hétfő–vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

A kastélytemplom

HU EN DE
Királyi Kastély

A kastélytemplom

A kastélytemplom

A XVIII. század más főuraihoz hasonlóan Grassalkovich I. Antal gróf is jelentős mecénás volt. Ezt a tevékenységét kevésbé a tudományok és a művészetek pártfogójaként, mint inkább az egyház nagylelkű adományozójaként fejtette ki. A katolikus egyházzal kiépített jó kapcsolatát haláláig fenntartotta és ápolta. Egyházi mecénási tevékenységének fő formája az építés volt. Grassalkovich I. Antalt 33 templom és egyházi épület építtetőjeként tartják számon. Ha a tervezett bővítéseket is figyelembe vesszük, melyeknek egy részét halála után özvegye (a szintén mélyen vallásos Klobusitzky Terézia), illetve fia (Grassalkovich II. Antal) valósított meg és fejezett be, ez a szám jóval meghaladja a harmincat.

A gödöllői kastély második építési szakaszában (1746–1749) a háromszárnyú épületet ötszárnyúvá bővítették. A díszudvari épületszárnyak végéhez két új oldalszárnyat építettek. A délihez istállót építettek, az északiban pedig a kor egyik legnagyobb kastélytemplomát alakították ki, amelyhez először a reformátusok ott álló templomát kellett elbontatnia. (A reformátusoknak a gróf 1744-ben telket, építőanyagot és 100 forintot adott új templomuk felépítéséhez.) A kastélykápolna tervét nagy valószínűséggel a salzburgi születésű Mayerhoffer András készítette. A templom alapkövét 1746. április 22-én Althan Károly Mihály váci püspök, Bari érseke rakta le ünnepélyes keretek között, majd 1749. május 16-án ő végezte a templom felszentelését is.

Bécs kedvelt újságja a Wienerisches Diarium beszámolója szerint Mária Terézia 1751-es gödöllői látogatásakor a kastélykápolnában is járt: „Másnap reggel [augusztus 11.] a felségek kíséretükkel megtekintették a kastélyt… 10 órakor a fekete márvánnyal és arannyal dúsan díszített kápolnába mentek, ahol szentmisét hallgattak. (…)”

           A korabeli iratokban – egészen a XX. század első feléig – következetesen várkápolnaként emlegetett templom az Isaszegi Római Katolikus Plébánia filiáléjaként működött. Ez azt jelentette, hogy hivatalosan az isaszegi plébános volt a gödöllői katolikus kápolna irányítója, helyben pedig egy káplán részesítette a közösséget lelkipásztori gondozásban. A kápolnának 1769-től vannak anyakönyvei, ettől kezdve számít önálló plébániának. Ettől kezdve egészen 1811-ig a besnyői kapucinusok teljesítettek itt szolgálatot, közülük kerültek ki a káplánok.

A templombelső a barokk kor liturgiai elképzelését jeleníti meg: a trónterem képzetét kelti. A kápolna fő ékessége az építészetileg is hangsúlyosan kialakított ún. baldachinos oltár: „a négy fekete márványoszlop gazdag díszítésű, felfelé emelkedő virágfüzért tart, amelyek a baldachint, a koronaformájú díszmennyezetet támasztják alá, amely az oltár, a vörös márványból faragott tabernákulum felett áll.”

A belső kialakítás reprezentatív elemei közül kiemelkednek a fehér-arany festésű, rokokó ornamentikával és domborműves jelenetekkel díszített, szimmetrikusan elhelyezettszószékek. (A két szószékes ritka megoldásnak a környéken nincs párja, egyedül a váci székesegyházban láthatunk hasonlót.) A főoltárkép a templom védőszentjét, Nepomuki Szent Jánost ábrázolja, akinek tiszteletét Grassalkovich I. Antal terjesztette el Gödöllőn és környékén. A diadalíven a Grassalkovich család címere látható. A templom főhajójának végében kihajló, zárt kegyúri oratóriumot alakítottak ki, amely a kastély emeletéről is megközelíthető. Ezen oratórium – melyről az uraság hallgathatta a misét – feljárata feletti falrészen található az építtető oltárra néző, ovális alakú portréja, amely a XVIII. században meglehetősen ritka velencei üvegmozaikból készült. A templom felszerelése is a kegyúri gazdagságot tükrözte. A talán legszebb alkotást, a késő barokk ötvösség jeles mestere, Szilassy János által készített úrmutatót 1769 óta tartják nyilván.

 Dr. Papházi János

(A kastélytemplom a kastély állandó kiállítása keretében, az oratóriumról tekinthető meg, jelenleg külön nem látogatható.)

Ajánlatkérés

Vegye fel velünk a kapcsolatot, kollégánk hamarosan felkeresi megadott elérhetőségein!

Aktuális

Hírek és információk

Tovább

Barokk Randevú / Swing á la Django - Bach To The Future

Augusztus 3. 20:30 Jegyár: 9900 Ft, 7900 Ft.   A kétszeres aranylemezes Swing á la Django egy különleges estére invitálja a zenekedvelő közönséget. A koncert során a barokk zene legnagyobbjai, mint Bach, Händel, Vivaldi és Albinoni művei csendülnek fel, de olyan módon, amelyre korábban még nem volt példa. Az este során a Bach Air, a Händel Halleluja, Vivaldi csellóversenyei és Bach a-moll hegedűversenye, valamint Albinoni Adagioja szólalnak meg, mind izgalmas és modern köntösben.   A művek feldolgozása során a zenekar a swing, a jazz, a latin zenei elemeket és a magyar cigányzene virtuóz stílusát ötvözi, ezáltal teremtve meg azt az egyedi hangzást, amely a Swing á la Django védjegyévé vált.   Ez az est nem csupán a klasszikus zene szerelmeseinek kínál felejthetetlen élményt, hanem mindenki számára, aki nyitott az új zenei élményekre, és szeretné meghallgatni, hogyan szólalnak meg a barokk kor mesterművei a modern zenei stílusok nyelvén.   A Swing á la Django garantálja, hogy a közönség egy igazán egyedi és emlékezetes zenei utazáson vehet részt.   LOMBOS PÁL – nagybőgő & zenekarvezető DANI JÁNOS – szólógitár & hegedű DANI NORBERT – ritmusgitár SERES VILMOS – klarinét & tárogató GALLYAS-LAKATOS RÓBERT – zongora WEISZ NÁNDOR – dob BARANYI ZOLTÁN – hegedű   Jegyek kaphatók a kastély Tourinform irodájában és az alábbi linken! https://www.jegy.hu/program/barokk-randevu-swing-a-la-django-bach-to-the-future-163647  
Elolvasom
Tovább

Zenél a Kastély Fesztivál 2024

  A “Zenél a Kastély Fesztivál” koncertjei a múzeumi terekben (Díszterem) múzeumi belépődíj megvásárlásával látogathatók, múzeumi tereken kívül (Barokk Színház, Kápolna) ingyenesek.  
Elolvasom
Tovább

„Lóra, magyar, lóra”

Időszaki kiállítás   A Gödöllői Királyi Kastély, a Mezőhegyesi Ménesbirtok, valamint a Molnár-C. Pál Emlékház és a Műterem-Múzeum közös szervezésében 2024. július 1-augusztus 11. között. Tisztelgés a párizsi olimpiai játékok előtt ifj. Vastagh György lovasszobraival, Molnár-C. Pál lovas tematikájú műveivel és sportrajzaival.   A Gödöllői Királyi Kastély az Európai Királyi Rezidenciák Szövetségének a 2024-es olimpiai játékokhoz kapcsolódó „Horsing around European courts” projektje keretében július 1. és augusztus 11. között a lovak különleges világát mutatja be ifj. Vastagh György (1868-1946) mezőhegyesi ló-, és állatportré szobraival, valamint Molnár-C. Pál (1894-1981) festményeivel és grafikáival. A kiállítás egyik termében pedig a nagy magyar sikereket hozó 1928-as amszterdami olimpia ihlette sportrajzok láthatók, melyek Molnár-C. Pál tusvonalaival készültek és a korabeli Est-lapokban jelentek meg.   A 2024-es párizsi nyári olimpiai és paralimpiai játékok idején a Versailles-i kastély parkja a lovas versenyek sporthelyszínévé alakul át. Ebből az alkalomból nagyszabású lovas kiállítást rendeznek a Versailles-i palotában. A tárlatban a Gödöllői Királyi Kastély állandó kiállításából, Wilhelm Richter: Erzsébet királyné lóháton (1876, Magyar Nemzeti Múzeum tulajdona)  című festménye tekinthető meg.  
Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

hétfő-vasárnap 10:00-18:00 Kassza 17:00-ig


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences