeket is. Az 1970-es évekre minden szobában volt rádió és az épületben összesen 12 TV készülék. A kastélyban ekkor kb. 50 db, 6 és 12 ágyas szoba állt a majdnem 300 idős ember rendelkezésére. Az emeleten külön férfi és női részleget alakítottak ki, ide helyezték el a legidősebbeket és a leggyengébbeket. A földszinten laktak a még könnyebben mozgó idősek, akik rendszeresen kijártak az udvarra, a parkba, és itt volt néhány házaspár-szoba is. Aki jobban bírta magát, kijárhatott a városba. Vasárnaponként szívesen mentek templomba, a kastélykápolnában rendszeresen hallgathattak szentmisét. Hogy még komfortosabbá tegyék az idősek életét, a kastélyon belül büfét is üzemeltettek, ahol kapható volt minden: felvágott, feketekávé, cigaretta, édesség, sör és bor. Az épület belsejét, főleg a dísztermet, a lépcsőházat és a földszinti társalgókat télen-nyáron zöld növények, virágok díszítették. Az olvasni vágyók rendelkezésére álló 3000 kötetes könyvtár könyveit főleg antikváriumokban szerezték be, mert az idősek inkább a régi írókat: Jókait, Petőfit, Mikszáthot olvasták szívesen, de sok napilapot és képes újságot is járattak.
            A gödöllői szociális otthon híres volt az itteni emberséges, tapintatos bánásmódról. Ozory Aladár indítványára hosszú évekig kijárt ide a Pest Megyei Ideggondozó Intézet főorvosa pszichológiai és ideggyógyászati szemináriumokat tartani a nővéreknek arról, hogy hogyan kell foglalkozni a beteg, megviselt emberekkel. A Pest megyei Tanács egészségügyi osztálya felfigyelt erre a kezdeményezésre, és éveken át ide küldték továbbképzésre az ország más szociális otthonainak vezető nővéreit is.
            Az otthonban színes kulturális élet zajlott. Az igazgató és munkatársai havonta szerveztek valamilyen műsoros estet, melyeket nagy izgalommal vártak az idősek. Évente többször tartottak előadásokat, ünnepségeket, rendszeresen járnak moziba is. A legkedveltebb az évről-évre megrendezett Farsangi bál volt, amelyre mindenki maga készítette el a szükséges kosztümöt és álarcot. A fekvőbetegekhez ekkor cigányzenekar látogatott el, hogy eljátsszák nekik a legkedvesebb nótájukat. Több fővárosi művész is fellépett itt: Bilicsi Tivadar, Rátonyi Róbert, Mensáros László, Lorán Lenke, Ránki Dezső és Kocsis Zoltán, az Állami Népiegyüttes és a MÁV Szimfonikusok Zenekara is. A gödöllői városi tanács művelődési osztálya pedig nyaranta a kastély előtti teraszon és a díszteremben rendezte meg „Zenélő kastély” című programsorozatát. Ezeken felléptek a Zeneművészeti Főiskola növendékei, és a Liszt-Bartók nemzetközi zongoraverseny helyezettjei. A Fővárosi Tanács nyáron havonta küldött egy autóbuszt, így az időseket elvihették kirándulni pl. a Mátrába, a Dunakanyarba, a Balaton partjára vagy a Velencei tóhoz.
            Dr. Ozory Aladár nemcsak az idősek és a személyzet gondjaival törődött, hanem a kastély kutatójává is vált, és nagy szerepe volt abban, hogy az épületegyüttes megőrződött az utókor számára. Családjával kiköltözött a kastélyba, az ún. Gizella-szárny díszudvarra néző sarokszobájából alakítottak ki számukra lakást fürdőszobával, előtérrel és egy kisméretű főzőfülkével. Igazgatói évei alatt összegyűjtötte a kastély történetével kapcsolatos fellelhető irodalmat, fotókat és elkezdte felkutatni a műemléképület szétszóródott kincseit. Több mindent visszaszerzett, nemegyszer kalandos körülmények között talált rá egy-egy darabra, pl. a zöld márvánnyal díszített asztalra – amelyen a legenda szerint Kossuth Lajos megfogalmazta a Habsburg ház trónfosztását – az egyik gödöllői kiskocsmában talált rá. Az egykori Mária Terézia szobában helyeztette el vitrinben a megmaradt I.FJ monogrammal díszített királyi porcelán étkészlet néhány darabját. A díszteremben az ugyancsak megmaradt 18. századi rokokó kályhát, az előtérbe pedig egy szép csempekályhát helyeztek használatba.
            Az igazgató felismerte, hogy mennyire fontos az épületegyüttes fennmaradása, ezért folyamatosan szorgalmazta az épület folyamatos külső és belső karbantartását. Rendszeresen járt az Országos Műemléki Felügyelőséghez, hogy pénzt szerezzen, hol a kastély teraszának, kerítésének, kocsifelhajtójának felújítására, hol a tetőszerkezet javítására, hol a főhomlokzat és a belső homlokzatok restaurálására. A belső felújítások alkalmával több helyen a régi, eredeti minták alapján újították fel a meglazult, lehullott stukkókat.
            Dr. Ozory Aladár maga is készített fényképeket a kastélyról. Számos, eddig ismeretlen fotó – melyek fia ajándékaként kerültek be a kastély gyűjteményébe – pillanatfelvételek a parkról, az épületről és a benne lakó idősek életéről az 1960-70-es évekből. Ezek közül jó pár darabbal gazdagítjuk majd a kastély új állandó kiállításának a Szociális Otthon időszakát bemutató részét.

Kaján Marianna

Fotó: Fortepan.hu

Ajánlatkérés

Vegye fel velünk a kapcsolatot, kollégánk hamarosan felkeresi megadott elérhetőségein!

Aktuális

Hírek és információk

Group 'n' Swing Gödöllőn

Group'N Swing Cabaret Extravaganza Koncertshow

A Fonogram díjas Zenekar mindig kiemelkedő helyet foglalt el a hazai zenei palettán és megtiszteltetéssel tudhatja magának a szakma és a közönség egybehangzó elismerését. Koncertjeiket a kiemelkedő zenei minőség, a sodró lendületű tánckoreográfiákkal támogatott showelemek, felhőtlen jókedv, és a közönségüket magával ragadó pozitív energia fémjelzik. Mujahid Zoltán kiemelkedő énekesi tudásával, energikus színpadi jelenlétével, elegánsan intelligens műsorvezetési stílusával teszi igazán teljessé a “show szakértői”-ként elhíresült hangszeres kiválóságokat. A hazai és nemzetközi zenei színtéren is egyaránt kuriózumnak számító gondosan megkoreografált színpadi showműsor felejthetetlen élményt nyújt közönségüknek. A négy fős fúvósszekció nem csak a big band-es akusztikus hangzásért felelős, hanem az énekes frontemberrel és a zongorista showman-nel karöltve, a táncos koreográfiák megvalósításának szerves résztvevői is. A zenekar minőségi védjegye a közel 60 saját dala mellett, a legnagyobb világslágerek saját arculatukra/hangzásukra alakított interpretációja. A teljesség igénye nélkül, ízelítő az említett ikonikus slágerekből: The Queen: Don’t stop me now, Elton John: I’m still standing, Cee Lo Green: Forget you, Michael Bublé: Feelin’ good, Marvin Gaye: Ain’t no mountain high enough, Stevie Wonder: I wish, I just called to say I love you, Renato Carosone: Americano, Frank Sinatra: New York, Ray Charles: Georgia on my mind… A korszakok és stílusok sokszínűsége miatt, koncertjeik valamennyi korosztály számára élményekben gazdag, rendkívül sokszínű szórakozást nyújtanak. A Group’N’Swing Zenekar büszkén képviselte hazánk zenei sokszínűségét Dubajban a Világkiállításon, 2022 januárjában. Ennek eredménye képpen meghívást kaptak a 2025-ben Osakában, Japánban tartandó Világkiállításra is.
Elolvasom

"Szívből ölel, Erzsébet" - Sisi magyar kötődései

A Gödöllői Királyi Kastély és a Tessedik Sámuel Múzeum közös időszaki kiállítása 2025. július 6 - október 5. Erzsébet osztrák császárné, magyar királyné második, valódi otthona a gödöllői kastély volt. A kastély a magyar állam koronázási ajándékaként került a királyi pár használatába 1867-ben. Udvartartásának magyar tagjai és Gödöllő lakossága mindig rajongó szeretettel vette őt körül. De mit szeretett a királyné a magyarokban és Magyarországon? Miért ragaszkodott annyira Gödöllőhöz, legkisebb gyermekének magyar neveltetéséhez, mivel töltötte az idejét nálunk és hogyan látták őt a magyar környezet tagjai? Időszaki kiállításunkon Erzsébet királyné magyar kötődéseinek emlékeit, történeteit mutatjuk be – helyenként személyesen "Őfelsége" előadásában! A királyné mítosszá válása már életében megkezdődött. A magyarok eleinte csak az uralkodó feleségét, a szép nőt tisztelték benne, de 1866-tól már a császárral szembeni feszült helyzet oldásaként társadalomlélektani és politikai okai egyaránt voltak annak, hogy Erzsébetben egyre inkább a pártfogójukat kezdték látni. 1898. szeptember 10-én bekövetkezett tragikus halála után Erzsébet emlékét még a hónap végén törvénybe iktatták, s azonnal megkezdődik az emlékhelyek kialakítása országszerte: utcákat, tereket, intézményeket neveztek el róla, s több mint 40 emlékművet és 100 emlékparkot, ligetet létesítettek: "…ne legyen hazánkban város és falu, a melynek nincs Erzsébet szobra, vagy legalább a királyné után elnevezett tere, ligete vagy utczája" – írta a Vasárnapi Ujság 1907 novemberében, 9 évvel a halála után. A kiállítóterem karzatán bepillanthatunk a magyarországi Erzsébet-kultusz alakulásába, emlékeibe, beleértve a szarvasi Erzsébet-liget történetét is. Erzsébet királyné személyes titkai a kiállításban A kiállítás új innovációja az a kifejezetten ide készülő, 12 db, csak QR-kóddal elérhető, rövid, videós tartalom, amelyeken keresztül Erzsébet királyné "személyes tárlatvezetésével" tehetjük a látogatást még élőbbé és emlékezetesebbé. Múzeumpedagógia kicsiknek és nagyoknak A gyerekek részére mesés tartalmakkal is tervezünk, amelyekben a gödöllői kastély mesefigurája, herceg Egérváry Elemér avatja be a kicsiket kastélya legfontosabb történeteibe. A kiállításhoz játéklap is készül, amelynek megfejtéséért "aranytallér" jár. NYITVA TARTÁS: H-V 10:00-19:00 Jegyváltás: nyitástól 18:30-ig a Tessedik Sámuel Múzeum jegypénztárában   További információ
Elolvasom
TITOKZATOS ERZSÉBET-PORTRÉ A DOROTHEUM ÁRVERÉSÉRŐL:

Titokzatos Erzsébet-portré a Dorotheum árveréséről

  a Gödöllői Királyi Kastély új kincse   Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter egyedi céltámogatásával egy eddig ismeretlen Erzsébet-királyné portréval bővült a Gödöllői Királyi Kastély gyűjteménye. A különleges műalkotás Georg Raab, az osztrák császári udvar egyik legjelentősebb portréfestőjének munkája. Aukciós kincs – új műtárgy Gödöllőn A bécsi Dorotheum aukciósház idei Kaiserhaus árverésén a Gödöllői Királyi Kastély Múzeum egy kivételes alkotással gazdagította gyűjteményét: sikerült megvásárolni egy háromnegyed alakos Erzsébet-portrét, amely eddig a kutatók előtt is teljesen ismeretlen volt. Az alkotás különlegessége, hogy nemcsak hitelesen ábrázolja a magyar díszruhás királynét, hanem alkotója is kivételes: Georg Raab (1821–1885), a császári család egyik legismertebb portréfestője.   Raab – az udvar festője Raab Bécsben született, tanulmányait követően Pestre költözött, majd visszatérve az osztrák fővárosba az arisztokrácia és az udvar kedvenc portréfestőjévé vált. Különösen ismertté vált elefántcsontra festett portréminiatűrjeiről és női tanulmányfejeiről. A császári gyermekeket is megörökítette – Ferenc József íróasztalán a Hofburgban több Raab-kép is állt. Erzsébet királynéról több alkalommal készített portrékat, köztük a bécsi Sisi Múzeumban őrzött koronázási díszruhás ovális mellképet, valamint az 1873-ban smaragd ékszerekkel és báli ruhában ábrázolt festményt, amely alatt a császár 1916-ban örökre lehunyta szemét. A most felfedezett portré A frissen előkerült festmény egy háromnegyed alakos, ovális kompozíció, amely Erzsébetet díszruhában ábrázolja – a hagyomány szerint a ruhát a párizsi Worth divatház készítette. A királyné ebben az öltözetben jelent meg az 1867-es koronázáson is. A festmény szignózott: „G. Raab 1867”, és a korabeli fényképész, Emil Rabending fotói alapján készült, ahogy azt Raab több más munkája esetében is megfigyelhetjük.   Egy új ékkő a kastély gyűjteményében Georg Raab 1885-ben hunyt el. Művészetének jelentőségét jól mutatja, hogy halála után a bécsi Kunstverein emlékkiállítást rendezett, amelyhez maga az uralkodócsalád is 26 művet kölcsönzött – többek között Ferenc József, Erzsébet, Rudolf trónörökös és Mária Valéria személyes gyűjteményéből. Most egy eddig ismeretlen portré csatlakozik e kivételes életműhöz – immár a gödöllői kastély falai között.   A festmény július 2-től megtekinthető a Gödöllői Királyi Kastély állandó kiállításán.
Elolvasom
Múltat őrzünk, jövőt építünk! Önökkel, önökért!

Múltat őrzünk, jövőt építünk! Önökkel, önökért!

2025. május 20-án, kedden megkezdődött nyílászáróink felújítása. A projekt keretében összesen 62 ablak újul meg, melyek többsége a múzeum 1996-os megnyitásakor, az eredeti szerkezetek mintájára készült el. Egyes vasalatok az eredeti nyílászárókból származnak, és a felújítás során továbbra is megőrzésre kerülnek. A munkálatok elsődleges célja az eredeti látvány és szerkezet megőrzése, miközben növeljük az energiahatékonyságot, amely hozzájárul a fenntarthatóbb és környezetbarát működéshez. Az energetikai és szerkezeti megújulás mellett kiemelt figyelmet kap az UV-védelem is: a nyílászárók immár speciális UV-szűrős üvegezéssel készülnek, biztosítva a korszerű és védett környezetet. A felújítás a múzeum fő szárnyát érinti, valamint a többi szárny legrosszabb állapotú ablakait. A munkálatok a díszterem ablakaival kezdődtek, így a nyári hőségben már kellemesebb idő fogadja látogatóinkat. A látogatói élmény zavartalanságának biztosítása érdekében az egyes termek lezárására csak a legszükségesebb esetekben, rövid időre kerül majd sor. A pontos időpontokról minden esetben előzetesen tájékoztatjuk kedves látogatóinkat. A felújítás várható vége: 2025. november Türelmüket és együttműködésüket köszönjük!
Elolvasom
Mammutfenyőnk állapotmegóvása

Mammutfenyőnk állapotmegóvása

    Januári munkálatok a fa körül:  1. Koronaápolás. A legyengültség miatt gombásodó és elszáradt gally-levél részektől szakszerű faápoló munkálatokkal szabadítottuk meg a koronát, 2. Talajlazítás és tápanyagkutas gyökérzóna kezelés. Gyökérzetkímélő talajlazítás (légásó) segítségével a kiszáradt és tömörödött talajt fellazítottuk és szerves anyagot, segítő symbionta gyökérgombát valamint tápanyagot juttatunk a gyökérzóna leromlott talajának javítására, 3. Teraszolt rézsűtelevény kialakítása. A gyökérzet támogatását egymáshoz kapcsolódó szervesanyag és vízciklus optimalizálásával érjük el. Az ehhez kívánatos talajélet beindításához biológiai (televény) és fizikai (teraszok) természetvédelmi-biotechnikai alakítást hajtunk végre. A gyökérzónát lefedő teraszok „támfalait” helyi régebben kiszáradt fák tuskói és ágai alkotják, a teraszok feltöltése (televény kialakítás) érett komposzt és helyi félérett, avaros komposzt feltöltésével történik A Fenti Természet Alapú megoldás az esővíz megtartása és talajba juttatása, valamint a szervesanyag alapú élő talajhálózat (baktériumok, gombafonalak, gyökérszőrök kapcsolat rendszere) kiépülése következtében javulást várunk mammutfenyőnk állapotában. A fenti sürgős beavatkozási rendszert a közeli jövőre tervezett további életfeltételjavító ökológiai lépések követik majd.      
Elolvasom
Tovább

EMLÉKKÉPEK BOLDI Kossuth-díjas szobrászművész és SZMRECSÁNYI BOLDA festőművész időszaki kiállítása

Időszaki kiállítás a gödöllői kastélyban EMLÉKKÉPEK BOLDI Kossuth-díjas szobrászművész és SZMRECSÁNYI BOLDA festőművész időszaki kiállítása
Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

hétfő-vasárnap 10:00-18:00 Kassza 17:00-ig


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences           

Egérváry Elemér