Az 1870-es évek lényeges változást hoztak a magyar festészet, különösen a tájképfestészet történetében A franciaországi barbizoni művésztelepen dolgozó művészek bevezették és meghonosították a tájfestészetben a szabadban való festést, amely lényegesen változtatta meg a műfajban használatos tematikát, és festési gyakorlatot. Szembefordultak a szigorú akadémiai szabályokkal a meghatározott témák helyett a mindennapi életben látott tematikát festették. Igyekeztek rögzíteni a természetben tapasztalható atmoszferikus jelenségeket, vagyis általánossá vált a plein-air festés, amely a fény és levegő okozta változásokat igyekezett rögzíteni a képeken. A kiállítás azoknak a magyar művészeknek a munkáit mutatja be, akik ehhez az új stílusirányzathoz csatlakoztak.
A korszak leghíresebb magyar alkotóinak 1870-1915 közötti életszakaszában készült művek olyan helyszínen mutatkoznak be, ahol ez az időszak kiemelt jelentőséggel bír. A gödöllői kastély ekkoriban a királyi család kedvelt pihenőhelye volt, ami egyben a kastély történetének második fénykorát is jelentette. Kiállításunk ízelítőt ad a századvég-századelő hírneves magyar alkotóinak munkáiból.
Belépőjegy árak:
Felnőtt: 1500,-Ft
Diák: 750,-Ft
*Kiegészítő jegyként Felnőtt: 1200,-Ft
*Kiegészítő jegyként Diák: 600,-Ft
*Kiegészítő jegy: az állandó kiállítás jegyének megváltása esetén vehető igénybe!
(Fotó: Reményi Krisztián)
Múzeumpedagógia foglalkozás az időszaki kiállításhoz!
Káprázatos tájak (5-9 éveseknek)
A gyerekekkel a kiállításban vándorútra kelünk és bebarangoljuk a festményeken ábrázolt tájakat.
Megvizsgáljuk ezeket a gyönyörű festményeket és felfedezzük az alkotásokon megjelenő színeket, formákat. Megfigyeljük, hogy milyen hangulatot árasztanak és miért voltak fontosak a művész életében ezek az alkotásai.
Legyünk mi is tájfestők! (10-13 éveseknek)
A gyönyörű festményeken keresztül a híres festők is a kastélyba költöznek a kiállítás idejére. Hiszen a festmények a készítőik személyiségét, lelkületét is őrzik, tükrözik. Érdemes megismerkednünk velük. A feladatokban bővelkedő foglalkozás során a gyerekeknek lehetősége van arra, hogy felfedezzék a tájképek sokszínűségét, különlegességüket.
Végül mi is készítünk egy saját alkotást.
Mit kell tudnia egy tájfestőnek? (14 éves kortól)
Rendhagyó tárlatvezetés, ahol a műveiken keresztül megismerjük magukat a művészeket is.
A kiállításon látott tájfestészeti műveket megfigyelve megtanuljuk a műfajra jellemző új fogalmakat. Vajon mikortól beszélhetünk tájfestészetről? Mik az előzményei? Miért most alakult ki? Mi inspirálta erre a művészeket? Milyen új technikákat alkalmaznak?
Jegyár:
950.-/fő iskolai csoportoknak
400.-/fő óvodásoknak
A foglakozásra előzetes, csoportos bejelentkezés szükséges!
További információ:
Kiss Anna Alina múzeumpedagógus
kiss.anna@kiralyikastely.hu
30/7096-169
MEGJELENT A KIÁLLÍTÁS KATALÓGUSA!
Dr. Bakó Zsuzsanna:
Szinyei, Munkácsy, Székely és tájképfestő kortársaik Gödöllőn
Időszaki kiállítás katalógusa
(2015. május 1-augusztus 30.)
Magyar és angol nyelven egy füzetben, 35 színes reprodukcióval
56 oldal
Ára: 2500.- Ft
Megvásárolható a kastély ajándékboltjában.
Megosztás: