
A VIA HABSBURG ÚJ TAGJA A GÖDÖLLŐI KIRÁLYI KASTÉLY
Az Európai Tanács tanúsított Kulturális Útvonala, a Via Habsburg mostantól magyarországi ponttal is rendelkezik, hiszen 2023. október 13.-án megtörtént az ország egyik legszebb barokk épületének, a Gödöllői Királyi Kastélynak az ünnepélyes felvétele.
A jelenlévők között, a Via Habsburg elnöke, Hofrat Mag. Reinhold Sahl és a Gödöllői Királyi Kastély igazgatója dr. Ujváry Tamás mellett ott volt a város polgármestere, Dr. Gémesi György is. Továbbá számos partnerintézmény is képviseltette magát, így többek között a Nemzeti Örökség Intézete, a Várkapitányság és a Habsburg Ottó Alapítvány.
Talán nincs Magyarországon még egy olyan kastély vagy történelmi épület, amelyet a közvélemény annyira a Habsburgokkal kötne össze, mint a Gödöllői Királyi Kastély és ennek több oka is van:
Az impozáns kastélyt a 18. század közepén Mária Terézia egyik fontos szövetségese, a felívelő karriert befutó magyar nemes, Grassalkovich Antal építette. Kettejük kapcsolatát nem csak politikai szövetség jellemezte, hanem mély kölcsönös szimpátia is, ami idővel barátsággá formálódott. Így Magyarország királynéja a kastélyt 1751-ben személyesen is meglátogatta, ami élete valaha megtett legkeletibb útja volt.
Ebből a szoros együttműködésből a kastély mellett az egész város profitált és mind építészeti, mind gazdasági szempontból virágzó időszakot élt meg; ennek nyomait a mai napig jól láthatjuk.
Mária Terézián kívül a kastélyhoz a Habsburg család még egy - nem kevésbé ismert - női családtagja kötődik:
Hiszen Erzsébet császárné, "Sisi", az 1867-es kiegyezés után, Ferenc József császárral koronázási ajándékként a magyar államtól korlátlan használati jogot kapott a kastélyra és parkjára. Így egész életét tekintve több mint 2000 napot töltött Gödöllőn, leginkább tavasszal és ősszel.
A császárpár gödöllői tartózkodását nagyméretű felújítási és restaurálási munkálatok előzték meg. Egy lényeges újítás a közvetlenül a kastély mellett kiépített vasútvonal volt.
Minden kivitelezés a kor legmagasabb színvonalán történhetett csak meg és így a hely rövid időn belül nemzetközi hírnevűvé vált és remek presztízsnek örvendhetett.
A Via Habsburg elnöke, Mag. Sahl és a vár igazgatója, dr. Ujváry beszédeikben egyaránt a jó együttműködést, a rendszeres egyeztetés fontosságát hangsúlyozták, valamint a barátság lényegességét, ami a vár történelmében is oly sokszor megtalálható.
"Államoknak, városoknak, régióknak megvannak a maguk sajátosságai. De a sajátosságok nem azt jelentik, hogy elválasztanak minket egymástól. A Kulturális Útvonal lényege, hogy hasonlóságainkat helyezzük előtérbe. Azt keressük, ami közös történelmünkben és kultúránkban, ami összeköt minket és ami így barátokká tesz ". (Hofrat Mag. Sahl, a Via Habsburg elnöke)
Dr. Gémesi György, a város polgármestere is a projekt részvételében rejlő előnyökről beszélt: "Gödöllő bekapcsolódása egy európai környezetbe akár testvérvárosokon keresztül, mint Bad Ischl, Laxenburg, Aichach, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav vagy éppen a Via Habsburg
Kulturális Útvonal és hálózata révén azt jelenti, hogy erősödnek kapcsolataink Közép-Európában. Ezek történelmi eredetű kapcsolatok, amelyeknek 2023-ban működniük kell és kiválóan
működnek is."
Elolvasom